Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne obok zdrowia fizycznego i społecznego składa się na definicję zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia. Szczególnie w ostatnich latach coraz częściej dostrzega się jak ważną funkcję pełni zdrowie psychiczne w życiu każdego człowieka. Depresja, ale także inne zaburzenia związane ze zdrowiem psychicznym prowadzące do samobójstw, stały się najczęstszą przyczyną śmierci wśród młodych osób. Badania naukowe potwierdzają także, że osoby zmagające się z ciężkimi chorobami psychicznymi umierają przedwcześnie.

Alkoholizm to choroba przewlekła. Są cztery fazy alkoholizmu: prealkoholowa, ostrzegawcza, krytyczna i przewlekła. W każdej kolejnej fazie objawów choroby alkoholowej przybywa i stają się coraz bardziej nasilone. Mimo to, jak podkreślają psychoterapeuci, leczenie można rozpocząć na każdym etapie rozwoju uzależnienia i zawsze możliwy jest powrót pacjenta do całkowitej trzeźwości. Jak rozpoznać poszczególne fazy alkoholizmu?
Alkohol jest trucizną nie tylko wtedy, gdy jest pity w nadmiarze. Skutkami nadużywania alkoholu może być pozornie niegroźna anemia, ale także poważne choroby nowotworowe. Nadmierne picie alkoholu może prowadzić do zaburzeń psychicznych. Część skutków nadużywania alkoholu może ustępować po zaprzestaniu picia, inne są nieodwracalne.
Ludzie bardzo często łączą alkohol z poprawą samopoczucia, rozluźnieniem, a nawet z rozwiązywaniem problemów. W społeczeństwie krąży wiele mitów na jego temat. Jednak większość z nich ma niewiele wspólnego z rzeczywistym wpływem picia na zdrowie.
Alkohol rujnuje nie tylko zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. W świetle badań łączących szkodliwe picie ze zwiększonym ryzykiem samobójstwa pojawiają się głosy wzywające do zmian w strategii zapobiegania samobójstwom.
Epidemia opioidowa, z którą zmagają się Amerykanie, przeniosła się także na Stary Kontynent. Władze kolejnych krajów są bezradne wobec fali fentanylu – bardzo silnego leku przeciwbólowego, który uzależnia bez powrotu. Trwają prace nad szczepionką, która mogłaby dać szansę na uwolnienie od nałogu.
Stres jest wszechobecny. Szybki tryb życia czy cała masa rzeczy na głowie nie pomagają w relaksie - nawet poza pracom czy domem. Ekspertka postanowiła wiec podzielić się krokami, które pozwolą znacznie zredukować stres. Nie chodzi o masaże czy wakacje, a o zmiany w trybie życia.
Szybciej się przez nią starzejemy i tyjemy. Dotyka coraz więcej osób i jest współczesną plagą. Nieprzespane noce, to problem z koncentracją i trzymaniem nerwów na wodzy w ciągu dnia. Chociaż na rynku jest wiele preparatów na sen, warto najpierw spróbować naturalnych metod, które mogą wesprzeć nas w walce z bezsennością.
Mówi się, że jelita to nasz drugi mózg, a od bakterii, które znajdują się w układzie pokarmowym, w dużej mierze zależy nie tylko nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W jaki sposób mikrobiota wpływa na działanie organizmu? Czy utrzymanie panującej w niej różnorodności i równowagi może być remedium na różne choroby?
Mindfulness, czyli trening uważności, to ćwiczenia umysłu, przeznaczone głównie dla osób, które nie radzą sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, choć nie tylko. Trening uważności może się okazać pomocny także w przypadku depresji, uzależnień czy zaburzeń odżywiania. Sprawdź, na czym polega mindfulness.
Nie po każdy lek trzeba biec do apteki. Niektóre z nich mamy pod ręką. I wcale nie chodzi o żadne zioła ani przyprawy, które możemy nazbierać czy znaleźć w kuchennej szafce. Naukowcy z Holandii wykazali, że najlepszym sposobem na złagodzenie stresu, bólu, a nawet objawów depresji, jest dotyk.
Współcześnie żyjemy coraz szybciej i... czujemy się coraz gorzej. Stres, bezsenność, stany lękowe. To codzienność wielu z nas. Kilka prostych technik, które możesz zastosować samodzielnie w domu, może ułatwić codzienne funkcjonowanie i radzenie sobie ze stresem. Sprawdź, jak się o siebie zatroszczyć.
Znana od lat gra ma szansę pomóc osobom cierpiącym na Post-traumatic stress disorder (PTSD), czyli inaczej zespół stresu pourazowego. Naukowcy dostrzegli pewną zależność dotyczącą nawracających wspomnień związanych z traumatycznym przeżyciem. Okazuje się, że dzięki grze można przechytrzyć mózg i poczuć się lepiej.

Na zdrowie psychiczne składa się samopoczucie psychologiczne, społeczne i emocjonalne danego człowieka. To jak się czujemy, ma wpływ na to, jak myślimy i jak działamy. Ma także zawiązek z tym, jak radzimy sobie ze stresem, jak dokonujemy wyborów oraz odnosimy się do innych ludzi. Zdrowie psychiczne jest ważne na każdym etapie życia człowieka.

Wiele czynników ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Należą do nich:

  • czynniki biologiczne, czyli geny i chemia mózgu,
  • historia rodzinna problemów ze zdrowiem psychicznym,
  • doświadczenia życiowe, np. trauma.

Problemy z tym aspektem zdrowia są powszechne. Choć często nadal stygmatyzowane i dyskryminowane. Jednak otrzymanie wsparcia i rozpoczęcia leczenia daje szanse na całkowite wyzdrowienie. Wiele schorzeń psychicznych można skutecznie leczyć, stosunkowo niskim kosztem.

Zdrowie psychiczne jest ważne dla każdego człowieka. Dzięki niemu możemy w pełni wykorzystać swój potencjał, lepiej radzić sobie z życiowymi trudnościami, wydajniej pracować i wnosić znaczący wkład do społeczności. Na zdrowie psychiczne ma wpływ wiele aspektów takich jak aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, relacje z innymi osobami czy uzyskanie wsparcia, jeśli go potrzebujemy.

Mimo tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne dla jednostki, ale także dla konkretnych społeczeństw, większość systemów opieki zdrowotnej na świecie zaniedbuje ten obszar zdrowia i nie zapewnia wystarczającej opieki oraz wsparcia potrzebującym. W rezultacie prowadzi to do tego, że miliony ludzi na całym świecie cierpi w milczeniu, co przekłada się na ich codzienne życie.