Neurologia

Neurologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce neurologię dzieli się na dwie specjalizacje – klasyczną oraz dziecięcą. Do przykładowych jednostek chorobowych na tym tle zalicza się m.in. zapalenie mózgu, chorobę Alzheimera, czy zmiany nowotoworowe jak glejaki lub oponiaki. Nieleczone schorzenia na tle neurologicznym nie tylko znacząco obniżają komfort życia. Mogą także doprowadzić do utraty znacznej części możliwości poznawczych, a nawet śmierci pacjenta.

Oczy mówią wiele o naszym zdrowiu, a nawet mogą być zwierciadłem mózgu. Naukowcy wskazali pierwsze sygnały demencji na 12 lat przed diagnozą. Jak się okazuje, może być to wczesną oznaką otępienia.
Demencja pojawia się podstępnie i powoli, po cichu odbiera pewne umiejętności, wspomnienia, zdolność komunikacji oraz sprawność. Dochodzi do takiego momentu, że chory nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Skazany jest na pomoc i wsparcie bliskich. Naukowcy są wciąż na tropie nowych czynników ryzyka demencji. Wytypowali trzy rzeczy, za którymi najbardziej nie przepada mózg.
Zaburzenia snu sprzyjają udarom? Naukowcy - wśród nich neurolog dr Stephen English - mają mocne powody, by tak twierdzić. Sprawdź, na które sygnały należy zwracać uwagę. Poszukaj przyczyny, nie bagatelizuj i śpij dobrze - również dla dobra układu krążenia i mózgu.
Przybywa pacjentów cierpiących na choroby otępienie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Demencja najczęściej kojarzy się z utratą pamięci i zaburzeniem funkcji poznawczych. Mało kto wie, że pierwszy sygnały mogą ujawnić się o wiele wcześniej. Te nieprawidłowości można z łatwością przypisać innym przypadłościom. Ekspert wskazuje, na co zwrócić szczególną uwagę.
Wrzuć na luz. Zrób sobie dobrze. Medytuj. Relaksuj się. Zajmij mózg czymś pożytecznym. Po co? By dłużej zachować młodość. Ci, którzy lepiej kontrolują emocje, mają młodszy mózg - twierdzą badacze z Uniwersytetu w Genewie. Niby wszyscy z wiekiem lepiej radzimy sobie z emocjami, ale ten, komu nie wychodzi, sam sobie szkodzi. Można to poprawić.
Mogłoby się wydawać, że problemy z pamięcią dotyczą wyłącznie ludzi w podeszłym wieku. Otóż to nie do końca prawda. Neurolodzy wskazują, kiedy zapominanie jest rzeczą normalną, a które sytuacje świadczą o tym, że konieczna jest konsultacja medyczna. Dotyczy to również osób po 30. roku życia.
O demencji najczęściej mówimy w kontekście wieku i tego, jak z czasem zmienia się nasz mózg. Zaburzenia funkcji poznawczych mają różnorodny charakter, a na ich występowanie wpływają różnorodne czynniki. Okazuje się, że popularny w obecnych czasach nawyk może przyczyniać się do powstawania zmian w mózgu.
Gdy 41-letnia Jennifer Flewellen z Niles w stanie Michigan obudziła się ze śpiączki po niemal 5 latach, bardzo się zdziwiła, jak zmienił się świat i dorosły jej dzieci. Jeszcze w 2022 roku nikt nie spodziewał się, że całkowicie sparaliżowana i nieświadoma po wypadku drogowym kobieta kiedykolwiek nawiąże kontakt ze światem. Stało się więcej.
Jedni nie mogą zasnąć i tygodniami cierpią na bezsenność, drudzy przedwcześnie się budzą, jeszcze inni odnoszą wrażenie, że ich sen nie jest dość "tłusty", bo wstają zmęczeni... Problem często narasta z wiekiem. Zaburzenia snu to nie jest tylko sprawa polska, więc warto skorzystać z dobrych rad amerykańskiej ekspertki od strategii dobrego snu.
Nietypowe przypadki choroby Alzheimera u kilku Brytyjczyków poważnie zaniepokoiły naukowców. Już wiadomo, że przyczyną nie była tajemnicza choroba zakaźna, a "leczenie" skażonym hormonem wzrostu w dzieciństwie. Mamy pewność, że za uszkodzenie mózgu nie odpowiada infekcja, ale jest możliwe przeniesienie alzheimera z człowieka na człowieka.
Na twarzy widzisz zmarszczki, a w kościach cię łupie? Zmian w mózgu tak łatwo nie zaobserwujesz, ale możesz nam wierzyć - postępują. Powoli i nieuchronnie - tak przebiega proces starzenia. Nie załamuj rąk, bo masz wpływ na przebieg tego procesu i możesz zachować sprawność przez długie lata, chociaż niewątpliwie twój mózg się kurczy.
Mózg jest jednym z najważniejszych narządów w naszym ciele. Odpowiada m.in. za naszą świadomość, pamięć, inteligencję i empatię. Pozwala nam kształtować myśli, gromadzić wspomnienia, a także koordynuje nasze zachowania. Aby służył nam jak najdłużej, należy odpowiednio o niego dbać. Psychiatra zdradza, co ma destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Wskazuje się na różne przyczyny występowania chorób układu nerwowego. Mogą to być infekcje wirusowe lub bakteryjne, zatrucia lub urazy. Część schorzeń, jak np. rdzeniowy zanik mięśni, jest uwarunkowana genetycznie. Jeszcze inne, jak udar mózgu, są związane z zaburzeniami krążenia krwi. W obrębie układu nerwowego występują również nowotwory łagodne lub złośliwe.

W przeciwieństwie do wielu innych dziedzin medycyny, neurologia jedynie w niewielkim stopniu bazuje na badaniach palpacyjnych. Dla diagnostyki chorób układu nerwowego ogromne znaczenie mają techniki obrazowe. Najważniejsze z nich to EEG, EMG, TK, MRI, fMRI lub PET. W neurologii często wdraża się także badania angiograficzne, pozwalające na wykrycie zmian w obrębie układu krążenia. W zależności od stanu zdrowia pacjenta lekarz może zalecić przeprowadzenie badań genetycznych lub biochemicznych, które mają na celu ustalenie ekspresji konkretnych genów albo stężenia markerów.

Objawy chorób układu nerwowego mogą być bardzo różne. Od zwykłego bólu głowy, przez zaburza czucia i koordynacji, po afazję, utratę świadomości, napady agresji i lęki.

Leczenie chorób neurologicznych może odbywać się na kilka sposobów. W przypadku łagodnego przebiegu niekiedy wystarcza farmakoterapia i zmiana nawyków żywieniowych. W cięższych przypadkach kluczowe będzie przeprowadzenie interwencji chirurgicznej. Część schorzeń układu nerwowego występuje na zbiegu dziedzin neurologii i psychiatrii i powinna być nadzorowana przez lekarzy obu tych specjalizacji.