Uzdrowisko Wieliczka

2014-07-27 2:11

Uzdrowisko Wieliczka to miejsce, gdzie oddycha się łatwiej i głębiej. Taka jest dewiza podziemnego sanatorium w Wieliczce, znajdującego się 211 m pod ziemią, w grotach powstałych po wybraniu lub wypłukaniu soli. Powietrze, które wypełnia podziemne korytarze, dotykając solnych ścian, wchłania zawarte w nich minerały. Ponadto jest wolne od zanieczyszczeń i alergenów, dlatego to idealne miejsce dla osób zmagających się z chorobami układu oddechowego.

Spis treści

  1. Uzdrowisko Wieliczka - właściwości lecznicze
  2. Uzdrowisko Wieliczka - obiekty uzdrowiskowe
  3. Uzdrowisko Wieliczka - profil leczniczy
  4. Uzdrowisko Wieliczka - oferta zdrowotna
Uzdrowisko Wieliczka
Autor: Thinkstockphotos.com W uzdrowisku Kopalnia Soli "Wieliczka" znajduje się kilkadziesiąt komór solnych.

Uzdrowisko Wieliczka powstało na bazie zabytkowej, XIII-wiecznej kopalnia soli w Wieliczce, która w 1978 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, a od 1994 r. jest uznawana za Pomnik Historii. Już w początkach XIX wieku pierwsi kuracjusze zostali poddani przez doktora Feliksa Boczkowskiego zabiegom kąpieli solankowych. Kilkanaście lat później nastąpił rozwój lecznictwa podziemnego.

Uzdrowisko Wieliczka - właściwości lecznicze

Skład chemiczny skał i głębokość usytuowania komór leczniczych to czynniki decydujące  o panującym w nich mikroklimacie. Im więcej metrów pod powierzchnią, tym wyższa jest  temperatura powietrza. „U nas oddycha się łatwiej i głębiej”- taka jest dewiza podziemnego sanatorium, znajdującego się 211 m pod ziemią, w grotach powstałych po wybraniu lub wypłukaniu soli. Panuje tu specyficzny mikroklimat, wyjątkowa czystość bakteriologiczna, a zawarte w powietrzu mikroelementy to przede wszystkim chlorek sodu oraz jony magnezu i wapnia. Stała temperatura, 12-14 stopni C i stała wilgotność, sięgająca 82 proc. zapobiega wysychaniu błon śluzowych układu oddechowego. Leczenie to forma aktywnej rehabilitacji polegającej na nowoczesnej gimnastyce oddechowej. Fachowo nazywa się to subterraneoterapia. Warto wiedzieć, że prawdziwą poprawę stanu zdrowia przynosi 100 godzin spędzonych pod ziemią.

Uzdrowisko Wieliczka - obiekty uzdrowiskowe

Działa tutaj Uzdrowisko Kopalnia Soli "Wieliczka" Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy, w skład którego wchodzą trzy komory lecznicze:

  • „Jezioro Wessel”
  • „Stajnia Gór Wschodnich”
  • „Smok"
To ci się przyda

Wieliczka - informacja turystyczna

Punkt Informacji Turystycznej prowadzony przez Centrum Kultury i Turystyki, funkcjonuje w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznejul. Dembowskiego 2A+ 48 12 288 00 52www.wieliczka.eu

Uzdrowisko Wieliczka - profil leczniczy

Leczenie uzdrowiskowe, także na NFZ.

Leczy się tutaj choroby dolnych i górnych dróg oddechowych, takie jak astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nawracające choroby nosa, zatok, gardła i krtani, przewlekłe zapalenia oskrzeli i płuc, schorzenia o podłożu alergicznym. Pomoc medyczną znajdą tutaj także osoby zmagające się z chorobami skóry.

Uzdrowisko Wieliczka - oferta zdrowotna

Oprócz leczenie uzdrowiskowa w warunkach subterraneoterapii, oferowane są zabiegi z zakresu fizjoterapii i odnowy biologicznej.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Największą atrakcją jest zwiedzanie trasy turystycznej w kopalni soli. Z labiryntu 350 km chodników i komór udostępniono 2 kilometrową trasę. Prowadzi przez zabytkowe komory, położone na 3 poziomach, na głębokości od 64 do 135 m. Cała kopalnia ma 9 poziomów i sięga  342 m głębokości. Do pierwszego poziomu kopalni schodzi się po 380 stopniach, a po przejściu trasy wyjeżdża windą na powierzchnię. Podziemne jeziora, rzeźby i płaskorzeźby, kaplica św. Kingi z solnymi żyrandolami położona na głębokości 101 m, to bajkowy świat wykuty w szarych, słonych skałach. Składają się nań też sale koncertowe, balowe, kino, restauracja, korty tenisowe. Komora Stanisława Staszica to jedyne w świecie miejsce gdzie odbył się podziemny lot balonem. Na powierzchni Muzeum Żup Krakowskich w dawnym Zamku Żupnym. Wśród eksponatów najstarszy szyb górniczy z Wieliczki i kolekcja solniczek - od drewnianej po porcelanową.

Natomiast w okolicy warto zobaczyć m.in. Niepołomice (odległość 10 km), gdzie na skraju Puszczy Niepołomickiej stoi renesansowy zamek Zygmunta Augusta. Wart uwagi jest także Nowy Wiśnicz (odległość 32 km). To piękne miasteczko z bastionowym zamkiem Kmitów i Lubomirskich oraz miejsce związane z dwoma polskimi malarzami, urodzonym tu Juliuszem Kossakiem oraz Janem Matejką. Dziś w zabytkowym dworku „Koryznówka” możemy oglądać poświęcone mu muzeum.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza