Uzdrowisko Krasnobród

2014-07-08 13:20

Uzdrowisko Krasnobród to chyba jedyne w Polsce uzdrowisko będące zarazem miejscem pielgrzymkowym. Od ponad 3 wieków pątników przyciąga tam bowiem, obecnie po około 50 tys. rocznie, słynący z mocy uzdrawiającej obrazek Matki Boskiej Krasnobrodzkiej. Poza tym uzdrowisko Krasnobród, które jako jedne z niewielu zajmuje się leczeniem dzieci już od 3. roku życia.

Uzdrowisko Krasnobród
Autor: Thinkstockphotos.com Uzdrowisko Krasnobród jako jedne z niewielu zajmuje się leczeniem dzieci już od 3. roku życia.

Spis treści

  1. Uzdrowisko Krasnobród - właściwości lecznicze
  2. Uzdrowisko Krasnobród - obiekty uzdrowiskowe
  3. Uzdrowisko Krasnobród - profil leczniczy
  4. Uzdrowisko Krasnobród - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Krasnobród jest położne w sercu urokliwego Roztocza, jednego z najzdrowszych regionów kraju. Tradycje uzdrowiskowe Krasnobrodu sięgają 1884 roku, w którym dr Alfred Rosse zorganizował w nim pierwsze w Polsce sanatorium przeciwgruźlicze zwane Instytutem Kumysologii. Jedną z podstawowych metod leczenia w nim, poza mikroklimatem, było podawanie pacjentom sfermentowanego kobylego mleka – kumysu. Dostarczał je od specjalnie hodowanych mlecznych klaczy miejscowy Tatar. Do sanatorium przyjeżdżali zarówno kuracjusze polscy jak i zagraniczni, podobnie jak dzisiaj.

Uzdrowisko Krasnobród - właściwości lecznicze

Krasnobród uzyskał status uzdrowiska w 2002 roku. Na jego terenie znajdują się złoża leczniczych wód chlorkowo – sodowo – bromkowych, z których można uzyskiwać solankę o dużym stężeniu. A to jest wymogiem aby móc dodać do jego nazwy drugiego członu – “Zdrój”. (przydawka "Zdrój" przysługuje jedynie uzdrowiskom posiadającym wody lecznicze, a więc zdrojowiskom). Wody te znajdują się jednak na głębokości 1000 – 1600 m i ich wydobycie obecnie byłoby zbyt kosztowne, również klimat, który charakteryzuje się najwyższy w Polsce nasłonecznieniem. Z kolei okoliczne lasy nasycają powietrze olejkami eterycznymi.

Uzdrowisko Krasnobród - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska Krasnobród znajduje się Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka z zakładem przyrodoleczniczym. Został on stworzony z myślą o dzieciach. Dorośli są leczeni jedynie w systemie ambulatoryjnym.

Ważne

Warto zobaczyć

Kuracjuszom i gościom oferuje sporo atrakcji na miejscu oraz w najbliższych okolicach. Największą jest wspomniane już Sanktuarium Maryjne – kościół i klasztor podominikański. Za murem klasztornym znajduje się Kalwaria Krasnobrodzka ze stacjami, w których figury wyrzeźbił z drewna lipowego ludowy artysta Lucjan Boruta. W budynkach w przyklasztornym podwórzu mieści się Muzeum Parafialne z czterema ciekawymi ekspozycjami: Etnografią – Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej, Paleontologią – skamieniałościami roślin i zwierząt, Garncarstwem oraz Florą i Fauną Roztocza.

Innymi miejscami wartymi odwiedzenia jest XVIII-wieczna Kaplica na Wodzie, do której prowadzi aleja kasztanowa – pomnik przyrody z trzema innymi kaplicami, a także Kaplica św. Rocha w malowniczej dolinie. Natomiast atrakcję geologiczną stanowi nieczynny już kamieniołom i sztolnie w Senderkach. Krasnobród jest również znakomitym punktem wypadowym w malownicze okolice Roztocza i do zabytkowych miast. Do Tomaszowa Lubelskiego jest tylko 16 km, do Józefowa – 18 km, Zwierzyńca – dawnej siedziby Ordynacji Zamojskiej – 20 km, do Zamościa – 26 km , a do Szczebrzeszyna 33 km . Dojechać do Krasnobrodu można – również w odległego o 120 km Lublina – autobusami i mikrobusami.

Uzdrowisko Krasnobród - profil leczniczy

Turnusy sanatoryjne i rehabilitacyjne dzieci (także na NFZ i z dofinansowaniem PFRON) oraz leczenie ambulatoryjne dorosłych (także na NFZ). Pobyt pacjentów ze skierowaniami jest całkowicie bezpłatny, opiekuni dzieci pokrywają koszty zakwaterowania i wyżywienia.

Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka leczy dzieci i dorosłych, którzy cierpią na choroby ortopedyczno – urazowe, układu nerwowego (z uwzględnieniem mózgowego, porażenia dziecięcego oraz schorzeń neurologicznych o zbliżonym obrazie klinicznym), reumatologiczne, górnych i dolnych dróg oddechowych, otyłość.

Sanatorium zapewnia małym pacjentom kompleksową opiekę medyczno-pedagogiczno-psychologiczną. Działa przy nim szkoła, a z małymi dziećmi mogą przebywać matki.

Uzdrowisko Krasnobród - oferta zdrowotna

Sanatorium oferuje szereg zabiegów, takich jak okłady borowinowe, CARBObed (suche kąpiele kwasowęglowe), hipoterapia, hydroterapia, inhalacje ultradźwiękowe, kinezyterapia, masaże, fizykoterapia, krioterapia, laseroterapia, magnetoterapia, sonoterapia, światłolecznictwo, termoterapia, elektroterapia.

Warto wiedzieć

Kumys jest napojem wytwarzanym ze sfermentowanego mleka klaczy lub, rzadziej, oślic. Zawiera po około 1-3% alkoholu, kwasu mlekowego i białka, do 2% tłuszczu oraz niewielką ilość cukru mlecznego. Alkoholową fermentację wywołuje specjalny gatunek drożdży. Jest doskonałym i lekkostrawnym środkiem odżywczym. Znany już antycznym Scytom, od XII w. rozpowszechniony był wśród Mongołów, Kirgizów, Jakutów i Tatarów. Pół wieku temu piłem kumys na Krymie, gdzie sprzedawano go na ulicach na szklanki z beczek, podobnie jak kwas chlebowy, piwo i czerwone wino.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza