Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna

Autor: Anna Ochremiak, Monika Majewska

Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna (Konstancin-Zdrój) to jedyne uzdrowisko, które znajduje się w województwie mazowieckim. Dodatkowo jest zlokalizowane tylko dwadzieścia kilometrów od centrum stolicy. To położne w prestiżowej miejscowości uzdrowisko może się pochwalić tężniami solankowymi - jedynymi z nielicznych w Polsce.

Główną atrakcją uzdrowiska Konstancin-Jeziorna jest Park Zdrojowy.

Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna

Konstancin-Jeziorna wyróżnia się w wianuszku miejscowości otaczających stolicę i tworzących razem z nią ponad dwumilionową aglomerację jedna ma status szczególny: jest uzdrowiskiem. Z jednej strony Konstancin to sypialnia Warszawy. Ruch więc tu duży, zwłaszcza w porach wyjazdów i powrotów. Im dalej jednak od głównej drogi tym ciszej i spokojniej. Miejscowość otaczają lasy, od południa Chojnowsko-Słomczyńskie, a od północy graniczy z Lasem Kabackim. Także sam Konstancin-Jeziorna w dużej mierze położony jest w lesie, dzięki czemu powietrze jest tam bardzo czyste.

Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna (Konstancin-Zdrój) - właściwości lecznicze

Konstancin-Jeziorna to uzdrowisko nizinne, (95-100 m n.p.m.), które charakteryzuje się słabo bodźcowym klimatem. O jego leczniczych właściwościach decydują nie tylko położenie wśród sosnowego lasu, który łagodzi wahania temperatury, siłę wiatrów i nasyca powietrze olejkami eterycznymi, lecz także wybudowane już ponad ćwierć wieku temu tężnie, jedne z niewielu w kraju, i jedne z nielicznych w Europie. Tężnia to drewniany szkielet wypełniony gałązkami tarniny, po którym spływa solanka pompowana z głębi ziemi, z odwiertu o głębokości 1600 m. Solanka konstancińska ma temperaturę 29 st. C i stężenie 6,49 proc. Krople wody rozbijając się o gałązki tworzą lecznicze aerozole służące inhalacjom. Aerozol w w pobliżu tężni zawiera znaczne ilości chlorku sodowego oraz jodków i bromków w proporcjach takich, jak w jak w źródlanej wodzie. Badania balneologów dowiodły, ze stężenie aerozolu solankowego w podwarszawskiej tężni jest większe niż przy najsłynniejszych tężniach w Ciechocinku i wielokrotnie wyższe niż na plaży w Kołobrzegu. Wdychanie powietrza przesyconego minerałami sprzyja m.in.mieszkańcom dużych aglomeracji miejskich, takich jak Warszawa.

Warto wiedzieć

Ważne

Warto zobaczyć

Główną atrakcją tego miasta jest Park Zdrojowy im. hrabiego Witolda Skórzewskiego z tężnią solankową, jednak niepowtarzalny klimat tego miast tworzy zachowana zabudowa willowa z początków XX wieku. Na uwagę zasługuje m.in. willa "Świt" należąca do Stefana Żeromskiego, na przeciwko której wznosi się zabytkowa wieża ciśnień. Na specjalną wycieczkę zasługują okoliczne dwory, szczególnie XVII-wieczny  dwór i park w Oborach. Wielbicielom pieszych wycieczek polecamy spacer po Chojnowskim Parku Krajobrazowym, w którym znajduje się 11 rezerwatów. Wielbiciele sztuki sakralnej powinni wybrać się na wycieczkę do Góry Kalwarii.

Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna (Konstancin-Zdrój) - obiekty uzdrowiskowe

W tej podwarszawskiej miejscowości funkcjonują zakłady należące do Uzdrowiska „Konstancin – Zdrój” Sp. z o.o., takie jak Szpital Rehabilitacji Kardiologicznej i Neurologicznej, Centrum Profilaktyki i Terapii Schorzeń Narządu Ruchu "Biały Dom".

Na terenie uzdrowiska działa także Centrum Kompleksowej Rehabilitacji – Konstancin-Jeziorna.

Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna - profile lecznicze

Leczenie uzdrowiskowe (także na NFZ).

Leczy się tutaj choroby układu nerwowego, kardiologiczne i nadciśnienie oraz górnych dróg oddechowych.

To ci się przyda

To ci się przyda

Konstancin-Jeziorna - informacja turystyczna

Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna
ul. Warszawska 32
05-520 Konstancin-Jeziorna
www.konstancinjeziorna.pl

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 05.06.2017

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

Najpopularniejsze artykuły
Uzdrowisko Heviz Uzdrowisko Heviz

Uzdrowisko Heviz to chyba najbardziej znany w Europie węgierski kurort. Zaliczany jest do...

więcej

20

Uzdrowisko Truskawiec na Ukrainie

Uzdrowisko Truskawiec na Ukrainie to kurort leczniczy, w którym wykorzystuje się wyjątkowy surowiec...

więcej

13

Indeks uzdrowisk - co i gdzie możesz leczyć Indeks uzdrowisk - co i gdzie możesz leczyć

Marzy ci się wyjazd do sanatorium, ale nie wiesz, w którym uzdrowisku leczą kręgosłup i gdzie są...

więcej

12

Uzdrowisko Lądek-Zdrój Uzdrowisko Lądek-Zdrój

Uzdrowisko Lądek-Zdrój to najstarsze uzdrowisko w Polsce i jedno z najstarszych uzdrowisk w...

więcej

11

DlaPacjentow24.pl
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

93

Sposoby na UKĄSZENIA owadów: co robić, by nie były niebezpieczne

Ukąszenia owadów potrafią uprzykrzyć nawet najprzyjemniejsze dni. Listę najbardziej uciążliwych...

więcej

87

Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący? Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący?

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się...

więcej

85

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.