Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój

Autor: Alina Micuła, Monika Majewska

Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Słynie nie tylko z najcieplejszych w Polsce źródeł wody mineralnej, lecz także z zastosowania borowiny - co nietypowe - jako pasty w leczeniu schorzeń okulistycznych. To właśnie Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój jako jedne z nielicznych w Polsce zajmuje się leczeniem chorób oczu.

Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój jako jedne z nielicznych w Polsce zajmuje się leczeniem chorób oczu.

Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój

Cieplice Śląskie-Zdrój, zwane niegdyś Ciepłowodami lub Warmbrunn, są dzielnicą uzdrowiskową Jeleniej Góry i leżą na południe od centrum miasta, nad rzeką Kamienną, u stóp Karkonoszy.

Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój - właściwości lecznicze

Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój ma charakter podgórski (ok. 350 m n.p.m), a klimat umiarkowanie i silnie bodźcowy, którego elementami są duże wahania temperatury i wilgotności powietrza oraz słabe nasłonecznienie. O właściwościach leczniczych uzdrowiska decydują borowina i wody termalne, słabozmineralizowane, fluorowo-krzemowe. Tutejsze źródła, najcieplejsze w Polsce (87 st. C)., znane były już w XIII wieku, kiedy działalność kuracyjną w Cieplicach zapoczątkowali sprowadzeni do Polski joannici. Wcześniej ściągali tu masowo pielgrzymi, wierząc że w dzień św. Jana wody mają wyjątkową moc. Ich działanie odkrył podczas polowania śląski książę Bolesław Wysoki, kiedy raniony przez niego jeleń po napiciu się wody ze źródła żwawo pomknął w las. Częste zmiany pogody, zarówno w ciągu doby jak i roku,  przyczyniają się  również do bodźcowego działania na organizm.

Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska Cieplice Śląskie-Zdrój największym przedsiębiorstwem uzdrowiskowym jest Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. - Grupa PGU, do którego należą szpitale i sanatoria uzdrowiskowe "Długi Dom", Pawilon "Edward", "Dom Zdrojowy", Pawilon "Lalka", "Stoczniowiec", "Pawilon Marysieńka".

Poza tym leczenie uzdrowiskowe oferuje także Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanatorium Uzdrowiskowe MSW "AGAT".

To ci się przyda

To ci się przyda

Cieplice-Zdrój - informacja turystyczna

Punkt Informacji Turystycznej Jelenia Góra - Cieplice
Plac Piastowski 36
tel 75 755 33 33
www.it-cieplice.pl

Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój - profil leczniczy

Leczenie uzdrowiskowe (także ze skierowaniem z NFZ, ZUS i z dofinansowaniem ze środków PFRON).

Leczy się tutaj choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne (reumatyzm), osteoporozęchoroby nerek i dróg moczowych, a także choroby oka.

Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój oferuje zabiegi z zakresu hydroterapii, termoterapii (w tym borowina, krioterapia), kinezyterapii, fizykoterapii, światłolecznictwa, chiroterapii, a także inhalacje i masaże.

Warto wiedzieć, że Cieplice Śląskie-Zdrój jako jedno z niewielu uzdrowisk w całej Polsce oferuje leczenie chorób oczu, i to borowiną lub wodą mineralną. W ofercie znajdują się m.in. tampony borowinowe na gałki oczne i płukanie oka leczniczą wodą mineralną.

Warto wiedzieć

Ważne

Warto zobaczyć

Jedną z największych atrakcji jest położony w centrum uzdrowiska Cieplice-Zdrój pałac Schaffgotschów, który znajduje się pomiędzy Placem Piastowskim a Parkiem Zdrojowym. Atrakcją Cieplic jest także Muzeum Przyrodnicze w parku Norweskim, założonym w 1906 roku, z największym w Polsce zbiorem ptaków, ptasich jaj i motyli,  jesiennymi ekspozycjami świeżych grzybów i środowymi lekcjami pszczelarstwa w pasiece za obiektem. Polecamy także spacer po samym Parku Zdrojowym, w którym znajduje się muszla koncertowa, Teatr Zdrojowy, pomniki, alejki i staw. Wielbicielom sztuki sakralnej polecamy zwiedzić dwa XVIII-wieczne kościoły - ewangelicko-augsburski Zbawiciela i starszy katolicki św. Jana Chrzciciela. Warto także się przejść po jeleniogórskim Starym Mieście. Poza tym w pobliżu znajdują się Karkonosze, które gwarantują aktywne spędzenie wolnego czasu.


Z miasta wiodą szlaki turystyczne do zamku Chojnik (dawnej siedziby właścicieli Cieplic), Karpacza, Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry. Około 10 kilometrów od Jeleniej Góry znajduje się 7- kilometrowej długości jezioro Pilchowickie, najdłuższy zbiornik wodny na Dolnym Śląsku, który powstał po spiętrzeniu w 1912 roku wód rzeki Bóbr pobliskim Wleniu ruiny uznawanej za najstarszą w Polsce, murowanej budowli obronnej.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 23.10.2015

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

Najpopularniejsze artykuły
Uzdrowisko Heviz Uzdrowisko Heviz

Uzdrowisko Heviz to chyba najbardziej znany w Europie węgierski kurort. Zaliczany jest do...

więcej

40

Indeks uzdrowisk - co i gdzie możesz leczyć Indeks uzdrowisk - co i gdzie możesz leczyć

Marzy ci się wyjazd do sanatorium, ale nie wiesz, w którym uzdrowisku leczą kręgosłup i gdzie są...

więcej

29

Uzdrowisko Łaźnie Jesenik (Jesioniki) Uzdrowisko Łaźnie Jesenik (Jesioniki)

Uzdrowisko Łaźnie Jesenik (Jesioniki) szczyci się najczystszym powietrzem w całej kontynentalnej...

więcej

19

Uzdrowisko Wieniec Zdrój Uzdrowisko Wieniec Zdrój

Uzdrowisko Wieniec Zdrój jest niewielkie i stosunkowo młode. W sanatoriach kuracje opierają się...

więcej

19

DlaPacjentow24.pl
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku

Krótkowzroczność i astygmatyzm to najczęściej występujące wady wzroku. Można je skorygować za...

więcej

262

DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej to dwuetapowy program odchudzania, którego celem jest oczyszczenie organizmu z...

więcej

218

Dorada - wartości odżywcze i właściwości Dorada - wartości odżywcze i właściwości

Dorada charakteryzuje się białą barwą i małą ilością ości. Mięso dorady to dobre źródło...

więcej

150

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.