Uzdrowisko Bardejowskie Kupele (Bardejów-Zdrój)

1 komentarze
Autor: Monika Majewska

Uzdrowisko Bardejowskie Kupele (Bardejovské Kúpele, Bardejów-Zdrój) to jedno z najpiękniejszych uzdrowisk na Słowacji. Dzięki bliskości polskiej granicy, stanowi atrakcyjne miejsce na wypoczynek także dla mieszkańców naszego kraju. Warto wiedzieć, że od czasu otwarcia przejścia granicznego na Przełęczy Tylickiej kurort ma bardzo dobre połączenie z Krynicą.

Uzdrowisko Bardejovské Kúpele to jedno z najpiękniejszych uzdrowisk na Słowacji. Fot. Pierre Bona/Wikimedia Commons, lic. CC BY 3.0

Uzdrowisko Bardejovské Kúpele

Uzdrowisko Bardejowskie Kupele (Bardejovské Kúpele, Bardejów-Zdrój) położone jest na północy Słowacji, w zachodniej części Beskidu Niskiego u stóp Stebnickiej Magury, 5 km od miasta Bardejov, niedaleko granicy z Polską.

Uzdrowisko Bardejowskie Kupele - właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze tej miejscowości uzdrowiskowej znane są od XVI wieku, jednak największy rozkwit przeżyło w XIX w. Wszystko dzięki źródłom wody leczniczej o bardzo różnym składzie (mają m.in. charakter kwasowy, zasadowy, niewielką zawartość sodu, są żelaziste, węglanowe ze śladami siarkowodoru), który jest podobny do wód w pobliskiej Krynicy. Podobno leczyli się tutaj m.in. żona Napoleona Bonaparte - Maria Luiza, car Aleksander I, a także Sissi - żona cesarza Franciszka Józefa. Jej posąg stoi na jednym ze skwerów. Obecnie na terenie uzdrowiska znajduje się 8 źródeł wód leczniczych - "Herkules", "Lekarskie", "Alžbeta", "Klára", "Napoleon", "Anna", "Kolumnada" oraz źródło "Główne".

Warto wiedzieć

Ważne

Warto zobaczyć

Atrakcją uzdrowiska jest znajdujący się na jego skraju skansen, gdzie znajdują się dwie cerkwie, młyn wodny, stodoły, sypańce i chałupy, a także renesansowa zabudowa Rynku. 5 km od uzdrowiska znajduje się Bardejov (Bardiów) - jedno z najpiękniejszych słowackich miast, które zostało wpisane na na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Uzdrowisko Bardejowskie Kupele - obiekty uzdrowiskowe

Funkcjonuje tutaj przedsiębiorstw uzdrowiskowe Bardejovské Kúpele S.A., do którego należą następujące obiekty uzdrowiskowe:

  • hotel "Ozón"
  • hotel "Astória"
  • hotel "Alžbeta"
  • hotel "Mier"
  • pensjonat "František"
  • pensjonat "Diana"

Uzdrowisko Bardejowskie Kupele - profil leczniczy

Leczy się tutaj choroby onkologiczne, układu krążenia, układu pokarmowego, przemiany materii i gruczołów wydzielania wewnętrznego, niegruźlicze choroby układu oddechowego, układu ruchu, nerek i dróg moczowych, choroby kobiece, a także choroby zawodowe.

Uzdrowisko Bardejowskie Kupele - oferta zdrowotna

Wśród zabiegów leczniczych wymienia się rehabilitację, masaże, stawianie baniek, inhalacje lecznicze. Ponadto wykonuje się zabiegi z zakresu wodolecznictwa, terapii cieplnej, elektrolecznictwa, terapii weglanowych, haloterapia (jaskinia solna). W ofercie jest także piwna kąpiel z dodatkami.

Ważne

Ważne

Uzdrowisko Bardejowskie Kupele - kontakt

BARDEJOVSKÉ KÚPELE a. s.
086 31 Bardejovské Kúpele
IČO: 36 168 301
IČ DPH: SK2020026250
www.kupele-bj.sk

Galeria: Uzdrowisko Bardejovské Kúpele
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Wikimedia Commons

Aktualizacja: 21.06.2017

Komentarze (1 - 1 z 1)
lodziarka, 29.10.2010 14.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nawet nie wiedziałam, że zwykle ptasie mleczko jest dużo bardziej kaloryczne niż lody... Ja robię w domu swoje ulubione desery lodowe, najchętniej Sorbet Earl Grey albo Tropikalne marzenie, a przespiy znalazłam na stronie Irvinga. Lody są pyszne :)
 

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

Najpopularniejsze artykuły
Uzdrowisko Heviz Uzdrowisko Heviz

Uzdrowisko Heviz to chyba najbardziej znany w Europie węgierski kurort. Zaliczany jest do...

więcej

20

Uzdrowisko Truskawiec na Ukrainie

Uzdrowisko Truskawiec na Ukrainie to kurort leczniczy, w którym wykorzystuje się wyjątkowy surowiec...

więcej

13

Indeks uzdrowisk - co i gdzie możesz leczyć Indeks uzdrowisk - co i gdzie możesz leczyć

Marzy ci się wyjazd do sanatorium, ale nie wiesz, w którym uzdrowisku leczą kręgosłup i gdzie są...

więcej

12

Uzdrowisko Lądek-Zdrój Uzdrowisko Lądek-Zdrój

Uzdrowisko Lądek-Zdrój to najstarsze uzdrowisko w Polsce i jedno z najstarszych uzdrowisk w...

więcej

11

DlaPacjentow24.pl
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

93

Sposoby na UKĄSZENIA owadów: co robić, by nie były niebezpieczne

Ukąszenia owadów potrafią uprzykrzyć nawet najprzyjemniejsze dni. Listę najbardziej uciążliwych...

więcej

87

Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący? Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący?

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się...

więcej

85

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.