Morawskie uzdrowiska - Ostrożska Nowa Wieś

2014-05-21 2:16

Uzdrowisko Ostrożska Nowa Wieś to uzdrowisko czeskie, a konkretnie morawskie. Słynie ono ze źródeł znakomitej leczniczej wody siarkowej o wyjątkowo bogatym składzie. Z tego powodu nosi nazwę "uzdrowisko siarczanowe" lub "siarkowe sanatorium".

Morawskie uzdrowiska - Ostrożska Nowa Wieś
Autor: Wikimedia Commons Morawskie uzdrowiska - Ostrożska Nowa Wieś. Fot. Manka/wikimedia Commons, lic. CC BY-SA 3.0

Spis treści

  1. Uzdrowisko Ostrożska Nowa Wieś - właściwości lecznicze
  2. Uzdrowisko Ostrożska Nowa Wieś - obiekty uzdrowiskowe
  3. Uzdrowisko Ostrożska Nowa Wieś - profil leczniczy
  4. Uzdrowisko Ostrożska Nowa Wieś - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Ostrożska Nowa Wieś to uzdrowisko z ponad 100-letnią tradycją, które znajduje się na południowym wschodzie Republiki Czeskiej, w odległości 8 km od morawskiego miasta Uherské Hradiště.

Uzdrowisko Ostrożska Nowa Wieś - właściwości lecznicze

Uzdrowisko Ostrożska Nowa Wieś słynie ze źródeł znakomitej leczniczej wody siarczanowej, wodorowęglanowo-wapniowo-sodowo magnezowej, zimnej, z wysoką zawartością siarki.

Uzdrowisko Ostrożska Nowa Wieś - obiekty uzdrowiskowe

Funkcjonuje tutaj siarczanowe uzdrowisko Ostrożska Nowa Wieś (Sirnaté lázně Ostrožská Nová Ves). Na jego terenie znajdują się trzy budynki - jeden główny i dwa mniejsze, znajdujące się 80 m od budynku głównego, nazwane "Vila Vlasta" i "Vila Šárka".

Od 1995 roku uzdrowisko to przechodziło gruntowną modernizację, a następnie rozbudowę. W ich efekcie, jako pierwsze w Czechach, uzyskało w 2004 roku certyfikat jakości usług ISO 9001-2000.

Uzdrowisko Ostrożska Nowa Wieś - profil leczniczy

Leczy się tu przede wszystkim choroby skóry, włącznie z łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry, a także różnorodne schorzenia narządów ruchu i choroby tętnic i żył.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Można wypożyczyć rower i korzystać z oznakowanych tras rowerowych w okolicach lub łowić ryby. A w lecie kąpać się w pobliskich jeziorach. Sporo ciekawych zabytków, obiektów i miejsc wartych zobaczenia jest w pobliskim Uherskim Hradisztu. Zachowały się w nim m.in. resztki murów obronnych z XIII w i kilkanaście innych zabytków, są muzea. Wiele interesującego jest również w nieco dalszej okolicy.  Przede wszystkim najsłynniejsze miejsce pielgrzymkowe na Morawach – Velehrad z zabytkowym kościołem. Można w nim  zobaczyć m.in. obraz Jana Matejki przedstawiający św. św. Cyryla i Metodego na tle Madonny Częstochowskiej, piastowskiego białego orła oraz symbolu Rusi – św. Michała. Ofiarowali go świątyni w 1885 roku – jubileuszowym 1000-lecia śmierci św. Metodego – polscy pątnicy, wśród których był też sam mistrz Jan. Innym związanym z Polską rarytasem jest, także wówczas przyniesiona przez pielgrzymów wielkopolskich, kościelna chorągiew z wyhaftowaną po jednej stronie Matką Boską Częstochowską oraz napisem „ Królowo Korony Polskiej módl się za nami”, zaś po drugiej Orłem Białym. Jest to fragment sztandaru, z którym wojsko polskie pod dowództwem Jana III Sobieskiego rozgromiło w 1683 roku Turków pod Wiedniem. Niedaleko Ostrożskiej Nowej Wsi znajduje się jedno z najpiękniejszych miast morawskich - Kromierzyż.

Uzdrowisko Ostrożska Nowa Wieś - oferta zdrowotna

Podstawową procedurą leczniczą są dwa rodzaje kąpieli w mineralnej wodzie siarkowej wydobywanej z głębokości około 50 metrów. W zależności od decyzji lekarza stosowane są również masaże klasyczne i podwodne, okłady parafinowe i torfowe, iniekcje gazowe oraz elektro-, foto- i magnetoterapia. A także ćwiczenia rehabilitacyjne w salach i basenie, drenaże limfatyczne oraz akupunktura i akupresura.

Poza tym stosowane są też diety zależne od rodzaju kuracji: racjonalna, diabetyczna, odchudzająca - tzw. redukcyjna – tylko 1000 kcal dziennie oraz wegeteriańska.

W ofercie znajdują się specjalne programy, takie jak, m.in. "4 dni dla twojej skóry", który zawiera konsultację dermatologiczną i pięć zabiegów spa, wolne wejście na basen, a także tydzień dla osób 55+, który obejmuje m.in. 7 zabiegów.

Warto wiedzieć

Dojazd

Najwygodniejszy samochodem przez Cieszyn – Uherské Hradiště.. Pociągiem lub autobusem do Ostrożskiej Nowej Wsi – najbliższe przystanki są w tej miejscowości, odległe o 1 km od sanatorium. Natomiast przystanki lokalnej kolejki i autobusów z Uherské Hradiště tuż przy wejściu do niego.

CenyW cenniku na rok 2015, w zależności od terminu, miejsca zakwaterowania i rodzaju kuracji, za tydzień pobytu płaci się od 80 do 186 euro. Uzdrowisko proponuje również specjalne oferty weekendowe, na okres świąteczno-noworoczny, last minute itp.

Więcej informacji: http://www.laznenovaves.cz/.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza