Zabiegi rehabilitacyjne na stawy

6 komentarze
Autor: Katarzyna Szroeder-Dowjat

Rehabilitacja przy wielu chorobach i urazach stawów bardzo przyspiesza powrót do zdrowia. Zabiegów rehabilitacyjnych na stawy jest wiele, ale ich skuteczność zależy od stanu pacjenta i rodzaju dolegliwości. Dlatego wyboru zabiegu, który będzie odpowiedni dla twoich stawów, powinien dokonywać lekarz.

Rehabilitacja to dla wielu pacjentów cierpiących na choroby stawów najlepszy sposób leczenia. Zabiegi rehabilitacyjne dla cierpiących na ból stawów dobiera się biorąc pod uwagę rodzaj choroby i stan jej zaawansowania. Przedstawiamy zabiegi, które między innymi rozluźniają, poprawiają ukrwienie tkanek, zwiększają napięcie skóry i przynoszą ulgę w bólach.

Na chore stawy: rozluźniające właściwości prądu

  • Diatermia krótkofalowa

W okolice stawu przykłada się elektrody. Przepływający prąd rozgrzewa, łagodzi ból, rozluźnia. Zabieg trwa 5 - 20 minut.

Wskazania: Bóle, przewlekłe i podostre zapalenie stawów oraz ich okolic, choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa.

Przeciwwskazania: nowotwory, zaburzenia krążenia, gruźlica, ciąża, miesiączka, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, wylewy krwawe, stany zapalne, ropne zapalenie ucha środkowego i pęcherzyka żółciowego, ropień nerki, wątroby, obrzęki, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki, metalowe implanty, wiek dziecięcy.

Jak się przygotować: potrzebne jest skierowanie. Ciało powinno być suche, trzeba zdjąć wilgotną bieliznę, np. gdy się spociliśmy. Zdejmujemy też wszystkie metalowe przedmioty: spinki, zegarki itp.

Ile to kosztuje: Stosuje się serię do 15 zabiegów. Za jeden zapłacimy ok. 10 zł.

  • Galwanizacja

W okolicy chorego stawu przykłada się dwie elektrody, przez które przepływa prąd o małym natężeniu. Zabieg trwa 15 - 20 minut. Przerywa się go, jeśli chory odczuwa pieczenie.

Wskazania: zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, nerwobóle, przewlekłe zapalenia nerwów, splotów i korzeni nerwowych.

Przeciwwskazania: Ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich, wypryski.

Jak się przygotować: Wymagane jest skierowanie. Ile to kosztuje: Zaleca się serie 10 - 20 zabiegów, codziennie lub co drugi dzień. Jeden zabieg kosztuje ok. 12 zł.

  • Kąpiel czterokomorowa

Chory zanurza w wanienkach najpierw nogi, potem ręce. Po włączeniu prądu (o zmiennym kierunku) terapeuta zwiększa jego natężenie do pożądanej wartości. Zabieg trwa od 10 do 20 minut.

Wskazania: zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów.

Przeciwwskazania: podciśnienie tętnicze, znaczne nadciśnienie tętnicze, stany gorączkowe, niewydolność krążenia.

Jak się przygotować: Wymagane jest skierowanie od specjalisty.

Ile to kosztuje:  Stosuje się serie po 10 - 15 zabiegów. Kąpiel kosztuje ok. 12 zł.

  • Diadynamik

Przyspiesza wchłanianie wysięków, krwiaków. Działa przeciwbólowo, poprawia ukrwienie. Zabieg trwa od 1 do 8 minut.

Wskazania:  zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, zapalenia okołostawowe, choroba zwyrodnieniowa  i urazy stawów.

Przeciwwskazania: między innymi ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich, wypryski, gorączka, porażenia spastyczne. Zabiegu nie stosuje się w okolicach serca ani u osób z rozrusznikiem serca.

Jak się przygotować: wymagane jest skierowanie. Warto założyć takie ubranie, by łatwo było odsłonić chore miejsce i założyć elektrody.

Ile to kosztuje: Trzeba wziąć serię 8-15 zabiegów. Jeden kosztuje ok. 12 zł.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 18.04.2017 13:06
Aga.34.Mam pyt.Co oznacza trzon C7 ptzesłoniety przez cienie barkow-nie do oceny
malwi, 12.04.2017 18:58
no cena do rzeczy :) niektórzy mam wrażenie specjalnie rozciągają fizjoterapię żeby naciągnąć, a jak tutaj? ;) Sprawdziłam na sobie - nie czułam się naciągnięta, czułam się za to profesjonalnie zaopiekowana. Jest właśnie tak jak Lux Med opisuje to w materiałach - profesjonalnie, całościowo (oj, to bardzo ważne przy sprawach kręgosłupa) i całkiem do rzeczy. Mogę polecić.
 

Natryski dla chorych na reumatyzm

Pacjent staje ok. 3 m od stanowiska terapeuty, ten w zależności od zaleceń zrobi odpowiedni natrysk: ciepły, zimny, ruchomy, biczowy, wachlarzowy itd. Zabieg może trwać 3-10 minut.

Wskazania: różne postacie reumatoidalnego zapalenia stawów, bóle wywołane wzmożonym napięciem mięśniowym.

Przeciwwskazania: niewydolność krążenia, choroba nadciśnieniowa, choroba wieńcowa, stany padaczkowe, stany wyniszczenia, zapalenia nerwów i nerwobóle w ostrym stadium choroby oraz zaawansowana nerwica serca.

Jak się przygotować: potrzebne jest skierowanie, trzeba mieć ręcznik.

Ile to kosztuje: seria powinna składać się przynajmniej z 10 zabiegów. Za jeden zapłacimy około 8 zł.

Lecznicze właściwości światła

  • Promienie podczerwone

Penetrują ciało do głębokości ponad 4 cm. Skutkiem tego jest zwiększenie przepływu krwi oraz lepsze ukrwienie tkanek. Do naświetlań miejscowych stosuje się tubus ograniczający wiązkę promieniowania. Zabieg trwa 10-20 minut.

Wskazania: przewlekłe i podostre stany zapalne stawów, zapalenia okołostawowe.

Przeciwwskazania: między innymi gorączka, niewydolność krążenia, gruźlica płuc, skłonności do krwawień, zaburzenia w ukrwieniu obwodowym, ostre stany zapalne skóry i tkanek miękkich, stany wyniszczenia.

Jak się przygotować: konieczne jest skierowanie. Do zabiegu nie trzeba się przygotowywać. Tylko w przypadku naświetlania twarzy i klatki piersiowej powinno się wziąć ze sobą ciemne okulary.

Ile to kosztuje: zwykle zaleca się serię 10-15 naświetlań. Jedno kosztuje ok. 5 zł.

  • Promienie nadfioletowe

Zwiększają napięcie i elastyczność skóry, wytwarzają witaminy z grupy D, poprawiają przyswajanie wapnia i fosforu, wzmagają przemianę materii, działają bakteriobójczo. Emituje je lampa kwarcowa. W zależności od schorzenia lampa skierowana jest miejscowo lub na całe ciało.

Wskazania: choroba zwyrodnieniowa dużych stawów, rekonwalescencja.

Przeciwwskazania: Nowotwory, gruźlica, choroby skóry, zwiększona wrażliwość na światło, gorączka, nadczynność tarczycy, cukrzyca, skłonność do krwawień z dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, miażdżyca połączona z nadciśnieniem, obniżone ciśnienie krwi, zakażenia ogniskowe, niedokrwistość złośliwa, reumatoidalne zapalenie stawów w okresie leczenia preparatami złota, padaczka.

Jak się przygotować: potrzebne jest skierowanie od lekarza. Należy usunąć ze skóry resztki maści albo leków, które mogą działać uczulająco. Dobrze także mieć okulary słoneczne.

Ile to kosztuje: zabiegi najczęściej wykonuje się w seriach, a ich ilość oraz długość naświetlań zależy od rodzaju choroby.

Cena jednego zabiegu wynosi 5 zł.

Na stawy: rozgrzewające okłady fango

  • Fango

To rozgrzewające okłady kojące ból i poprawiające ukrwienie. Masa parafinowa z odpowiednimi dodatkami jest rozgrzewana w specjalnym urządzeniu do ok. 50 st. C. Potem rozkłada się ją na folii, a następnie przykłada na chore miejsce. Zabieg jest bezbolesny i zwykle trwa od 20 do 45 minut.

Wskazania: Chroniczne oraz ostre stany zapalne stawów, stany reumatyczne, degeneracyjne schorzenia stawów kręgosłupa, a także sportowe urazy stawów.

Przeciwwskazania: Nadciśnienie, choroby serca (stenokardia), zapalenia wsierdzia, gruźlica, żylaki, egzemy, ostre zapalenie nerwów, ostre zapalenie stawów.

Jak się przygotować: Wymagane jest skierowanie.

Ile to kosztuje: W serii powinno być 10 zabiegów. Jeden kosztuje ok. 15 zł.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 07.07.2015

Komentarze (1 - 6 z 6)
Teresa, 28.12.2015 19.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sauna gorąca z temperaturą do 100 stopni i niską wilgotnością jest bardzo pomocna na ból stawów. Polecam
 
Grzegorz, 03.10.2014 12.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Warto dodać, że bardzo wiele zabiegów fizykoterapii można wykonywać spokojnie w domu za pomocą aparatów dedykowanych do użytku domowego. A jest tego całkiem sporo, np. TENS, fonoforeza.
 
Anna, 27.04.2013 18.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja na bóle stawów stosuę min 1raz w tygodniu masaż 20minutowy w wannie z hydromasażem,polecam
 
natalia23, 19.07.2010 13.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja sama wybieram bardzo czesto hydroterapie w Elite Sam zabieg jest bezkonkurencyjną metodą niwelowania stresu i innych czynników stresopochodnych takich jak; bóle głowy , nadciśnienie. Zwiększona cyrkulacja wywołana hydromasażem ułatwia procesy trawienne, resztki i pozostałości procesu metabolizmu są szybciej eliminowane, limfa przepływa łatwiej do węzłów chłonnych, wzmacniając tym samym nasz system immunologiczny.Wiec spokojnie polecam go każdemu.
 
Zygmunt, 26.01.2009 21.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lekarz reumatolog wypisuje mi tylko tabletki ale to jest nieskuteczne ja pytałem lekarz niemoze nic poradzić.
 
jakkalina, 16.11.2007 08.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam zaatakowane nadgarstki /ból nie pozwalał nawet pisać/ oraz kolana. Zaczęłam korzystać z sauny - po pierwszym zabiegu poczułam się lepiej a po czwartym, ani śladu bólu. Z sauny korzystam nadal polubiłam te zabiegi. Oczywiście w miarę zanikania bólu, stosowałam coraz intensywniejsze ćwiczenia rozciągające stawów.
 

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

Najpopularniejsze artykuły
Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki

Dostajemy skierowanie na zabiegi fizykoterapeutyczne, ale nie zawsze dokładnie wiemy, co nas czeka,...

więcej

60

Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe

Borowina jest jednym z najcenniejszych darów natury. Borowiną wspomaga się leczenie stanów...

więcej

58

Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego? Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego?

Metoda McKenziego wyróżnia się na tle innych metod leczenia bólu kręgosłupa. Metoda McKenziego...

więcej

55

SANATORIUM Z ZUS - jak dostać się do sanatorium z ZUS? SANATORIUM Z ZUS - jak dostać się do sanatorium z ZUS?

Jak dostać się do sanatorium z ZUS? Wystarczy udać się do lekarza prowadzącego leczenie, który...

więcej

48

DlaPacjentow24.pl
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku

Krótkowzroczność i astygmatyzm to najczęściej występujące wady wzroku. Można je skorygować za...

więcej

260

DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej to dwuetapowy program odchudzania, którego celem jest oczyszczenie organizmu z...

więcej

218

Dorada - wartości odżywcze i właściwości Dorada - wartości odżywcze i właściwości

Dorada charakteryzuje się białą barwą i małą ilością ości. Mięso dorady to dobre źródło...

więcej

150

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.