Prądy Träberta: wskazania i przebieg zabiegu

Autor: Izabela Orlicz

Prądy Träberta są skuteczne u pacjentów przede wszystkim cierpiących na zmiany zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa i mięśni, nerwobóle, zaburzenia krążenia obwodowego, w tym zespoły niedokrwienne kończyn, ale też stany pourazowe narządu ruchu. Są szczególnie polecane w przypadku, gdy zależy nam na szybkim działaniu przeciwbólowym.

Prądy Träberta to zabieg elektroleczniczy, nazywany inaczej masażem bodźcowym. Zasada działania prądów Träberta wygląda następująco: przepływ odbywa się w jednym kierunku, impulsy są prostokątne o czasie trwania 2 milisekund, po czym następuje 5-milisekundowa przerwa. Częstotliwość prądu wynosi natomiast 143 Hz.

Jak prądy Träberta oddziałują na organizm pacjenta?

Prądy Träberta wpływają na struktury układu nerwowego, poprawiając ukrwienie i odżywienie tkanek. Jednocześnie to właśnie częstotliwość prądu wprowadza mięśnie w wibracje, zmniejszając w ten sposób ich napięcie i rozluźniając je. Czas trwania zabiegu dobiera się jednostkowo do osoby poddawanej rehabilitacji i może wynosić ok. 8-15 minut. Tak samo indywidualnie dopasowuje się natężenie prądu w zależności od odczuć pacjenta. Charakterystyczne jest to, że z czasem, przy kolejnych zabiegach zwiększa się tolerancja na działanie prądu, dlatego powinno się zwiększać jego natężenie. Oczywiście z wyczuciem, gdyż zbyt duże wywołuje jedynie skurcz mięśni, zamiast powodować ich drżenie.

Prądy Träberta są bardzo skuteczne, pacjenci czasem już po pierwszym zabiegu odczuwają poprawę stanu zdrowia. Zaleca się jednak przyjęcie całej serii, czyli zazwyczaj jest to 6-8 zabiegów, które wykonuje się codziennie.

Prądy Träberta: ważny układ elektrod

Stosuje się kilka pozycji ułożenia elektrod na ciele pacjenta poddawanego zabiegom z użyciem prądów Träberta. Układa się albo poprzecznie (w przypadku schorzeń związanych z kończynami) lub centralnie na kręgosłupie, segmentami. Mogą być one umieszczone w czterech miejscach: przy szyi, w górnym odcinku piersiowym kręgosłupa, piersiowo-lędźwiowym lub lędźwiowo-krzyżowym. Do zabiegów wykorzystuje się płaskie elektrody o powierzchni 70-80 cm2, a żeby jeszcze zwiększyć ich powierzchnię używa się dużych podkładów.

Prądy Träberta: wskazania

Stosowanie prądów Träberta przynosi najlepsze rezultaty w przypadku:

  • zespoły bólowe kręgosłupa
  • choroby zwyrodnieniowe stawów
  • stany podrażnienia korzeni nerwowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa
  • nerwobóle
  • bóle mięśniowe, stany ze wzmożonym napięciem mięśniowym
  • stany pourazowe narządu ruchu, skręcenia, stłuczenia, bolesna sztywność stawów po urazach
  • zaburzenia krążenia obwodowego
  • zapalenie tkanki okołostawowej barku

Prądy Träberta: przeciwwskazania

Jak przy większości zabiegów z użyciem prądów przeciwwskazaniem do stosowania prądów Träberta są:

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 25.11.2016

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

Najpopularniejsze artykuły
POLE MAGNETYCZNE nie tylko na ból i obrzęki POLE MAGNETYCZNE nie tylko na ból i obrzęki

Mechanizm działania pola magnetycznego do dzisiaj nie został w pełni wyjaśniony. Wiadomo jednak, że...

więcej

8

Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe

Borowina jest jednym z najcenniejszych darów natury. Borowiną wspomaga się leczenie stanów...

więcej

8

Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego? Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego?

Metoda McKenziego wyróżnia się na tle innych metod leczenia bólu kręgosłupa. Metoda McKenziego...

więcej

8

Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki

Dostajemy skierowanie na zabiegi fizykoterapeutyczne, ale nie zawsze dokładnie wiemy, co nas czeka,...

więcej

7

DlaPacjentow24.pl
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy ma co drugi Polak. A przecież żylaki odbytu da się pokonać prostymi metodami. Dlatego nie...

więcej

29

ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie

Typowe objawy wskazujące na zespół niespokojnych nóg to nieodparty przymus poruszania...

więcej

26

Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy

Pokrzywa to nie tylko chwast. Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości...

więcej

24

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.