Prądy interferencyjne (Nemeca): działanie, wskazania i przeciwwskazania

Autor: Izabela Orlicz

Prądy interferencyjne, inaczej nazywane prądami Nemeca służą wzmocnieniu mięśni i zmniejszeniu ich napięcia, pobudzeniu krążenia poprzez lepsze ukrwienie, redukcji obrzęków, mają też działanie działanie przeciwbólowe. Jak przebiega zabieg z użyciem prądów Nemeca? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania prądów interferencyjnych?

Prądy interferencyjne to inaczej prądy Nemeca - ta druga nazwa pochodzi od nazwiska Austriaka Hansa Nemeca, który w latach 50-tych ubiegłego wieku wynalazł aparat do terapii prądami interferencyjnymi. Z założenia miał on zminimalizować występowanie skutków ubocznych w trakcie zabiegów, takich jak podrażnienia czy uszkodzenia skóry pacjenta.

Prądy Nemeca zalicza się do prądów o średniej częstotliwości. Ich działanie polega na interferencji, czyli nakładaniu się fal płynących prądów z dwóch obwodów. Są one skrzyżowane ze sobą, a prądy mają różną częstotliwość, która zmienia się rytmicznie. Taki układ powoduje, że prądy interferencyjne działają wewnątrz tkanek, odżywiają je i pobudzają do skurczu mięśnie szkieletowe. Jak to wygląda w praktyce?

Prądy Nemeca: przebieg zabiegu

Fizjoterapeuta mocuje na skórze elektrody i stopniowo zwiększa natężenie prądu. Pacjent powinien w krótkim czasie odczuć delikatne wibracje, ale nie mogą one wywoływać dyskomfortu czy tym bardziej bólu. Częstotliwość prądu zależy od tego, z jakim schorzeniem mamy do czynienia i jaki terapeutyczny efekt zamierzamy uzyskać. Wyższą częstotliwość (90-100 Hz) stosuje się w stanach ostrych i podostrych, działa przede wszystkim przeciwbólowo, a niższą (25-80 Hz) w przewlekłych i ma za zadanie pobudzić mięśnie do skurczu, poprawić krążenie i ukrwienie tkanek. Jednorazowy zabieg trwa ok. 5-20 minut (krótszy czas stosuje się w stanach ostrych, nieco dłużej w stanach przewlekłych) i wykonuje się go zazwyczaj raz dziennie. By stosowanie prądów interferencyjnych przyniosło spodziewane rezultaty lekarz przepisuje całą ich serię, zazwyczaj obejmującą pięć lub 10 zabiegów.

Nie przegap

Galwanizacja: wskazania, przeciwwskazania, przebieg zabiegu

Galwanizacja to jeden z zabiegów elektroterapii z wykorzystaniem prądu stałego. Wskazaniem do jej stosowania są między innymi: bóle i przeciążenie mięśni, zapalenia związane z układem nerwowym, nerwobóle, stany po urazach, zaburzenia krążenia obwodowego oraz choroba zwyrodnieniowa stawów.

Prądy diadynamiczne (Bernarda)

Prądy diadynamiczne (Bernarda) stosuje się u pacjentów cierpiących na bóle kręgosłupa, chorobę zwyrodnieniowa stawów, schorzenia reumatyczne, wszelkiego rodzaju dyskopatie, nerwobóle, dystrofie mięśniowe, ale też stany pourazowe narządu ruchu, również z obrzękiem. Ich potwierdzona skuteczność powoduje, że to jeden z najchętniej zalecanych zabiegów fizjoterapeutycznych.

Prądy Träberta: wskazania i przebieg zabiegu

Prądy Träberta są skuteczne u pacjentów przede wszystkim cierpiących na zmiany zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa i mięśni, nerwobóle, zaburzenia krążenia obwodowego, w tym zespoły niedokrwienne kończyn, ale też stany pourazowe narządu ruchu. Są szczególnie polecane w przypadku, gdy zależy nam na szybkim działaniu przeciwbólowym.

Prądy Nemeca: wskazania

Prądy interferencyjne przynoszą świetne rezultaty w terapii wielu schorzeń. Lekarze chętnie je zalecają w chorobie zwyrodnieniowej stawów, w nerwobólach i zespołach uciskowych, bólach kręgosłupa i dyskopatiach oraz zaburzeniach krążenia obwodowego. Terapia prądami interferencyjnymi sprawdzi się też w przypadku zapalenia okolic stawu barkowego, osłabienia lub zaniku mięśni m.in. po złamaniach kończyn, w stanach po urazach narządu ruchu (zwichnięcia, skręcenia, krwiaki, obrzęki). Niektórzy lekarze przepisują też zabiegi z wykorzystaniem prądów interferencyjnych na problemy z nietrzymaniem moczu czy w związku z częstymi migrenami.

Prądy Nemeca: przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania prądów interferencyjnych są podobne jak w przypadku wszystkich zabiegów elektroterapii. Są to: nowotwory, stany zapalne skóry w miejscu stosowania zabiegu, np. trudno gojące się owrzodzenia, wszczepione urządzenia elektroniczne (np. rozrusznik serca), metalowe elementy lub implanty (np. endoprotezy, jeśli prąd miałyby przepływać przez to miejsce). Przeciwwskazaniem są też zaburzenia czucia, ciąża (jeśli zabieg wykonuje się w okolicach brzucha lub dolnego odcinka kręgosłupa), ogólne infekcje, przebiegające z wysoką gorączką.

Polecamy

Elektroterapia czyli prądy lecznicze

Elektroterapia to zabiegi, w których stosuje się różnego rodzaju prądy lecznicze, stałe bądź zmienne, o różnej częstotliwości. Potwierdzona wieloletnim doświadczeniem ich skuteczność powoduje, że lekarze chętnie je zalecają jako jedną z podstawowych terapii w łagodzeniu lub zwalczaniu wielu dolegliwości.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 07.02.2017

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

Najpopularniejsze artykuły
POLE MAGNETYCZNE nie tylko na ból i obrzęki POLE MAGNETYCZNE nie tylko na ból i obrzęki

Mechanizm działania pola magnetycznego do dzisiaj nie został w pełni wyjaśniony. Wiadomo jednak, że...

więcej

8

Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe

Borowina jest jednym z najcenniejszych darów natury. Borowiną wspomaga się leczenie stanów...

więcej

8

Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego? Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego?

Metoda McKenziego wyróżnia się na tle innych metod leczenia bólu kręgosłupa. Metoda McKenziego...

więcej

8

Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki

Dostajemy skierowanie na zabiegi fizykoterapeutyczne, ale nie zawsze dokładnie wiemy, co nas czeka,...

więcej

7

DlaPacjentow24.pl
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy ma co drugi Polak. A przecież żylaki odbytu da się pokonać prostymi metodami. Dlatego nie...

więcej

29

ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie

Typowe objawy wskazujące na zespół niespokojnych nóg to nieodparty przymus poruszania...

więcej

26

Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy

Pokrzywa to nie tylko chwast. Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości...

więcej

24

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.