Prądy diadynamiczne (Bernarda)

Autor: Izabela Orlicz

Prądy diadynamiczne (Bernarda) stosuje się u pacjentów cierpiących na bóle kręgosłupa, chorobę zwyrodnieniowa stawów, schorzenia reumatyczne, wszelkiego rodzaju dyskopatie, nerwobóle, dystrofie mięśniowe, ale też stany pourazowe narządu ruchu, również z obrzękiem. Ich potwierdzona skuteczność powoduje, że to jeden z najchętniej zalecanych zabiegów fizjoterapeutycznych.

Prądy diadynamiczne, znane są też jako prądy Bernarda, od nazwiska francuskiego lekarza, który wyróżnił sześć ich rodzajów – DF, CP, LP, MF, RS i MM. Mają one różne zastosowanie:

  • DF zmniejsza napięcie mięśniowe, działa też znieczulająco, dlatego często używa się go w pierwszej kolejności niż pozostałych
  • CP zwiększa ukrwienie, obniża napięcie mięśniowe, przyspiesza wchłanianie krwiaków w stanach pourazowych
  • LP wykazuje przede wszystkim działanie przeciwbólowe. MF pobudza i odżywia tkanki, znieczula
  • RS i MM wykorzystuje się do elektrostymulacji mięśni zdrowych lub nieznacznie uszkodzonych, usprawnia krążenie.

W zależności od schorzenia dopiera się odpowiednie prądy i stosuje się ich ustaloną wcześniej kolejność, np. w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego sprawdzi się kombinacja DF, CP, LP, a w przypadku działania przeciwbólowego – DF, CP, LP.

Jak działają prądy Bernarda?

Prądy diadynamiczne są to prądy o małej częstotliwości (50 Hz i 100 Hz), składające się z serii impulsów, które systematycznie powtarzane wywołują określoną reakcję organizmu. Natężenie prądu dostosowuje się indywidualnie do pacjenta, który może odczuwać lekkie mrowienie podczas zabiegu, ale nie powinien czuć dyskomfortu, czy tym bardziej bólu. Z założenia terapia prądami diadynamicznymi jest bezbolesna, dlatego ma tak szerokie zastosowanie w różnych schorzeniach. Zabieg trwa krótko, zazwyczaj ok. 6-8 minut i jest przepisywany przez lekarza w seriach. Dla jak najlepszego efektu leczniczego wykonuje się je codziennie, przez 5 lub 10 dni. Fizjoterapeuci podkreślają ich skuteczność, a rezultaty są szybko widoczne: złagodzenie dolegliwości bólowych, zmniejszenie napięcia mięśni czy obrzęków, ustąpienie stanów zapalnych, rozszerzanie naczyń krwionośnych i poprawa ukrwienia.

Prądy diadynamiczne (Bernarda): wskazania

Prądy diadynamiczne mają szerokie zastosowanie. Zaleca się je pacjentom, którzy cierpią na:

 

 

Prądy diadynamiczne przynoszą też spodziewane rezultaty w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, dystrofii mięśniowych, stanów pourazowych narządu ruchu, również tych przebiegających z obrzękiem. Najszybciej pozytywne skutki terapii odczują pacjenci, którzy zmagają się z przewlekłym bólem, bo prądy wykazują silne działanie przeciwbólowe.

Prądy diadynamiczne (Bernarda): przeciwwskazania

Lista przeciwwskazań do zabiegów prądami diadynamicznymi jest podobna jak w przypadku wszystkich zabiegów z elektroterapii. Nie można wykonywać tego typu zabiegów w przypadku wczepionych urządzeń elektronicznych (np. rozrusznik serca), czy metalowych elementów (np. endoprotezy, jeśli prąd miałyby przepływać przez to miejsce). Przeciwwskazaniem są też nowotwory, podatność na zakrzepy (np. zakrzepowe zapalenie żył) i zatory, ogólne infekcje, przebiegające z wysoką gorączką. Przeciwwskazaniem są również ostre stany zapalne skóry czy tkanek, zwłaszcza w miejscach, gdzie nakładane są elektrody.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 29.11.2016

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

Najpopularniejsze artykuły
Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki

Dostajemy skierowanie na zabiegi fizykoterapeutyczne, ale nie zawsze dokładnie wiemy, co nas czeka,...

więcej

60

Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe

Borowina jest jednym z najcenniejszych darów natury. Borowiną wspomaga się leczenie stanów...

więcej

58

Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego? Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego?

Metoda McKenziego wyróżnia się na tle innych metod leczenia bólu kręgosłupa. Metoda McKenziego...

więcej

55

SANATORIUM Z ZUS - jak dostać się do sanatorium z ZUS? SANATORIUM Z ZUS - jak dostać się do sanatorium z ZUS?

Jak dostać się do sanatorium z ZUS? Wystarczy udać się do lekarza prowadzącego leczenie, który...

więcej

48

DlaPacjentow24.pl
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku

Krótkowzroczność i astygmatyzm to najczęściej występujące wady wzroku. Można je skorygować za...

więcej

260

DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej to dwuetapowy program odchudzania, którego celem jest oczyszczenie organizmu z...

więcej

218

Dorada - wartości odżywcze i właściwości Dorada - wartości odżywcze i właściwości

Dorada charakteryzuje się białą barwą i małą ilością ości. Mięso dorady to dobre źródło...

więcej

150

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.