POLE MAGNETYCZNE nie tylko na ból i obrzęki

24 komentarze
Autor: Joanna Mierzejewska, fizjoterapeuta

Mechanizm działania pola magnetycznego do dzisiaj nie został w pełni wyjaśniony. Wiadomo jednak, że pole magnetyczne skutecznie przyspiesza regenerację chorych tkanek, łagodzi ból i działa przeciwzapalnie. Dlatego zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego stosuje się u pacjentów, m.in. z osteoporozą, chorobą zwyrodnieniową stawów, nadciśnieniem tętniczym czy schorzeniami ginekologicznymi.

Pole magnetyczne towarzyszy nam w codziennym życiu, ponieważ wytwarza je każdy przewód czy obwód, w którym płynie prąd. Fizjoterapia wykorzystuje przede wszystkim pola magnetyczne o niskiej częstotliwości – od 0 do 50 Hz, i indukcji (sile) – od 0 do 15 mT, wytwarzane przez specjalnie do tego celu skonstruowane aparaty.

Pole magnetyczne: działanie lecznicze

Mechanizm działania pola magnetycznego jest bardzo złożony i nie został do dzisiaj w pełni wyjaśniony. W przeciwieństwie do innych postaci energii pole magnetyczne przenika przez całe ciało, docierając do każdej komórki i wywołując w ten sposób różnorakie skutki biofizyczne:

  • działa na struktury błon komórkowych, zmieniając ich właściwości, wznieca reakcję enzymatyczną;
  • działa na kolagen, kreatynę i inne białka, pobudzając wzrost kości, a także ruch komórek;
  • zmienia pH wody zawartej w organizmie, szybkość krystalizacji, stężenie rozpuszczonych w niej gazów (np. tlenu) i woda uzyskuje właściwości bakteriobójcze. Zmiany te utrzymują się do 30 godzin po zabiegu!

Najlepiej poznanym efektem jest wpływ pola magnetycznego na procesy oddychania tkankowego i regeneracji tkankowej:

  • przyśpiesza rozwój tkanki łącznej i wytwarzanie blizny kostnej;
  • powoduje zwiększenie przyswajania tlenu przez tkanki;
  • działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, łagodzi ból.

Zabieg z wykorzystaniem pola magnetycznego

W polu zabiegowym nie mogą znajdować się żadne metalowe elementy ani elektronika (należy zdjąć biżuterię, zegarek, wyłączyć telefon komórkowy), gdyż może to zaburzyć działanie pola magnetycznego.

Zabieg można wykonywać w ubraniu i przez opatrunki gipsowe.

Podstawowym urządzeniem jest cewka o różnych średnicach, generująca jednorodne pole magnetyczne. Część aparatów ma także aplikatory płaskie, które wytwarzają pole niejednorodne. Pacjent powinien siedzieć lub wygodnie leżeć, by część ciała poddawana zabiegowi znajdowała się wewnątrz cewki lub na niej. Średnio przeprowadza się 10 zabiegów, które na początku powinny być wykonywane codziennie, następnie co drugi dzień. Zabieg trwa 10-30 minut. Dawki natężenia i częstotliwości ustawia się zależnie od stanu pacjenta (im poważniejszy, tym są niższe).

Problem

Problem

Ważne szczegóły

  • Po zabiegu u niektórych pacjentów mogą wystąpić zaburzenia snu (starszym nie zaleca się wykonywania zabiegów po 17), koncentracji, uczucie ciepłoty lub drętwienia okolicy poddanej zabiegowi.
  • W czasie leczenia polem nie należy robić RTG i naświetlań UV. Można natomiast łączyć magnetoterapię z naświetlaniami promieniowaniem podczerwonym.

Wskazania do zabiegu z wykorzystaniem pola magnetycznego

Przeciwwskazania do zabiegu

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 12.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 24)
mgr inż Marcin, 09.01.2017 22.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pani Magdaleno. W gniazdku mamy napięcie sinusoidalne (przemienne), więc i prąd, i pole magnetyczne będzie przemienne.
 
Magdalena, 23.09.2016 22.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Panie Emeryt - miał Pan na myśli stałe pole magnetyczne. W medycynie fizykalnej używamy zmiennego.
 
Emeryt, 07.08.2016 12.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak po prawdzie to każdy w domu ma prawie darmowy dostęp do pola magnetycznego,w gniazdku mamy prąd o częstotliwości 50 Hz,czyli taka częstotliwość jest potrzebna,wystarczy nawinąć odpowiednią cewkę zgodnie z wyliczeniami prawa Ohma,dobrze ją zaizolować i mamy urządzenie prawie darmo.
 
Zen, 04.08.2016 17.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam kilka miesięcy temu złozyłem z małżonką dokumenty odnośnie skierowania do sanatorium. mam już 62 wiosenki, no i 19-cie lat temu złapał mnie lekki zawał i dzisiaj powstały problemy ze skierowaniem do sanatorium, gdyż kardiolog na zaświadczeniu zaznaczył, iż nie wskazane leczenie ciepłem i zimnem, elektroterapia i pole magnetyczne. Hmmm, byłem już 2 razy w 2011 i 2013 r. aż w Kołobrzegu ( mam tam 50 km, czyli daleko ) nie było problemów z w/w zakazami, miałem kąpiele ciepłem, leczenie polem magnetycznym i żyję. Nic nie odczuwałem a w dodatku kąpałem się w Bałtyku i byłem też w sanatorium Bałtyk przy molo. W domu mam wannę, mam Viofor JPS - do magnetoterapi - zawsze używamy i nam pomaga od ponad 14 lat. No i co powiecie na to, że lekarz balneolog od kąpieli stwierdził iż ja do sanatorium się nie nadaję ? Szukają kasy na 500 + więc moja kasa zostanie w NFZ a gdy kardiologa spytałem czemu tak jest, to powiedział, iż mieli tak narzucone na szkoleniu jakimś. Pozdrawiam was
 
Beata, 30.04.2016 08.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam zabiegi polem magnetycznym na NFZ, więc nikt nie naciągał mnie na zakup. Zabiegi bardzo przyspieszają powrót do zdrowia.
 
Beata, 30.04.2016 08.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wzięłam na próbę aparat do domowej magnetoterapii. Mam bóle kręgosłupa, blokady mięśni, problemy ze snem, lekkie nietrzymanie moczu związane z wiekiem. Już po pierwszej aplikacji mój stan się poprawił! Po 14 było super. Ale cena 4.000,-zł. jest dla mnie za wysoka i z żalem ale oddaję go. Jeżeli kogoś stać na zakup to polecam.
 
lucas, 08.04.2016 16.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dobre zdanie mam na temat obsługi w centrum Noma Medica, jakie u nas w Gdańsku otworzyli już jakiś czas temu. Byłam u nich z synkiem alergikiem, leczenie trwa i już widać efekty, sam syn mówi, że zdecydowanie łagodniej przechodzi kontakt z alergenami. Po szczegóły, namiary itp. to chyba najlepszym źródłem info będzie ich serwis – medicavolla.eu.
 
gfgf, 18.12.2015 11.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mi się bardzo przydaje w domu MagnetON max. Profesjonalne urządzenie do terapii polem magnetycznym. Używam tego głównie w związku z migrenami, a mąż to ostatnio zaczął stosować na bóle w kręgosłupie i obydwoje czujemy różnicę, choć sprzęt mamy dopiero od tygodnia.
 
Mona, 13.08.2015 12.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zgadzam sie z Alexem... To następny przekręt firm produkujących te bajery. Wkręcają nas firmy farmaceutyczne, producenci sprzętu. U nas nie ma lekarzy, rehabilitantów , którzy by traktowali pacjenta behawioralnie. Polska jest np w czołówce w Europie pod względem wydatków na leki !!! Dajemy sie truć i wykorzystywać !
 
Kamyk, 13.07.2015 10.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
... już po dwóch zbiegach zauważyłam znaczną poprawę - przewlekłe zapalenie ścięgna achllesa - wcześniej nic nie pomagało... a teraz uwierzyłam, że będzie dobrze - jeśli medycyna akademicka rozkłada ręce i nie ma nic do zaoferowania trzeba próbowac metod alternatywnych - można jedynie zyskac... a stracic? - stracic można jedynie dolegliwośc...
 
następne »
strona 1 z 3

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

Najpopularniejsze artykuły
Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe

Borowina jest jednym z najcenniejszych darów natury. Borowiną wspomaga się leczenie stanów...

więcej

34

Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki

Dostajemy skierowanie na zabiegi fizykoterapeutyczne, ale nie zawsze dokładnie wiemy, co nas czeka,...

więcej

34

Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego? Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego?

Metoda McKenziego wyróżnia się na tle innych metod leczenia bólu kręgosłupa. Metoda McKenziego...

więcej

33

Drenaż (masaż) limfatyczny: wskazania i przebieg Drenaż (masaż) limfatyczny: wskazania i przebieg

Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy, usprawniający krążenie limfy i płynów tkankowych w...

więcej

30

DlaPacjentow24.pl
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

93

Sposoby na UKĄSZENIA owadów: co robić, by nie były niebezpieczne

Ukąszenia owadów potrafią uprzykrzyć nawet najprzyjemniejsze dni. Listę najbardziej uciążliwych...

więcej

87

FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości

Fibromialgia (FMS) to przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Objawia się uczuciem...

więcej

84

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.