Metoda Vojty: wskazania i przeciwwskazania

Autor: Izabela Orlicz

Metoda Vojty stosowana jest przede wszystkim u niemowląt, bo rehabilitacja dzieci do pierwszego roku życia przynosi najlepsze rezultaty. Asymetria ułożenia ciała, kręcz szyi, niedowłady, wodogłowie, dziecięce porażenie mózgowe czy zaburzenia ośrodkowej koordynacji nerwowej – to tylko niektóre wskazania do ćwiczeń metodą Vojty.

Metoda Vojty (ćwiczenia metodą Vojty) wzięła swą nazwę od nazwiska czeskiego neurologa dziecięcego Václava Vojty. Po latach obserwacji rozwoju ruchowego noworodków i niemowląt doszedł on do wniosku, że nawet najmniejsze uszkodzenia układu nerwowego mogą prowadzić do zaburzeń napięcia mięśniowego, a to z kolei skutkuje utrwalaniem się nieprawidłowych wzorców ruchowych. Profesor Vojta podczas pracy z małymi pacjentami, cierpiącymi na spastyczne dziecięce porażenie mózgowe zauważył, że ucisk określonej partii ciała powoduje odruch motoryczny w innej części organizmu. W wyniku systematycznych ćwiczeń jego mali pacjenci z porażeniem mózgowym z czasem potrafili stać, a następnie zaczynali chodzić. Na podstawie własnych długoletnich doświadczeń Václav Vojta opracował metodę, polegającą na stymulacji ośrodkowego układu nerwowego, która wspomaga rozwój prawidłowych procesów ruchowych i zapobiega zaburzeniom rozwoju motorycznego.

Metoda Vojty: przebieg rehabilitacji

Profesor Vojta wskazał na kilka cech zachowania dzieci, nawet już w okresie noworodkowym, które powinny wzbudzić czujność rodziców, bo mogą świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Należy do nich m.in. prężenie nóżek, asymetryczne ułożenie ciała, które nadmiernie, mimowolnie odgina się w prawo lub lewo, nienawiązywanie kontaktu wzrokowego, odchylanie główki do tyłu i prężenie przy tym tułowia, zaciskanie piąstek z kciukiem wewnątrz dłoni, drżenie nóg lub rąk, zbyt małe napięcie mięśniowe. Wczesna diagnoza daje możliwość rozpoczęcia szybko rehabilitacji, dzięki której jest szansa, by zapobiec poważniejszym zaburzeniom rozwoju motorycznego.

Ćwiczenia metodą Vojty może prowadzić tylko i wyłącznie specjalista, który przeszedł szkolenie w tym zakresie i ma odpowiednie uprawnienia. Najpierw ogląda dziecko, uciska w różnych punktach jego ciało i obserwuje reakcje. Następnie wybiera najbardziej optymalny sposób stymulacji, dostosowany do potrzeb i wieku dziecka. Z 2-3 miesięcznym niemowlakiem można ćwiczyć kilka minut, z 7-8 miesięcznym nawet kilkanaście minut. Rehabilitant uczy też postępowania z dzieckiem rodziców, bo ćwiczenia, przynajmniej w początkowym okresie, powinny być wykonywane również w domu. Czasem rodzice martwią się, że dzieci płaczą w trakcie rehabilitacji, bo z założenia metoda Vojty jest bezbolesna. Stymulowanie jednak procesów ruchowych może być niekomfortowe dla maluszka, dlatego tym bardziej ważną rolę odgrywają tutaj rodzice, którzy w trakcie ćwiczeń powinni wspierać dziecko, być blisko, uspokajać je.

Nie przegap

Łagodny napadowy kręcz szyi u dzieci

Łagodny napadowy dziecięcy kręcz szyi jest zaburzeniem neurologicznym, które nie wymaga leczenia i mija samoistnie. Ważne jest jednak, by został prawidłowo zdiagnozowany, bo charakterystyczne odchylanie główki przez dziecko może mieć też inne przyczyny.

Metoda Vojty: wskazania

Wskazania do stosowania rehabilitacji metodą Vojty to przede wszystkim:

  • asymetria ułożenia ciała
  • wady postawy
  • kręcz szyi pochodzenia mięśniowego
  • niedowłady
  • wodogłowie
  • dziecięce porażenie mózgowe
  • zaburzenia ośrodkowej koordynacji nerwowej, które obejmują różnego rodzaju nieprawidłowości czy odchylenia w spontanicznej motoryce dzieci oraz reakcjach posturalnych i odruchach.

Metodę Vojty stosuje się też w rehabilitacji dzieci z rozszczepem kręgosłupa, z zespołem Downa, uszkodzeniami splotu ramiennego, które wystąpiły w trakcie porodu, przy przepuklinie oponowo-rdzeniowej, dysplazji stawu biodrowego oraz wrodzonych miopatiach, które obejmują grupę chorób związanych z uszkodzeniem mięśni. Rehabilitację metodą Vojty najczęściej przeprowadza się u niemowląt i małych dzieci, ale może ona przynieść też pozytywne rezultaty w leczeniu dorosłych pacjentów. W takim przypadku jej celem jest odzyskanie prawidłowych wzorców motorycznych, które zostały utracone w następstwie np. choroby.

Metoda Vojty: przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania metody Vojty są wszelkiego rodzaju infekcje, przebiegające z gorączką (temperatura powyżej 38 stopni C), wymiotami, biegunką, czy ostre stany zapalne. Nie powinno się też wykonywać ćwiczeń w przypadku ogólnego osłabienia dziecka, np. spowodowanego szczepieniem. U dorosłych przeciwwskazaniem jest choroba nowotworowa, ciąża, problemy z układem krążenia lub niewydolność oddechowa.

Polecamy
Rehabilitacja dzieci: jest wiele metod

Rehabilitacja dzieci: jest wiele metod

Rehabilitacja zarówno w Polsce, jak i na świecie stoi na coraz wyższym poziomie. Ośrodki rehabilitacyjne z roku na rok unowocześniają ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 09.05.2017

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

Najpopularniejsze artykuły
Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe

Borowina jest jednym z najcenniejszych darów natury. Borowiną wspomaga się leczenie stanów...

więcej

34

Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki

Dostajemy skierowanie na zabiegi fizykoterapeutyczne, ale nie zawsze dokładnie wiemy, co nas czeka,...

więcej

34

Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego? Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego?

Metoda McKenziego wyróżnia się na tle innych metod leczenia bólu kręgosłupa. Metoda McKenziego...

więcej

33

Drenaż (masaż) limfatyczny: wskazania i przebieg Drenaż (masaż) limfatyczny: wskazania i przebieg

Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy, usprawniający krążenie limfy i płynów tkankowych w...

więcej

30

DlaPacjentow24.pl
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

93

Sposoby na UKĄSZENIA owadów: co robić, by nie były niebezpieczne

Ukąszenia owadów potrafią uprzykrzyć nawet najprzyjemniejsze dni. Listę najbardziej uciążliwych...

więcej

87

Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący? Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący?

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się...

więcej

85

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.