Metoda NDT-Bobath: fizjoterapia nie tylko niemowląt

Autor: Izabela Orlicz

Metoda NDT-Bobath początkowo wspomagała przede wszystkim terapię niemowląt i małych dzieci z zaburzeniami neurologicznymi lub rozwoju ruchowego. Z czasem jednak z powodzeniem zaczęto ją również stosować u pacjentów po udarach mózgu lub innych urazach mózgowo-czaszkowych.

Metoda NDT-Bobath została stworzona przez małżeństwo – fizjoterapeutkę Bertę i jej męża neurologa Karela Bobath w latach 40-tych ubiegłego wieku. Na podstawie swoich obserwacji i doświadczeń doszli do przekonania, że dzieci ze zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym bądź dysfunkcjami ruchowymi inaczej odbierają wrażenia czuciowe, a ich odruchy fizjologiczne nie są prawidłowe. Jednym z pierwszych niepokojących objawów u niemowlaków jest np. nietrzymanie głowy lub tylko częściowa kontrola nad mięśniami szyi i głowy. W późniejszym okresie może też dojść do asymetrycznego układania ciała oraz nadmiernego prostowania lub zginania kończyn. Rehabilitacja w takim przypadku polega na odpowiednim stymulowaniu ciała małych pacjentów, by nauczyć właściwych reakcji odruchowych, ale też wpływa korzystnie na prawidłowe napięcie mięśniowe.

Metoda NDT-Bobath: jak wygląda terapia?

Przede wszystkim plan ćwiczeń ustalany jest indywidualnie w zależności od potrzeb. Fizjoterapeuta ćwiczy całe ciało dziecka, ale poszczególne elementy tej metody wprowadza powoli, spokojnie, nie na siłę, zapewniając maksimum poczucia bezpieczeństwa. Dziecko nie powinno płakać w trakcie zajęć - najlepiej jak odbywają się one godzinę po posiłku i nie w czasie zwyczajowej drzemki małego pacjenta. Na pewno na jego spokojne zachowanie ma wpływ fakt, że rehabilitacja odbywa się w obecności mamy lub taty. Nieodłączną częścią tej terapii jest bowiem współpraca na linii fizjoterapeuta-rodzice. Uczą się oni ćwiczeń (część z nich wykonuje się w trakcie normalnej pielęgnacji malucha) i kontynuują je w domu, co powoduje utrwalenie prawidłowych odruchów i przynosi świetne rezultaty. Oczekiwane usprawnienie ruchowe może nastąpić już po kilkunastu tygodniach, przy czym w miarę postępów pacjenta ćwiczenia są modyfikowane.

Metoda NDT-Bobath z pomocą dorosłym

Kolejne udoskonalanie metody NDT-Bobath zaowocowało tym, że zaczęto ją stosować również u dorosłych pacjentów, głównie po udarach mózgu lub innych urazach mózgowo-czaszkowych. Ćwiczenia zapobiegają utrwalaniu niekorzystnych zmian, jakie zaszły w ośrodkowym układzie nerwowym, w tym m.in. nadmiernemu napięciu mięśni. Ich celem jest stymulowanie ruchowo pacjenta, by w przyszłości mógł odzyskać przynajmniej częściową lub całkowitą samodzielność. Ponieważ fizjoterapeuta uczy jak postępować z chorym, ćwiczenia metodą NDT-Bobath można kontynuować w domu, dzięki czemu postępy w procesie rehabilitacji przebiegają szybciej i sprawniej.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 24.11.2016

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

Najpopularniejsze artykuły
POLE MAGNETYCZNE nie tylko na ból i obrzęki POLE MAGNETYCZNE nie tylko na ból i obrzęki

Mechanizm działania pola magnetycznego do dzisiaj nie został w pełni wyjaśniony. Wiadomo jednak, że...

więcej

8

Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe

Borowina jest jednym z najcenniejszych darów natury. Borowiną wspomaga się leczenie stanów...

więcej

8

Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego? Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego?

Metoda McKenziego wyróżnia się na tle innych metod leczenia bólu kręgosłupa. Metoda McKenziego...

więcej

8

Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki

Dostajemy skierowanie na zabiegi fizykoterapeutyczne, ale nie zawsze dokładnie wiemy, co nas czeka,...

więcej

7

DlaPacjentow24.pl
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy ma co drugi Polak. A przecież żylaki odbytu da się pokonać prostymi metodami. Dlatego nie...

więcej

29

ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie

Typowe objawy wskazujące na zespół niespokojnych nóg to nieodparty przymus poruszania...

więcej

26

Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy

Pokrzywa to nie tylko chwast. Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości...

więcej

24

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.