KOMORA HIPERBARYCZNA - leczenie tlenem

21 komentarze

Komora hiperbaryczna wygląda zupełnie jak połączenie metra ze statkiem kosmicznym. "Pasażerowie" wkładają maski i wdychają tlen. Panuje tu ciśnienie półtora raza większe niż atmosferyczne. Pomaga przy trudno gojących się ranach, rozległych oparzeniach, przewlekłych zapaleniach kości.

Sławek Urwalski wychodzi z komory hiperbarycznej uśmiechnięty. - Czuję się lepiej - wyznaje. - To niezwykłe, jak szybko medycyna idzie do przodu. Antybiotyki plus komora i nareszcie się goi - cieszy się. Wszystkie jego kłopoty zaczęły się po operacji ścięgna Achillesa. Wdała się infekcja. Nic nie skutkowało. Wtedy lekarze zaproponowali zabiegi w komorze ciśnieniowej. - Będzie pan wdychał tlen - powiedzieli. Pan Sławek wziął już 27 półtoragodzinnych zabiegów.
- To działa. Trzeba się tylko przyzwyczaić do skoków ciśnienia - dodaje. Pierwszym odczuciem u większości pacjentów są trzaski w uszach, podobne do tych, jakie słyszymy w trakcie wznoszenia lub lądowania samolotu.

Komora hiperbaryczna: czysty tlen

W Polsce są cztery komory hiperbaryczne, do których może wejść naraz 13 osób - w Warszawie, 6 - w Gdyni, oraz dwie jednoosobowe w Siemianowicach i Wrocławiu. Mazowieckie Centrum jest jednym z 480 w Europie. Zabiegi finansuje NFZ. Nie można wykupić leczenia prywatnie. Przed wejściem pacjenci zmieniają ubranie na bawełniany uniform (bez kieszeni, żeby nawet przypadkowo nikt nie wniósł niczego niebezpiecznego, np. zapalniczki, bo to może spowodować wybuch). Dostają wodę do picia (pomaga wyrównać ciśnienie podczas kompresji i dekompresji) i specjalne maski. Zabierają ze sobą książki i gazety, żeby się nie nudzić. Przez cały czas mają włączone radio. Dla bezpieczeństwa jest z nimi pielęgniarka. Na zewnątrz czuwają: inżynier obsługujący 19-tonowy sprzęt i lekarz anestezjolog. Kiedy już wszyscy siedzą wygodnie na krzesełkach z maskami na twarzy, do komory wtłacza się powietrze sprężone do 1,5 bara. Pacjenci przez godzinę oddychają czystym tlenem (normalnie w powietrzu jest 21 proc. tlenu i 78 proc. azotu). Tym sposobem dostarczają do organizmu 15 razy więcej tlenu, niż oddychając normalnie. Zabieg przyśpiesza gojenie, a w pewnych sytuacjach może nawet ratować życie.

Ważne

Ważne

Wskazania do leczenia tlenem hiperbarycznym

 • trudno gojące się rany (w przebiegu zespołu stopy cukrzycowej, po urazach i radioterapii),
 • przewlekłe zapalenia kości,
 • bakteryjne zakażenie tkanek,
 • zatrucie tlenkiem węgla (zaczadzenie),
 • rozległe oparzenia (II i III stopnia, powyżej 20 proc. powierzchni ciała).

Komora hiperbaryczna to nie cud metoda

- Kiedyś komorę ciśnieniową uważano za czarodziejski wynalazek. Miała pomagać na wszystko, np. na starzejącą się skórę. Ale brak dowodów na jej skuteczność w przedłużaniu młodości - wyjaśnia dr Żurek. Do komory nie może wejść każdy kto chce. Pacjentów kieruje lekarz po wykluczeniu przeciwwskazań (np. problemów z układem oddechowym), bo nadmiar tlenu we krwi powoduje czasem efekty niepożądane, a nawet zagrażające życiu.

Warunki przyjęcia na leczenie w komorze hiperbarycznej

 • skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego,
 • dokument ubezpieczenia zdrowotnego (ważna książeczka lub odcinek renty),
 • zdjęcie RTG klatki piersiowej (z ostatnich 12 miesięcy z opisem),
 • wyniki badania EKG,
 • karty informacyjne dotychczasowego leczenia,
 • ewentualne dodatkowe badania wymagane przez lekarza.

Gdzie szukać pomocy

Gdzie szukać pomocy

NZOZ MAZOWIECKIE CENTRUM TERAPII HIPERBARYCZNEJ I LECZENIA RAN
ul. Wołoska 137, budynek O, 02-507 Warszawa, tel.: 022 610 31 44, www.hiperbaria.pl

Kwalifikacja do leczenia planowego odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00. Termin konsultacji można ustalić telefonicznie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 18.09.2015

Komentarze (1 - 10 z 21)
marzena , 20.07.2017 22.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy ktoś korzystał z zabiegów przy stwardnieniu zanikowo bocznym jaki efekt zabiegów
 
Rutka, 04.05.2017 11.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama woziła dziadka do atamedu w Warszawie, dziadek miał odleżyny poszpitalne i zabiegi z tlenem pomogły skórze się goić.
 
Maja, 27.02.2017 17.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
korzystałam już z komory hiperbarycznej w 1960 może 1961 roku mając ok 5 lat.Leczona byłam z kokluszu. Wiem tylko ,ze ta komora była dla płetwonurków.Niewiele pamiętam poza wnętrzem komory zamykanej pancernymi drzwiami.Pomogło,wyleczyłam się z duszącego mnie kaszlu w tydzień.
 
Anka, 07.02.2017 17.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Współczuję Twojej babci "wnuczka". Dzisiejsza służba zdrowia pozostawi wiele do życzenia. Czasem lepiej samemu się leczyć w domu niż oddać w ręce szpitala..
 
wnuczka, 07.02.2017 11.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Osobiście nie byłam w takiej komorze, ale moja mama woziła babcię do Warszawy, bo miała odleżyny. Tak ją załatwili w jednym ze szpitali. Miała rany na plecach i pośladkach. Nie wiem jak w ogóle można było doprowadzić do takiego stanu. Dopiero jak babcia wróciła do domu to zaczęły się pojawiać te łuszczące rany i dlatego wcześniej nie zwróciliśmy na to uwagi. Po zabiegach babcia czuła się lepiej, plamki znikały, czyli tlenoterapia była skuteczna. Na dzień babci kupiłam jej specjalny materac przeciwodleżynowy , by już nigdy nie zmagala się z tak nieprzyjemną chorobą.
 
Ania , 18.01.2017 16.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ciągła praca, bez chwili dla siebie, na odpoczynek sprawiły, że stałam się przemęczona i dopadły mnie straszne bóle głowy. Nie pozwoliło to, na normalne, codzienne życie. Gdy bóle głowy stały się nie do zniesienia, stwierdziłam, że trzeba coś z tym zrobić. Moja znajoma już od dawna chodzi na zabiegi do komory, ja nigdy nie miałam czasu, aż do tej pory, kiedy organizm zaczął dopominać się regeneracji. W końcu poszłam i zapisałam się na 10 zabiegów. Po tej serii mogę powiedzieć jedno: rewelacja! Będę regularnie regenerować swój organizm w komorze hiperbarycznej.
 
Asia, 25.08.2016 13.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Korzystałam ostatnio z takiej komory i polecam wszystkim, którzy chcą z niej skorzystać. Nie ma się co wahać. Wystarczy poczytać o korzyściach jakie przynosi i już człowiek nie ma wątpliwości. Polecam przejrzeć ich ofertę. Ja akurat leczyłam obrzęki nóg.
 
Cezary, 30.05.2016 09.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Stopa cukrzycowa jak i pewne choroby dermatologiczne są wskazaniami do terapii hiperbarycznej, gdzie terapia może okazać się skutecznym zabiegiem solidnie wspomagającym dotychczasowe leczenie. Zapraszamy do http://hiperbariamed.com.pl/ - nowego gabinetu w samym centrum Warszawy :) Poniżej o wskazaniach prosto z wytycznych Europejskiego Towarzystwa Medycyny Hiperbarycznej. " Na podstawie Europejskiego Towarzystwa Hiperbarycznego i Towarzystwa Medycyny Podwodnej przyjęte przez Narodowy Fundusz Zdrowia w Polsce na rok 2013. Popromienne uszkodzenie tkanek i narządów;  trudno gojące się rany po wcześniejszym udokumentowanym niepowodzeniu leczenia innymi metodami zaliczamy tutaj następujące schorzenia: zespół stopy cukrzycowej, zakażenie, martwica kikuta po amputacji, zapalenie skóry i tkanki podskórnej, rozlane, złośliwe zapalenie ucha zewnętrznego, odleżyny, owrzodzenia troficzne kończyn dolnych w przebiegu niewydolności żylnej, zapalenia i martwica kości, przeszczepy skóry zagrożone martwicą, rekonstrukcja tkanek zagrożona martwicą, zakażenie rany pourazowej, zapalenie mostka, śródpiersia pooperacyjne, niestabilność mostka; ropnie- wewnątrzczaszkowe, opłucnej, płuca, wątroby; promienica)"
 
Weronika81, 05.04.2016 12.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
PaulinaBalbina, a czy ta komora hiperbaryczna jest wskazana przy chorobach skóry? Mam łuszczycę i szukam alternatywnych metod. Twoja mama do ATAmedu chodziła?
 
PaulinaBalbina, 14.03.2016 15.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama chodziła do komory hiperbarycznej w ATAmedzie w Warszawie. Miała stopę cukrzycową. Po pierwszych 6 zabiegach rana, która była otwarta przez 1,5 roku - zaczęła się goić. Dla mnie to najlepszy dowód że tlenoterapia działa! Szkoda, że tak mało ludzi o tym wie i że lekarze o tym nie informują pacjentów.
 
następne »
strona 1 z 3

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

Najpopularniejsze artykuły
Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki

Dostajemy skierowanie na zabiegi fizykoterapeutyczne, ale nie zawsze dokładnie wiemy, co nas czeka,...

więcej

60

Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe

Borowina jest jednym z najcenniejszych darów natury. Borowiną wspomaga się leczenie stanów...

więcej

58

Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego? Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego?

Metoda McKenziego wyróżnia się na tle innych metod leczenia bólu kręgosłupa. Metoda McKenziego...

więcej

55

SANATORIUM Z ZUS - jak dostać się do sanatorium z ZUS? SANATORIUM Z ZUS - jak dostać się do sanatorium z ZUS?

Jak dostać się do sanatorium z ZUS? Wystarczy udać się do lekarza prowadzącego leczenie, który...

więcej

48

DlaPacjentow24.pl
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku

Krótkowzroczność i astygmatyzm to najczęściej występujące wady wzroku. Można je skorygować za...

więcej

260

DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej to dwuetapowy program odchudzania, którego celem jest oczyszczenie organizmu z...

więcej

218

Dorada - wartości odżywcze i właściwości Dorada - wartości odżywcze i właściwości

Dorada charakteryzuje się białą barwą i małą ilością ości. Mięso dorady to dobre źródło...

więcej

150

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.