Klasyczny masaż kręgosłupa

Konsultant: Andrzej Woźniak, specjalista rehabilitacji, wykładowca w Akademii Zdrowia w Warszawie
21 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Masaż klasyczny kręgosłupa szybko złagodzi ból pleców. Prawda o tym, że ręce potrafią zdziałać cuda, została rozsławiona przez Hipokratesa już w V wieku p.n.e. Dziś masaż przeżywa renesans. Jest świetną metodą rehabilitacji. Na czym polega jego lecznicza moc? W jaki sposób masaż klasyczny wpływa na kręgosłup?

Najlepszą metodą na ból kręgosłupa jest masaż kręgosłupa. Jest to także świetna forma relaksu i odpoczynku dla ciała. Masaż relaksacyjny pomaga się odprężyć, rozluźnia mięśnie, uspokaja. Masaż leczniczy ma podobne działanie, ale przede wszystkim stosowany jest w zapobieganiu i leczeniu różnych chorób, zwłaszcza ortopedycznych. Na ten rodzaj masażu trzeba mieć skierowanie.

Masaż leczniczy kręgosłupa: wskazania

Lekarz wystawia skierowanie na masaż kręgosłupa na podstawie diagnozy oraz ogólnego stanu zdrowia. To ułatwia terapeucie dobranie technik masażu, tak by przyniosły oczekiwany rezultat.

Masaż leczniczy wymaga gruntownej wiedzy z anatomii i fizjologii człowieka, dlatego powinien być wykonany przez specjalistę rehabilitanta. W przeciwnym razie zamiast pomóc, może zaszkodzić.

Masaż kręgosłupa stosuje się najczęściej, gdy – niezależnie od przyczyny – zespolone z nim więzadła lub mięśnie przestają pełnić swoje funkcje. Jeśli mięśnie po obu stronach kręgosłupa nie pracują jednakowo, są osłabione, nadmiernie naciągnięte lub napięte, kręgosłup przestaje być stabilny, postawa pogarsza się, kręgi i dyski szybciej się zużywają. Wtedy organizm wysyła sygnał alarmowy w postaci bólu pleców. Zadaniem masażu jest zlikwidowanie zwiększonego napięcia i wzmocnienie słabej tkanki mięśniowej.

Jak przebiega masaż leczniczy kręgosłupa?

Do zabiegu nie potrzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy zabrać ze sobą duży ręcznik, żeby się na nim położyć (ale często stół do masażu jest wyściełany jednorazowym podkładem). Najpierw masażysta przeprowadza krótki wywiad. Pyta, czy miałam kiedyś masaż, żeby zorientować się, jak reaguję na taką terapię (np. czy bolało, czy pojawiły się siniaki). Upewnia się, w którym miejscu plecy najbardziej bolą, czy mogę leżeć na brzuchu. W przypadku kłopotów z oddychaniem masaż robi się na siedząco na specjalnym fotelu. Wygodnie układam się na brzuchu. Terapeuta smaruje plecy środkiem poślizgowym (obojętny dla skóry preparat, np. oliwka, wazeliną, talk), który zmniejsza siłę tarcia, chroniąc skórę przed mechanicznym uszkodzeniem. Czasem stosuje się naturalne preparaty wspomagające leczenie – żele, maści, kremy, emulsje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz uszczelniające naczynia krwionośne.

Ważne

Ważne

Masaż kręgosłupa czasem boli!

Po 3-5 zabiegach możesz czuć się gorzej. Techniki masażu klasycznego podrażniają chore miejsca, potęgując dolegliwości bólowe. Czasem pojawia się pieczenie, mrowienie, uczucie gorąca, osłabienie, dreszcze, senność czy rozdrażnienie. Ale nie przerywaj terapii! Dolegliwości będą stopniowo ustępować. Po serii masaży (co najmniej 10) odczujesz poprawę. Oczywiście taka liczba zabiegów nie gwarantuje, że po pewnym czasie bóle kręgosłupa nie wrócą. Wtedy trzeba będzie je powtórzyć.

Masaż kręgosłupa obejmuje plecy, pośladki i barki. Trwa 20-25 minut, ale pierwsze sesje mogą być krótsze. Wykonuje się go w kierunku przepływu krwi żylnej, czyli do serca. Siła masażu zależy od rodzaju schorzenia oraz wrażliwości na ból. Na pewno większej wymaga osoba otyła niż szczupła, mężczyzna niż kobieta. Dobry masaż powinien oscylować na granicy przyjemnego bólu, tzn. przy którym potrafimy się rozluźnić. Gdy ból nie jest akceptowany, spinamy się. Wtedy masaż nie przynosi oczekiwanego efektu, może nawet zaszkodzić. Wykonuje się go, stosując klasyczne techniki masażu (od najsłabszej do najmocniejszej) w podanej kolejności.

 • Głaskanie. Tak rozprowadza się preparat poślizgowy i tak kończy masaż. To jedyna technika, którą można przeplatać inne. Polega na lekkim przesuwaniu dłoni (spodu, wierzchu, opuszek palców) wzdłuż i w poprzek pleców. Ruchy są miękkie, o dużym zasięgu. To dobry sposób na poznanie skóry – temperatury, szorstkości, zgrubień, napięcia mięśni. Poprawia oddychanie, podwyższa temperaturę skóry, zmniejszając ból oraz usprawniając krążenie powierzchowne. Uspokaja i odpręża.
 • Rozcieranie. Kciukiem, kciukami naprzemiennie, nasadą dłoni, wzdłuż lub w poprzek pleców, okrężnymi lub spiralnymi ruchami. Aby zwiększyć głębokość oddziaływania, masażysta dociska masującą rękę drugą ręką. W ten sposób rozdrabnia się oraz przemieszcza do układu krwionośnego wysięki pozapalne, krwiaki, złogi, likwiduje obrzęki i obniża napięcie mięśni.
 • Ugniatanie. Można stosować we wszystkich miejscach, w których mięśnie i skóra dadzą się unieść do góry, np. ramiona. Ugniatać można obiema rękami, jedną lub palcami. Naczynia chwilowo się kurczą, a po zwolnieniu ręki gwałtownie rozszerzają, zasysając krew z naczyń obwodowych i pobudzając krążenie. Tak wypycha się z tkanek produkty przemiany materii, złogi pozapalne uwolnione podczas rozcierania, tworząc miejsce dla substancji odżywczych. W zależności od sposobu ugniatania można pobudzić mięśnie: zwiększyć ich wytrzymałość, kurczliwość oraz przyśpieszyć regenerację po wysiłku albo obniżyć napięcie. Najbardziej inwazyjną odmianą ugniatania jest uciskanie kciukami. Zwykle tak rozbija się najbardziej spięte mięśnie. Jeśli robi się to jednocześnie obiema rękami 30-40 razy na minutę, działa rozluźniająco, gdy naprzemiennie i 2 razy szybciej – pobudzająco.
 • Oklepywanie. Bardzo szybkie i dość mocne uderzanie mięśni. Najsilniejsze jest oklepywanie karatowe – krawędzią dłoni, najdelikatniejsze – dłonią ułożoną w kształcie łyżeczki. Metoda zależy od miejsca oklepywania i wrażliwości na ból. Nie oklepuje się kości, omija wystające łopatki i nerki, by nie doprowadzić do mikrourazów. W miejscu oklepywania naczynia krwionośne rozszerzają się, następuje intensywne przekrwienie tkanek. Oklepywanie wywołuje skurcz mięśni, co przy jednoczesnym usprawnieniu krążenia poprawia ich odżywienie. Miejscowo dochodzi do podwyższenia temperatury i zmniejszenia bólu.
 • Wibracja. Masażysta wprowadza w drgania tkanki powierzchowne oraz głębsze, przyśpieszając przemianę komórkową. Energiczna wibracja pobudza włókna mięśniowe, co przy usprawnieniu przemiany materii poprawia elastyczność, zwiększa siłę mięśni. Łagodna zaś rozluźnia mięśnie i działa uspokajająco.

Problem

Problem

Wskazania

 • bóle pleców
 • przeciążenia
 • zmiany zwyrodnieniowe
 • dyskopatia
 • urazy

Przeciwwskazania

 • gorączka
 • ostre stany zapalne
 • choroby skóry, którym towarzyszą np. pęcherze, wypryski
 • menstruacja, ciąża (względne)

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 18.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 21)
Justyna, 26.09.2016 14.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiele osób ma problemy z kręgosłupem. Ubolewam nad tym jak mało ludzi ma świadomość ile odpowiedni masaż może im pomóc. Myślę też, że niektórzy nie do końca ufaja fizioterapeutom, wątpią że on może dobrać nalepsze techniki.
 
Hanna40, 11.08.2016 10.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też mam problemy z kręgosłupem, wiele lat nic z tym nie robiłam. W końcu się zawzięłam i poszukałam specjalistów od takich masaży. Z polecenia spróbowałam gabinetu Magia dla Ciała we Wrocławiu, który to wykonuje masaże lecznicze. Jutro mam 6sty masaż. Czuję się po nich bardzo odprężona i faktycznie plecy zaczęły mniej boleć. Dla zainteresowanych wklejam link: http://www.magiadlaciala.pl/
 
rabarbarka, 07.03.2016 23.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dla mojego kręgosłupa klasyczny dobry masaż to prawdziwe wybawienie, nie wyobrażam sobie raz w miesiącu przynajmniej wybrać się do kreatorni relaksu na porządny zabieg, jak sobie odpuszczę na dłużej wtedy praca przed komputerem staje się nieznośna
 
Magda228, 13.01.2016 20.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od bardzo dawna mam ból kręgosłupa i testowałam już wiele sposobów, które miały mu zaradzić. Na szczęście znalazłam miejsce i Panie Balijki w Salonie SPA w Warszawie. Mają ręce, które robią cuda. Masaże Balijski i Tajski są rewelacyjne i naprawdę od dłuższego czasu nie boli mnie kręgosłup. Niestety nie mogę wkleić linku, ale salon nazywa się Samui SPA Novotel Warszawa Airport, mają bardzo dobre opinie i ceny. Na pewno znajdziecie! Pozdrawiam
 
agnieszka77, 13.01.2016 20.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od wielu lat cierpię na ból
 
mikot, 23.11.2015 12.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sezon na bóle uznaję za rozpoczęty. czas odkurzy fotel masujący, który fundneli sobie moi teściowie. Muszę przyznać że zakup Massaggio był ich strzałem w dziesiątkę.
 
Jolka , 31.10.2015 09.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja jeśli chodzi o bóle pleców, kręgosłup, krążenie słyszałam że bardzo dobre są łóżka masujące HotStone. Moja sąsiadka próbowała i czuje się bardzo dobrze.
 
ewula1313, 26.10.2015 11.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dziś pojde poraz pierwszy na masaz.. -się okaze, jak toto funkcjonuje ;) .. pozdrawiam, Ewa :)
 
agnieszkafeifer, 28.09.2015 17.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rzeczywiście masaż to doskonały „wynalazek”. Można dzięki niemu na przykład przerwać mechanizm błędnego koła. Polega on na tym, że na skutek dolegliwości bólowej mięśnie reagują zwiększonym napięciem. Jest to napięcie o charakterze obronnym i ma ono na celu chronić daną okolicę przed ewentualnym urazem, czy większym bólem. Tak naprawdę jednak takie napięcie nasila odczucie bólu. To dalej powoduje wzrost napięcia mięśniowego, i tak dalej. W celu przerwania tego mechanizmu, zaleca się skuteczne zadziałanie na napięcie mięśniowe. W tym wypadku, konieczne jest jego zmniejszenie. Doskonałym sposobem na to jest zastosowanie delikatnego masażu rozluźniającego. Wpływając na napięcie mięśniowe, które przez zastosowanie odpowiednich technik wywoła jego rozluźnienie, terapeuta uzyskuje również wielokrotnie efekt analgetyczny czyli przeciwbólowy. Podkreślić warto, że opłaca się poddać właściwym fachowcom. Warto udać się np. do takich specjalistów, którzy cieszą się popularnością i rzeczywistymi umiejętnościami. Odradzam z kolei wszystkim wszelkich samouków, gdyż takowi mogą jedynie zaszkodzić. Pozdrawiam
 
Fryzjerka, 10.08.2015 12.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pracuję jako fryzjerka więc moje ręce i kręgosłup mają prawo boleć jestem trochę puszysta więc się wstydziłam ale koleżanka namówiła mnie na wizytę powiedziała że sama chodzi cyklicznie przynajmniej raz w miesiącu i jest bardzo zadowolona. Dałam się namówić wspaniały człowiek dyskretny i delikatny masaż wykonany tak że aż zasnęłam. Byłam trzy razy bo potem przeszkodził okres. Jestem jak nowonarodzona teraz kończę właśnie serie 10 masaży w ramach dodatkowej promocji dostałam 45 minutowy masaż stóp Kochane trzy dni odczuwałam jego działanie Super. Pan Mariusz przyjmuje w szczecinie ale trzeba do niego wcześniej się zapisać bo ma naprawdę co robić i terminy to nawet kilka tygodni. Jestem wdzięczna, ze poznałam tego człowieka bo dzięki niemu i jego cudownemu dotykowi zupełnie inaczej żyję. Myslę, że Pan Mariusz się nie pogniewa jak podam do niego telefon 728-985-833 Dziękuję panie Mariuszu
 
następne »
strona 1 z 3

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

Najpopularniejsze artykuły
Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe

Borowina jest jednym z najcenniejszych darów natury. Borowiną wspomaga się leczenie stanów...

więcej

34

Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki

Dostajemy skierowanie na zabiegi fizykoterapeutyczne, ale nie zawsze dokładnie wiemy, co nas czeka,...

więcej

34

Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego? Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego?

Metoda McKenziego wyróżnia się na tle innych metod leczenia bólu kręgosłupa. Metoda McKenziego...

więcej

33

Drenaż (masaż) limfatyczny: wskazania i przebieg Drenaż (masaż) limfatyczny: wskazania i przebieg

Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy, usprawniający krążenie limfy i płynów tkankowych w...

więcej

30

DlaPacjentow24.pl
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

93

Sposoby na UKĄSZENIA owadów: co robić, by nie były niebezpieczne

Ukąszenia owadów potrafią uprzykrzyć nawet najprzyjemniejsze dni. Listę najbardziej uciążliwych...

więcej

86

FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości

Fibromialgia (FMS) to przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Objawia się uczuciem...

więcej

84

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.