Klasyczny masaż kręgosłupa

Konsultant: Andrzej Woźniak, specjalista rehabilitacji, wykładowca w Akademii Zdrowia w Warszawie
16 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Masaż klasyczny kręgosłupa szybko złagodzi ból pleców. Prawda o tym, że ręce potrafią zdziałać cuda, została rozsławiona przez Hipokratesa już w V wieku p.n.e. Dziś masaż przeżywa renesans. Jest świetną metodą rehabilitacji. Na czym polega jego lecznicza moc? W jaki sposób masaż klasyczny wpływa na kręgosłup?

Najlepszą metodą na ból kręgosłupa jest masaż kręgosłupa. Jest to także świetna forma relaksu i odpoczynku dla ciała. Masaż relaksacyjny pomaga się odprężyć, rozluźnia mięśnie, uspokaja. Masaż leczniczy ma podobne działanie, ale przede wszystkim stosowany jest w zapobieganiu i leczeniu różnych chorób, zwłaszcza ortopedycznych. Na ten rodzaj masażu trzeba mieć skierowanie.

Masaż leczniczy kręgosłupa: wskazania

Lekarz wystawia skierowanie na masaż kręgosłupa na podstawie diagnozy oraz ogólnego stanu zdrowia. To ułatwia terapeucie dobranie technik masażu, tak by przyniosły oczekiwany rezultat.

Masaż leczniczy wymaga gruntownej wiedzy z anatomii i fizjologii człowieka, dlatego powinien być wykonany przez specjalistę rehabilitanta. W przeciwnym razie zamiast pomóc, może zaszkodzić.

Masaż kręgosłupa stosuje się najczęściej, gdy – niezależnie od przyczyny – zespolone z nim więzadła lub mięśnie przestają pełnić swoje funkcje. Jeśli mięśnie po obu stronach kręgosłupa nie pracują jednakowo, są osłabione, nadmiernie naciągnięte lub napięte, kręgosłup przestaje być stabilny, postawa pogarsza się, kręgi i dyski szybciej się zużywają. Wtedy organizm wysyła sygnał alarmowy w postaci bólu pleców. Zadaniem masażu jest zlikwidowanie zwiększonego napięcia i wzmocnienie słabej tkanki mięśniowej.

Nie przegap

Jak przebiega masaż leczniczy kręgosłupa?

Do zabiegu nie potrzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy zabrać ze sobą duży ręcznik, żeby się na nim położyć (ale często stół do masażu jest wyściełany jednorazowym podkładem). Najpierw masażysta przeprowadza krótki wywiad. Pyta, czy miałam kiedyś masaż, żeby zorientować się, jak reaguję na taką terapię (np. czy bolało, czy pojawiły się siniaki). Upewnia się, w którym miejscu plecy najbardziej bolą, czy mogę leżeć na brzuchu. W przypadku kłopotów z oddychaniem masaż robi się na siedząco na specjalnym fotelu. Wygodnie układam się na brzuchu. Terapeuta smaruje plecy środkiem poślizgowym (obojętny dla skóry preparat, np. oliwka, wazeliną, talk), który zmniejsza siłę tarcia, chroniąc skórę przed mechanicznym uszkodzeniem. Czasem stosuje się naturalne preparaty wspomagające leczenie – żele, maści, kremy, emulsje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz uszczelniające naczynia krwionośne.

Ważne

Ważne

Masaż kręgosłupa czasem boli!

Po 3-5 zabiegach możesz czuć się gorzej. Techniki masażu klasycznego podrażniają chore miejsca, potęgując dolegliwości bólowe. Czasem pojawia się pieczenie, mrowienie, uczucie gorąca, osłabienie, dreszcze, senność czy rozdrażnienie. Ale nie przerywaj terapii! Dolegliwości będą stopniowo ustępować. Po serii masaży (co najmniej 10) odczujesz poprawę. Oczywiście taka liczba zabiegów nie gwarantuje, że po pewnym czasie bóle kręgosłupa nie wrócą. Wtedy trzeba będzie je powtórzyć.

Masaż kręgosłupa obejmuje plecy, pośladki i barki. Trwa 20-25 minut, ale pierwsze sesje mogą być krótsze. Wykonuje się go w kierunku przepływu krwi żylnej, czyli do serca. Siła masażu zależy od rodzaju schorzenia oraz wrażliwości na ból. Na pewno większej wymaga osoba otyła niż szczupła, mężczyzna niż kobieta. Dobry masaż powinien oscylować na granicy przyjemnego bólu, tzn. przy którym potrafimy się rozluźnić. Gdy ból nie jest akceptowany, spinamy się. Wtedy masaż nie przynosi oczekiwanego efektu, może nawet zaszkodzić. Wykonuje się go, stosując klasyczne techniki masażu (od najsłabszej do najmocniejszej) w podanej kolejności.

 • Głaskanie. Tak rozprowadza się preparat poślizgowy i tak kończy masaż. To jedyna technika, którą można przeplatać inne. Polega na lekkim przesuwaniu dłoni (spodu, wierzchu, opuszek palców) wzdłuż i w poprzek pleców. Ruchy są miękkie, o dużym zasięgu. To dobry sposób na poznanie skóry – temperatury, szorstkości, zgrubień, napięcia mięśni. Poprawia oddychanie, podwyższa temperaturę skóry, zmniejszając ból oraz usprawniając krążenie powierzchowne. Uspokaja i odpręża.
 • Rozcieranie. Kciukiem, kciukami naprzemiennie, nasadą dłoni, wzdłuż lub w poprzek pleców, okrężnymi lub spiralnymi ruchami. Aby zwiększyć głębokość oddziaływania, masażysta dociska masującą rękę drugą ręką. W ten sposób rozdrabnia się oraz przemieszcza do układu krwionośnego wysięki pozapalne, krwiaki, złogi, likwiduje obrzęki i obniża napięcie mięśni.
 • Ugniatanie. Można stosować we wszystkich miejscach, w których mięśnie i skóra dadzą się unieść do góry, np. ramiona. Ugniatać można obiema rękami, jedną lub palcami. Naczynia chwilowo się kurczą, a po zwolnieniu ręki gwałtownie rozszerzają, zasysając krew z naczyń obwodowych i pobudzając krążenie. Tak wypycha się z tkanek produkty przemiany materii, złogi pozapalne uwolnione podczas rozcierania, tworząc miejsce dla substancji odżywczych. W zależności od sposobu ugniatania można pobudzić mięśnie: zwiększyć ich wytrzymałość, kurczliwość oraz przyśpieszyć regenerację po wysiłku albo obniżyć napięcie. Najbardziej inwazyjną odmianą ugniatania jest uciskanie kciukami. Zwykle tak rozbija się najbardziej spięte mięśnie. Jeśli robi się to jednocześnie obiema rękami 30-40 razy na minutę, działa rozluźniająco, gdy naprzemiennie i 2 razy szybciej – pobudzająco.
 • Oklepywanie. Bardzo szybkie i dość mocne uderzanie mięśni. Najsilniejsze jest oklepywanie karatowe – krawędzią dłoni, najdelikatniejsze – dłonią ułożoną w kształcie łyżeczki. Metoda zależy od miejsca oklepywania i wrażliwości na ból. Nie oklepuje się kości, omija wystające łopatki i nerki, by nie doprowadzić do mikrourazów. W miejscu oklepywania naczynia krwionośne rozszerzają się, następuje intensywne przekrwienie tkanek. Oklepywanie wywołuje skurcz mięśni, co przy jednoczesnym usprawnieniu krążenia poprawia ich odżywienie. Miejscowo dochodzi do podwyższenia temperatury i zmniejszenia bólu.
 • Wibracja. Masażysta wprowadza w drgania tkanki powierzchowne oraz głębsze, przyśpieszając przemianę komórkową. Energiczna wibracja pobudza włókna mięśniowe, co przy usprawnieniu przemiany materii poprawia elastyczność, zwiększa siłę mięśni. Łagodna zaś rozluźnia mięśnie i działa uspokajająco.

Problem

Problem

Wskazania

 • bóle pleców
 • przeciążenia
 • zmiany zwyrodnieniowe
 • dyskopatia
 • urazy

Przeciwwskazania

 • gorączka
 • ostre stany zapalne
 • choroby skóry, którym towarzyszą np. pęcherze, wypryski
 • menstruacja, ciąża (względne)

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 18.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 16)
agnieszkafeifer, 28.09.2015 17.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rzeczywiście masaż to doskonały „wynalazek”. Można dzięki niemu na przykład przerwać mechanizm błędnego koła. Polega on na tym, że na skutek dolegliwości bólowej mięśnie reagują zwiększonym napięciem. Jest to napięcie o charakterze obronnym i ma ono na celu chronić daną okolicę przed ewentualnym urazem, czy większym bólem. Tak naprawdę jednak takie napięcie nasila odczucie bólu. To dalej powoduje wzrost napięcia mięśniowego, i tak dalej. W celu przerwania tego mechanizmu, zaleca się skuteczne zadziałanie na napięcie mięśniowe. W tym wypadku, konieczne jest jego zmniejszenie. Doskonałym sposobem na to jest zastosowanie delikatnego masażu rozluźniającego. Wpływając na napięcie mięśniowe, które przez zastosowanie odpowiednich technik wywoła jego rozluźnienie, terapeuta uzyskuje również wielokrotnie efekt analgetyczny czyli przeciwbólowy. Podkreślić warto, że opłaca się poddać właściwym fachowcom. Warto udać się np. do takich specjalistów, którzy cieszą się popularnością i rzeczywistymi umiejętnościami. Odradzam z kolei wszystkim wszelkich samouków, gdyż takowi mogą jedynie zaszkodzić. Pozdrawiam
 
ciekawa, 12.08.2015 11.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właśnie szukam jakiegoś fizjoterapeuty w Poznaniu. Czytam sporo pozytywnych opinii o tym Kręg Clinic. Chyba się do nich wybiorę...
 
Fryzjerka, 10.08.2015 12.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pracuję jako fryzjerka więc moje ręce i kręgosłup mają prawo boleć jestem trochę puszysta więc się wstydziłam ale koleżanka namówiła mnie na wizytę powiedziała że sama chodzi cyklicznie przynajmniej raz w miesiącu i jest bardzo zadowolona. Dałam się namówić wspaniały człowiek dyskretny i delikatny masaż wykonany tak że aż zasnęłam. Byłam trzy razy bo potem przeszkodził okres. Jestem jak nowonarodzona teraz kończę właśnie serie 10 masaży w ramach dodatkowej promocji dostałam 45 minutowy masaż stóp Kochane trzy dni odczuwałam jego działanie Super. Pan Mariusz przyjmuje w szczecinie ale trzeba do niego wcześniej się zapisać bo ma naprawdę co robić i terminy to nawet kilka tygodni. Jestem wdzięczna, ze poznałam tego człowieka bo dzięki niemu i jego cudownemu dotykowi zupełnie inaczej żyję. Myslę, że Pan Mariusz się nie pogniewa jak podam do niego telefon 728-985-833 Dziękuję panie Mariuszu
 
Marżoleta, 27.05.2015 19.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No oczywiście, że ani fotel ani mata nie zastąpią rąk masażysty - ale kto ma czas i pieniądze, żeby regularnie chodzić na masaże? Dla mnie jak na razie to marzenie ściętej głowy... Co jakiś czas faktycznie idę na masaż do masażysty, ale na co dzień masuję się na macie Quattromed III i rzeczywiście czuję się lepiej, niż jak się nie masowałam. Takie urządzenia ułatwiają życie.
 
anonimowa, 14.04.2015 08.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Fotel, czy mata nie zastapia profesjonalnych masażów u specjalisty, powiem, wam ze nie spodziewałam się takich efektow, po 5 zabiegach w kreg clinic jestem jak nowo narodzona:)
 
Lidka, 25.03.2015 14.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
@markS, zazdroszczę fotela! Masowałam się na takim cudzie na targach - boskie uczucie! Niestety, finansowo to dla mnie nie do udźwignięcia - no i nie mam tyle miejsca w małym osiedlowym mieszkanku, więc na pocieszenie kupiłam sobie w Ekomedical matę Quattromed III. Jak się chcę pomasować to sadzam ją na fotel, a potem chowam do torby i siup pod łóżko. Faktycznie po takim masażu czuję się lepiej - plecy już tak mocno mnie nie bolą, a w dodatku to super relaks!
 
Krzysztof, 06.02.2015 14.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Masaże dają mi niesamowitą ulgę przy dyskopatii, ale bez dobrego materaca - ja mam akurat z Viscotherapy- nie dałoby rady.To jest podstawa, bo jednak "pół życia" człowiek przesypia, a wtedy kręgosłup najlepiej się regeneruje w nocy, w czasie spoczynku, kiedy ciało odpoczywa.
 
markS, 29.01.2015 14.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do tej pory chodziłem na masaże do gabinetu, ale jakoś czasu zaczęło brakować i było to jednak trochę męczące, więc sobie kupiłem specjalistyczny fotel masujący od Casada. Udało się dostać dobrą cenę w sklepie na stronie www.ekomedical.pl. Obsługa fachowa, produkt dostarczyli dobrze zapakowany, nic nie ucierpiało po drodze...a różnie to bywa ;P
 
kerdo, 21.09.2014 08.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Fizjoterapeutka zrobiła mi pierwszy z serii masaż kręgosłupa , po nim czułem się fatalnie , w nocy delirka ,zimne poty a rano ... stwierdzono u mnie atak epilepsji.Lekarze stwierdzili że to możliwe że od masażu .Szukam jakiś informacji na ten temat. Na drugi dzień również zaczęły się u mnie potworne bóle brzucha (chyba przez to rozciąganie przez masażystę) proszę o poradę co fizjoterapeutka zrobiła nie tak ,co mogła uszkodzić
 
Marek, 31.03.2014 11.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja z kolei miałem uraz odcina szyjnego - wypadek zimowy na stoku - gdzie jednym z etapów rehabilitacji był właśnie masaż. Ciężko powiedzieć czy sam masaż mi pomógł - może zaraz po kontuzji odczułem ulgę..., jednak ciągła praca siedząca nie sprzyja mojemu kręgosłupowi. Bóle pleców odczuwam cały czas. Zamawiam usługę masażu do domu w firmie Black Tree. Korzystam z masażu - w miarę możliwości:)
 
następne »
strona 1 z 2

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

reklama
Najpopularniejsze artykuły
KĄPIELE LECZNICZE: ziołowe, solankowe, borowinowe w domu KĄPIELE LECZNICZE: ziołowe, solankowe, borowinowe w domu

Kąpiele lecznicze przeżywają swój renesans. Nic dziwnego – to wyjątkowo przyjemna metoda terapii,...

więcej

4633

KLIMATOTERAPIA, czyli leczenie klimatem - na czym polega? KLIMATOTERAPIA, czyli leczenie klimatem - na czym polega?

Klimatoterapia, czyli leczenie klimatem (leczenie klimatyczne), to metoda lecznicza stosowana od...

więcej

1701

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) - jak działa? Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) - jak działa?

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, polega na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi,...

więcej

257

DlaPacjentow24.pl
Zdrowa społeczność
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
Warto jeść owsiankę - wartość odżywcza PŁATKÓW OWSIANYCH Warto jeść owsiankę - wartość odżywcza PŁATKÓW OWSIANYCH

Owies i jego przetwory kompleksowo pokrywają zapotrzebowanie na składniki odżywcze organizmu....

więcej

52602

OBRZĘKI - o czym świadczą? Czy to objaw choroby? OBRZĘKI - o czym świadczą? Czy to objaw choroby?

Masz spuchnięte stopy i nie możesz włożyć pantofli. Przeraża cię odbicie w lustrze, bo masz worki...

więcej

54570

Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy

Pokrzywa to nie tylko chwast. Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości...

więcej

50630

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.