Kim jest fizjoterapeuta?

maska dr Agnieszka Stępień, fizjoterapeuta
Konsultant: dr Agnieszka Stępień, fizjoterapeuta
Autor: Monika Majewska

Fizjoterapeuta to nie osoba po weekendowym kursie masażu. Fizjoterapeuta to osoba z wykształceniem medycznym, której program studiów obejmuje przedmioty, których uczą się także lekarze i pielęgniarki. Tylko wykwalifikowany fizjoterapeuta wie, jak przywrócić pacjenta do zdrowia. Sprawdź, kim jest fizjoterapeuta, by w przyszłości nie trafić na hochsztaplera.

Fizjoterapeuta to dawniej rehabilitant, czyli osoba, która w terapii chorych stosuje różne bodźce fizyczne - gimnastykę leczniczą, kąpiele lecznicze, laseroterapię, pole elektromagnetyczne i inne formy fizjoterapii. Około 10 lat temu studia rehabilitacji zamieniono na studia fizjoterapii, a absolwenci uczelni otrzymują tytuł fizjoterapeuty. Na świecie używa się nazwy „fizjoterapeuta” i nazwa ta została przyjęta jako obowiązująca w Polsce.

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to osoba z wykształceniem medycznym, która obecnie kończy trzyletnie studia licencjackie, a następnie dwuletnie magisterskie. Zawód fizjoterapeuty wykonują także technicy fizjoterapii, którzy wiele lat temu ukończyli kształcenie w studium fizjoterapii.

W Polsce pracuje kilkadziesiąt tysięcy fizjoterapeutów z tytułem magistra.

Program studiów obejmuje przedmioty, których uczą się także lekarze i pielęgniarki. Nauczycielami fizjoterapeutów są lekarze, fizjoterapeuci, psycholodzy, socjolodzy, biomechanicy i inni specjaliści. Kilka przedmiotów występuje tylko w programach nauczania fizjoterapeutów.

W czasie studiów fizjoterapeuci uczą się o różnych chorobach i ich objawach. Poznają wskazania i przeciwwskazania do stosowania ćwiczeń i zabiegów fizykoterapii. Uczą się także, w jaki sposób porusza się człowiek, jak można zapobiec różnym deformacjom, zmianom zwyrodnieniowym, dolegliwościom bólowym oraz jak dobrać sprzęt ortopedyczny. Poznają także różne sposoby badania funkcjonalnego człowieka (diagnostyka funkcjonalna). Potrafią sprawdzić, jak poruszają się stawy rąk, nóg i kręgosłupa, ocenić ustawienie kręgosłupa i miednicy, sprawdzić siłę mięśni, zbadać czucie, określić, czy ktoś prawidłowo oddycha, siedzi, stoi, zmienia pozycję ciała oraz chodzi. Wiedzą również, w jaki sposób rozmawiać z chorymi ludźmi i o co ich zapytać, by im pomóc. Na podstawie przeprowadzonego badania funkcjonalnego dobierają ćwiczenia dostosowane do stanu pacjenta.

Większość fizjoterapeutów kontynuuje naukę po ukończeniu studiów w ramach szkoleń i studiów podyplomowych. Uczą się wielu specjalistycznych metod fizjoterapii stosowanych współcześnie na świecie. Niektórzy otwierają specjalizację lub rozwijają się naukowo, prowadząc badania i otrzymując tytuły naukowe.

Ważne

Ważne

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty

W innych krajach istnieją przepisy, które określają, kim jest fizjoterapeuta i czym się zajmuje. Osobom bez wykształcenia nie wolno wykonywać zawodu fizjoterapeuty. W Polsce kilka miesięcy temu Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o zawodzie fizjoterapeuty. Ustawa określa szczegółowo, kim jest fizjoterapeuta, jakie ma prawa i obowiązki, jaki jest zakres jego kompetencji. Ustawa przewiduje stworzenie rejestru fizjoterapeutów, by każdy pacjent w Polsce mógł sprawdzić kwalifikacje osoby, która się nim zajmuje. Ustawa ma wejść w życie 31 maja 2016 roku.

Polecamy
Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty: 5 korzyści dla pacjenta

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty: 5 korzyści dla pacjenta

Obecnie w Polsce fizjoterapeutą może być każdy, nawet osoba po weekendowym kursie. Dlatego powstała ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która dokładnie ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 08.11.2016

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

Najpopularniejsze artykuły
Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki

Dostajemy skierowanie na zabiegi fizykoterapeutyczne, ale nie zawsze dokładnie wiemy, co nas czeka,...

więcej

60

Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe

Borowina jest jednym z najcenniejszych darów natury. Borowiną wspomaga się leczenie stanów...

więcej

58

Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego? Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego?

Metoda McKenziego wyróżnia się na tle innych metod leczenia bólu kręgosłupa. Metoda McKenziego...

więcej

55

SANATORIUM Z ZUS - jak dostać się do sanatorium z ZUS? SANATORIUM Z ZUS - jak dostać się do sanatorium z ZUS?

Jak dostać się do sanatorium z ZUS? Wystarczy udać się do lekarza prowadzącego leczenie, który...

więcej

48

DlaPacjentow24.pl
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku

Krótkowzroczność i astygmatyzm to najczęściej występujące wady wzroku. Można je skorygować za...

więcej

262

DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej to dwuetapowy program odchudzania, którego celem jest oczyszczenie organizmu z...

więcej

218

Dorada - wartości odżywcze i właściwości Dorada - wartości odżywcze i właściwości

Dorada charakteryzuje się białą barwą i małą ilością ości. Mięso dorady to dobre źródło...

więcej

150

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.