Kąpiel kwasowęglowa - "mokra" i "sucha" (gazowa z dwutlenkiem węgla)

5 komentarze
Autor: Monika Majewska

Kąpiel kwasowęglowa - "mokra" i "sucha" (gazowa z dwutlenkiem węgla) to kąpiel lecznicza, która ma dobroczynne działanie przede wszystkim na układ krążenia. W związku z tym wskazaniem do jej stosowania są m.in. problemy z nadciśnieniem. Sprawdź, w jakich jeszcze schorzeniach można stosować kąpiele kwasowęglowe i jakie dokładnie mają właściwości.

Kąpiele kwasowęglowe mają zastosowanie w wielu schorzeniach układu krążenia.

Kąpiele kwasowęglowe - wskazania i dzialanie

Kąpiel kwasowęglowa to kąpiel lecznicza, w której wykorzystuje się wody kwasowęglowe (ponad 400 mg dwutlenku węgla na litr wody) lub szczawy (ponad 1000 mg dwutlenku węgla na litr wody). Tego typu wody mogą pochodzić ze źródeł naturalnych (tak jest w uzdrowiskach) lub być wytwarzane sztucznie. W tym drugim przypadku wodę wzbogaca się o dwutlenek węgla w specjalnych saturatorach. Poza tym wyróżnia się kąpiele kwasowęglowe "mokre" i "suche" (gazowe z dwutlenkiem węgla).

Kąpiele kwasowęglowe: działanie

Podczas kąpieli kwasowęglowej pęcherzyki dwutlenku węgla drażnią receptory skóry. Tym samym zwiększa się jej mikrokrążenie. Podczas takiej kąpieli zwykle dochodzi do zmniejszenia częstości pracy serca, zwiększa się natomiast jego pojemność minutowa, co oznacza, że poprawia się wydolność krążenia.

Kąpiele kwasowęglowe mają temperaturę 32-34 st. C, czyli poniżej temperatury ciała.

Seria kąpieli kwasowęglowych doprowadza także do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi u osób, ale - jak przekonują niektórzy specjaliści - tylko u osób u których jest podwyższone. Z kolie inni badacze twierdzą, że do obniżenia ciśnienia krwi dochodzi nie tylko u pacjentów zmagających się z nadciśnieniem, lecz także tych, u których ciśnienie jest w normie.

Ponadto w czasie kąpieli kwasowęglowej wchłonięty przez skórę dwutlenek węgla zmusza płuca do hiperwentylacji (to stan, w którym chory nagle zaczyna szybko i głęboko oddychać), przez co poprawia się bilans tlenowy.

Inną korzyścią płynącą z kąpieli kwasowęglowych jest lepsze utlenienie i odżywienie tkanek.

Ważne

Ważne

Nadmierne wdychanie dwutlenku węgla, który unosi się nad lustrem wody, może być niekorzystne. W związku z tym w trakcie kąpieli stosuje się specjalne nakrycia na wanny kąpielowe, które oddzielają głowy placenta od oparów, oraz w odpowiedni sposób wentylują pomieszczenie, gdzie odbywa się zabieg.

Kąpiele kwasowęglowe - wskazania

W związku z właściwościami kąpieli kwasowęglowych, są one wskazane w przebiegu schorzeń, takich jak:

  • schorzenia układu krążenia: zaburzenia tętniczo-żylno-chłonne, nadciśnienie (I i II okres), miażdżyca i zapalenie zrostowe tętnic w I i II okresie choroby
  • choroba Raynauda
  • choroby przeciążeniowe narządu ruchu
  • choroby reumatyczne
  • dystonia neurowegetatywna

Kąpiel kwasowęglowa sucha jest wskazana dla pacjentów, którzy z różnych powodów nie mogą skorzystać z kąpieli mokrej lub mają problem z wejściem do wanny.

Kąpiel kwasowęglowa - na czym polega?

Kąpiel kwasowęglowa "mokra" trwa średnio 6-12 minut. Wykonuje się ją 3-4 razy w tygodniu. Nie powinno się przekraczać 12-15 zabiegów w serii.

Inaczej wygląda kąpiel "sucha". Odbywa się ona w pomieszczeniach, w których poziom unoszącego się dwutlenku węgla nie przekracza metra ponad poziom od podłogi, lub w specjalnych, drewnianych (lub plastikowych) komorach. Jest on wchłaniany przez skórę i wywołuje te same reakcje, które pojawiają się podczas kąpieli "mokrej".

Kąpiel kwasowęglowa sucha (gazowa z dwutlenkiem węgla)

Możliwa jest także tzw. kąpiel kwasowęglowa sucha (gazowa z dwutlenkiem węgla), podczas której wykorzystuje się tę samą substancję, ale bez użycia wody. Zarówno "mokra", jak i "sucha" kąpiel kwasowęglowa obniża ciśnienie tętnicze krwi i częstość akcji serca po serii zabiegów. Jak jednak wynika z niektórych badań, kąpiel gazowa obniża te parametry także bezpośrednio po zabiegu. Z kolei zaraz po zakończeniu kąpieli "mokrej" zaobserwowano niewielki wzrost ciśnienia oraz tętna, co tłumaczy się działaniem ciśnienia hydrostatycznego wody. Jednak mimo początkowego wzrostu tętna, nie obserwuje się zmian jego wartości po serii zabiegów w kąpieli "mokrej" u osób zdrowych i z nadciśnieniem.

Bibliografia:

1. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008
2. Wójcik P., Tomczak H., Ocena wpływu sztucznych kąpieli kwasowęglowych na układ krążenia, Acta Balneologica 2010, L II, 1

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 05.06.2017

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

Najpopularniejsze artykuły
Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe

Borowina jest jednym z najcenniejszych darów natury. Borowiną wspomaga się leczenie stanów...

więcej

34

Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki

Dostajemy skierowanie na zabiegi fizykoterapeutyczne, ale nie zawsze dokładnie wiemy, co nas czeka,...

więcej

34

Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego? Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego?

Metoda McKenziego wyróżnia się na tle innych metod leczenia bólu kręgosłupa. Metoda McKenziego...

więcej

33

Drenaż (masaż) limfatyczny: wskazania i przebieg Drenaż (masaż) limfatyczny: wskazania i przebieg

Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy, usprawniający krążenie limfy i płynów tkankowych w...

więcej

30

DlaPacjentow24.pl
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

93

Sposoby na UKĄSZENIA owadów: co robić, by nie były niebezpieczne

Ukąszenia owadów potrafią uprzykrzyć nawet najprzyjemniejsze dni. Listę najbardziej uciążliwych...

więcej

87

Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący? Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący?

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się...

więcej

85

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.