Jak dobrać MASAŻ do dolegliwości - rodzaje masaży

2015-08-03 8:41

Dobrze wykonany masaż pobudza krążenie i przemianę materii. Może obniżyć ciśnienie krwi, zwolnić pracę serca, uspokoić nerwy, zmniejszyć napięcie, lęk i ból. Który masaż będzie najlepszy na trapiącą cię dolegliwość? Klasyczny, limfatyczny, a może punktowy?

Jak dobrać MASAŻ do dolegliwości - rodzaje masaży
Autor: Thinkstockphotos.com Masaż poprawia nastrój i eliminuje ból, trzeba tylko dobrać odpowiedni rodzaj do dolegliwości.

Spis treści

  1. Masaż klasyczny
  2. Masaż segmentarny
  3. Masaż limfatyczny (drenażowy)
  4. Masaż punktowy
  5. Masaż aromaterapeutyczny
  6. Masaż kontralateralny
  7. Masaż podwodny
  8. Masaż wodny wirowy

Masaż może przybierać różne formy: głaskanie, ugniatanie, uderzanie, wyciskanie, rozciąganie i oklepywanie... Stosuje się je, masując wybrane miejsca lub całe ciało (dla poprawienia sobie nastroju lub zmniejszenia bólu mięśni). Wszystko zależy od tego, jakie korzyści ma przynieść masaż.

Masaż klasyczny

Korzystny dla ciała i duszy. Najczęściej jest wykonywany techniką ugniatania. Poprawia funkcjonowanie wszystkich stawów i mięśni. Zmniejsza napięcie i rozluźnia więzadła. Dobrze działa na ogólną kondycję i układ krążenia, przyspiesza przemianę materii i zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Odpręża, uwalnia od stresów i lęków. Takiemu masażowi może się poddać każdy z nas.Klasyczne masowanie ciała zaczyna się od stóp. Później wykonując koliste ruchy, masażysta przesuwa ręce powoli w górę nóg, niezbyt mocno ugniatając poszczególne mięśnie. Kolejne etapy to brzuch, potem szyja i ramiona. Po zmianie pozycji ciała terapeuta masuje najpierw tył nóg, później pośladki, plecy i kark. Zawsze jednak omija kręgosłup, żeby nie uszkodzić jakiegoś nerwu.

Masaż segmentarny

Gdy dopadnie cię rwa kulszowa. Z poszczególnych segmentów rdzenia kręgowego do każdego narządu odchodzą nerwy. Swoje zakończenia mają w skórze. Taki zabieg poprawia ogólną sprawność, zmniejsza dolegliwości choroby gośćcowej i bóle neurologiczne (głowy czy przy rwie kulszowej). Masażysta wykorzystuje znajomość tych powiązań. Postępuje podobnie jak podczas masażu klasycznego, ale dodaje jeszcze specjalne chwyty, np. przypominający wkręcanie śruby.

Masaż limfatyczny (drenażowy)

Pomaga oczyścić organizm z produktów przemiany materii, co jest szczególnie korzystne dla odchudzających się i tych, którym puchną nogi czy ręce. Stosuje się go w lecznictwie i kosmetyce. Wykonany techniką wyciskania reguluje przepływ limfy w tkance łącznej.  Wzmacnia system odpornościowy i pozwala się odprężyć. Poprawia wygląd skóry, sprawia, że cellulit jest mniej widoczny. Masaż taki zaleca się także po amputacji piersi i usunięciu węzłów chłonnych. Dzięki niemu ręka po operowanej stronie nie puchnie i mniej boli, szybciej więc wraca do formy.

Można go zamówić tylko u doświadczonego fizykoterapeuty. Jego palce będą się delikatnie i wolno (tak krąży limfa) przesuwały po skórze, zawsze w kierunku tzw. ujść żylnych, czyli serca. Co pewien czas (tylko przez kilka sekund) poczujesz lekki ucisk w niektórych punktach ciała. Zabieg rozpoczyna się i kończy w górnej części szyi, gdzie jest punkt odpowiedzialny za prawidłowe krążenie. Podczas seansu można leżeć lub siedzieć. Trzeba jednak przyjąć tzw. pozycję drenażową, np. masowana ręka powinna być lekko uniesiona.Z masażu nie mogą korzystać cierpiący na nowotwory układu chłonnego, przerzuty nowotworowe, choroby zakaźne, obrzęki spowodowane stanem zapalnym.

Masaż punktowy

Przeciwbólowy. Terapeuta uciska przez 3-6 sekund określone punkty ciała. W ten sposób zwalcza się bóle głowy, zębów, a także lęki, skłonność do omdleń. Można nim również zahamować atak kamicy nerkowej. Masażysta wykorzystuje znajomość akupresury. Najczęściej uciska kciukiem lub palcem wskazującym. Najpierw lekko, następnie coraz mocniej, a pod koniec zabiegu znów słabo. W niektórych gabinetach przykleja się na ciele niewielkie płaskie, odpowiednio zaprogramowane elektrody, które działają na wybrane punkty.

Masaż aromaterapeutyczny

Na cellulit i rozstępy. Bardzo pomocny także przy leczeniu nadciśnienia tętniczego, migren, depresji, bólów menstruacyjnych. Masażysta wykorzystuje techniki charakterystyczne dla masażu klasycznego, ale robi to znacznie delikatniej. W ten sposób udrożnia żyły i zapewnia swobodny przepływ limfy. Podczas masowania najczęściej stosuje oliwę z oliwek lub inne oleje roślinne z dodatkiem olejków eterycznych (na 1/4 szklanki oleju roślinnego ok. 50 mililitrów aromatu), wzmacniających efekt masażu.

Masaż kontralateralny

Korzystny dla tych, którzy przez długi czas mieli unieruchomioną w gipsie nogę albo rękę. Średnio o dwa tygodnie przyspiesza zrastanie się kości i zapobiega zesztywnieniu stawów i przykurczowi więzadeł. Choć wydaje się to nielogiczne, masuje się zdrową kończynę, co powoduje automatyczne usprawnienie chorej. Ten zabieg musi być wykonywany z dużą siłą, aż do granicy odczuwania bólu. Tylko tak można pobudzić do gojenia się chorą kończynę. Z tego masażu trzeba korzystać przez co najmniej sześć dni dwa razy dziennie. Jeden zabieg nie powinien trwać dłużej niż 12 minut.

Zrób to koniecznie

  • Zanim zdecydujesz się skorzystać z masażu, poradź się lekarza. On dobierze rodzaj zabiegu i technikę jego wykonania.
  • Idź do doświadczonego masażysty lub rehabilitanta. Źle zrobiony masaż przyniesie ci więcej szkód niż pożytku.
  • Samodzielnie bez ryzyka możesz wybrać klasyczny, relaksujący. Pamiętaj, jednak, że masowanie ciała nie zastąpi tradycyjnego leczenia.
  • Masaż podwodny

    Dobry w usuwaniu blizn i przy bólach reumatycznych. W wannie z ciepłą wodą ciało pacjenta jest masowane strumieniem wypływającym z węża pod ciśnieniem do 1,5 atmosfery. Fizykoterapeuta kieruje strumień od stóp w kierunku serca, omijając okolice brzucha i kręgosłup. Masaż poprawia ukrwienie tkanek, rozluźnia mięśnie i przyczynia się do zmniejszenia bólu w stawach.

    Odmianą masażu podwodnego jest akwawibron - masaż mechaniczno-wodny z zastosowaniem urządzenia przypominającego prysznic. Zamiast tradycyjnego sitka zakłada się specjalne gumowe końcówki. Z zabiegów powinny przede wszystkim korzystać osoby z rozległymi bliznami po operacjach lub oparzeniach, ponieważ ten masaż uelastycznia skórę na bliznach (zrosty nie ciągną, co znacznie ułatwia poruszanie się). Jest dobry także dla osób z osłabionymi lub zwiotczałymi mięśniami. Łagodzi dolegliwości reumatyczne oraz ból spowodowany zwyrodnieniami kręgosłupa.

    Fizykoterapeuta dobiera końcówkę do masażu w zależności od rodzaju schorzenia, np. przy reumatyzmie stosuje się krążki z kolcami. Ciepła woda wypływa pod niewielkim ciśnieniem, końcówka lekko dotyka ciała, a terapeuta drobnymi kolistymi ruchami przesuwa ją po ciele. Taki masaż można robić także w domu. Wystarczy kupić tzw. słuchawkę do prysznica z regulacją strumienia wody i gumową nakładką z kilkoma rodzajami gumowych kolców. Pamiętajmy o zasadzie: masujemy od stóp do góry, w kierunku serca.

    Masaż wodny wirowy

    Wykorzystywany w rehabilitacji. Ciepła woda wprawiana jest w silny ruch obrotowy specjalnym wirnikiem, opływa całe ciało, masując je w ten sposób. Masaż łagodzi bóle reumatyczne oraz spowodowane stłuczeniami lub przeciążeniem mięśni, poprawia krążenie krwi.

    miesięcznik "Zdrowie"
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza