HYDROMASAŻ - zalety masażu wodnego

2007-05-24 9:33

Hydromasaż poprawia samopoczucie, pobudza i dodaje energii, pozwala dłużej zachować dobrą formę i młodość. Działa też korzystnie na skórę, usuwa zmęczenie i odpręża. Masaż wodny łagodzi też bóle stawów, głowy, rozluźnia napięte mięśnie.

HYDROMASAŻ - zalety masażu wodnego
Autor: thinkstockphotos.com HYDROMASAŻ - zalety masażu wodnego

Do niedawna hydromasaże, czyli kąpiele wirowe, masaże i bicze wodne, dostępne były jedynie w sanatoriach, ośrodkach rehabilitacyjnych, szpitalach i centrach odnowy biologicznej. Teraz, by skorzystać z ich dobroczynnego działania, wystarczy nawet niewielka domowa łazienka. W urządzenia do masażu wyposażone są bowiem nie tylko jacuzzi, ale także wanny o standardowych wymiarach. Można również w zwykłej kabinie prysznicowej, w rogu lub na ścianie, zamontować odpowiedni panel. Jest jeden warunek - kabina musi być szczelna i dobrej jakości.

Hydromasaż dla zdrowia i urody

Z masażu wodnego mogą korzystać wszyscy, także dzieci i starsze osoby. Docenią go zwłaszcza ci, którzy przez wiele godzin dziennie pracują w pozycji stojącej lub siedzącej, co źle wpływa na kręgosłup i krążenie. Cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe wodny masaż ukoi bóle stawów. Wspomoże też leczenie rwy kulszowej. U zestresowanych i przemęczonych zmniejszy napięcie mięśni, ból głowy, poprawi nastrój i zapewni dobry sen.

Znakomicie sprawdza się w kosmetyce. Poprawia ukrwienie skóry, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, redukując cellulit. U kobiet po porodzie przywraca sprężystość mięśni brzucha. Kąpiele w wannach z hydromasażem poleca się też przy problemach ze skórą, osteoporozie i zaburzeniach trawienia.

Osoby z chorobami układu krążenia, cukrzycą i żylakami przed takimi zabiegami muszą poradzić się lekarza. Korzystanie zaś z urządzeń do hydromasażu ultradźwiękowego uniemożliwia posiadanie wmontowanego rozrusznika serca.

miesięcznik "Zdrowie"
Ważne

Rodzaje masażu

  • wodno-powietrzny polega na masowaniu ciała wodą, która w dyszach miesza się z pobieranym z zewnątrz powietrzem
  • powietrzny (inaczej perełkowy) masuje ciało bąbelkami powietrza; zwykle jest uzupełnieniem wodnego, choć można go stosować oddzielnie
  • ultradźwiękowy - jest tylko uzupełnieniem masażu wodnego; wymaga zamontowania specjalnych dysz

Hydromasaż ceniony od wieków

Zalety wodnych zabiegów doceniali już starożytni. Rzymianie, bez względu na stan posiadania, bardzo chętnie relaksowali się w łaźniach, które były nie tylko miejscem dbania o higienę, ale także spotkań towarzyskich. Kąpiele, natryski i okłady od dawna uznawano za lecznicze. Swoim pacjentom zalecali je ojcowie medycyny Pitagoras i Hipokrates.

W XIX wieku leczenie wodą spopularyzował w Europie niemiecki ksiądz Sebastian Kneipp, propagując nowy styl życia (knappizm). Polegał on przede wszystkim na zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych, uprawianiu ćwiczeń fizycznych, zażywaniu ruchu, dbaniu o higienę ciała, a także o równowagę emocjonalną w kontaktach z innymi ludźmi. A wszystko po to, aby skutecznie zapobiegać wszelkim chorobom. Dziś określając taki właśnie styl życia coraz częściej używa się pojęcia - wellness.

Hydromasaż - woda i powietrze

Hydromasaż to połączenie zalet tradycyjnego masażu z relaksującymi właściwościami kąpieli. Woda wypompowywana z dysz pod wysokim ciśnieniem uderza w mięśnie, powodując ich rozluźnienie, a to działa odprężająco na cały organizm.

Specjalne urządzenia do takich zabiegów konstruowano już na początku XX wieku. Wyposażano je wtedy w system dysz, z których pod odpowiednim ciśnieniem wypływały strumienie zimnej lub ciepłej wody. Stosowane dziś nowoczesne dysze pozwalają łączyć masaż wodny z powietrznym, co intensyfikuje dobroczynne właściwości zabiegu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza