Elektrostymulacja mięśni Kegla

2016-10-19 9:47

Elektrostymulacja mięśni Kegla to to obecnie jedna z częściej stosowanych metod radzenia sobie z wieloma problemami dotyczącymi miednicy mniejszej, w tym z nietrzymaniem moczu, nietrzymaniem stolca czy vulvudynią. Na czym polega elektrostymulacja mięśni Kegla, kiedy jest wskazana i jak przebiega?

Elektrostymulacja mięśni Kegla
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak to się robi?
  2. Elektrostymulacja mięśni Kegla: wskazania
  3. Elektrostymulacja mięśni Kegla: przeciwwskazania

Elektrostymulacja mięśni Kegla jest możliwa w domowym zaciszu dzięki podręcznym elektrostymulatorom. Elektrostymulator to niewielkie  urządzenie elektroniczne na baterie, które w zależności od modelu jest wyposażone w różne programy oraz w specjalną głowicę, którą umieszcza się w pochwie. Dostępne są także końcówki doodbytnicze, które pomagają leczyć nietrzymanie stolca, oraz elektrody zwalczające ból na powierzchni skóry.Mężczyźni, którzy cierpią na NTM lub nietrzymanie stolca, mogą również korzystać z elektrostymulacji, ale w takich przypadkach specjalna sonda jest umieszczana w odbycie lub na skórze w okolicy nadłonowej.

Jak to się robi?

Jeden seans elektrostymulacji powinien trwać 20-30 minut. Wystarczy ułożyć się wygodnie i wprowadzić sondę do pochwy. Ponieważ ćwiczenia ie są bolesne, można w tym czasie np. czytać. Przy nietrzymaniu stolca specjalną końcówkę umieszcza się w odbycie, a prąd o odpowiednim natężeniu pobudza mięśnie do pracy. Dzięki temu zostają one wzmocnione i po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń można zapomnieć o tej bardzo krępującej przypadłości.

Elektrostymulacja mięśni Kegla: wskazania

  • nietrzymanie moczu
  • nietrzymanie stolca
  • vulvudynia
  • ból sromu, który nie jest spowodowany zapaleniem, infekcją, nowotworem czy napięciem psychicznym
  • rozszerzona lub obniżona pochwę

Niepokojące objawy, które mogą wskazywać na to, że doszło do osłabienia mięśni miednicy mniejszej i tego typu rehabilitacja jest wskazana to:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu (wycieki moczu podczas kichania, śmiechu, kaszlu, dźwigania, skakania, biegania, chodzenia, wchodzenia po schodach);
  • pęcherz nadreaktywny (częste chodzenie do toalety związane z nagłym, silnym i trudnym do opanowania parciem, któremu towarzyszy lęk przez zmoczeniem bielizny. Nagłe parcie może pojawić się w sytuacjach stresujących, w pośpiechu, w nocy. Osoby z pęcherzem nadreaktywnym starają się oddawać mocz jakby na zapas, ale zwykle są to małe ilości);
  • trudności z rozpoczęciem mikcji;
  • osłabienie doznań seksualnych.

Elektrostymulacja mięśni Kegla: przeciwwskazania

Ograniczenia elektrostymulacji Z zabiegów elektrostymulacji nie mogą korzystać osoby, którym wszczepiono stymulator serca. Także kobiety w ciąży, podczas miesiączki, oraz w przypadku świeżych blizn pooperacyjnych, infekcji w miejscach, na które będzie oddziaływał prąd. Przeciwwskazaniem jest też nowotwór nabłonkowy. W przypadku padaczki, przeczulicy skórnej czy braku czucia w niektórych fragmentach skóry prowadzenie elektrostymulacji musi się odbywać pod nadzorem lekarza. Elektrostymulacji doodbytniczej nie stosuje się w przypadku ostrej choroby hemoroidalnej, przy otwartej szczelinie odbytu.

Ważne

Rehabilitacja w nietrzymaniu moczu

Według standardów europejskich leczenie nietrzymania moczu należy rozpocząć od rehabilitacji. Jeśli nie przyniesie ona oczekiwanego rezultatu, można rozważyć leczenie zabiegowe lub operacyjne. Ale jeśli nawet konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu, to jego efekty po rehabilitacji staną się znacznie trwalsze. Aby rozważać inne możliwości leczenia, rehabilitacja powinna być prowadzona przez co najmniej pół roku. Rehabilitacja jest też dobrym rozwiązaniem dla młodych kobiet, które tracą niewiele moczu, a ze względu na młody wiek rzadko są kwalifikowane do leczenia zabiegowego. Pierwsze kroki należy skierować do urologa (kobiety powinny iść także do ginekologa), aby lekarz określił przyczynę nietrzymania moczu i wykluczył inne schorzenia np. choroby nowotworowe. Mając rozpoznanie, warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który nauczy pacjenta, które mięśnie i jak należy ćwiczyć.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza