Ćwiczenia czynne w odciążeniu

Autor: Izabela Orlicz

Ćwiczenia czynne w odciążeniu stanowią ważną część rehabilitacji w przypadku m.in. stanów po unieruchomieniu, osłabienia lub niedowładów mięśni, zmian zwyrodnieniowych stawów. Pacjenci chętnie ćwiczą w ten sposób, bo w odciążeniu zakres ruchomości poszczególnych mięśni bądź stawów zwiększa się, co dopinguje ich do dalszej pracy.

Ćwiczenia czynne w odciążeniu polegają na tym, że pacjent sam wykonuje ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę, przy czym poddawana rehabilitacji część ciała zostaje odciążona. Jest kilka sposobów, by znieść siłę działania ciążenia: zabiegi mogą być wykonywane w UGUL (Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego), w wodzie, przy pomocy powierzchni lub urządzeń poślizgowych, np. rolek, na których umieszcza się rehabilitowaną nogę lub rękę bądź manualnie, czyli odciążenie zapewnia podtrzymywanie przez fizjoterapeutę.

Ćwiczenia czynne w odciążeniu: zasady

Najpopularniejsza metoda w przypadku ćwiczeń z odciążeniem to UGUL, czyli system kabin, zbudowanych z metalowych krat, gdzie za pomocą specjalnego osprzętu (linek, taśm, podwieszek, obciążników, pasów) pacjenci ćwiczą samodzielnie. Zazwyczaj jedno ćwiczenie dla określonej grupy mięśni lub stawów trwa ok. 3-5 minut (w niektórych przypadkach nawet 10 minut), po czym wykonuje się następny zestaw ćwiczeń. W zależności od schorzenia lekarze zalecają codzienne ćwiczenia przez co najmniej 10 dni. Spodziewane rezultaty to m.in. zapobieganie przykurczom oraz powstawaniu patologicznych zmian w stawach, wzmocnienie mięśni, powiększenie zakresu ruchomości rehabilitowanego odcinka ciała oraz zmniejszenie bólu. Bez względu na to, czy zajęcia odbywają się w UGUL, w wodzie, czy przy zastosowaniu urządzeń poślizgowych bardzo ważne jest słuchanie poleceń rehabilitanta i dokładne stosowanie się do nich. W ten sposób szybko uda się zoptymalizować skuteczność ćwiczeń. Są one całkowicie bezpieczne i nie mogą powodować dyskomfortu, jeśli tylko wykonuje się je prawidłowo. Zaraz po zabiegu pacjent może odczuwać nieznaczne dolegliwości bólowe, ale powinny one ustąpić najpóźniej po dwóch godzinach od zakończenia zajęć.

Ćwiczenia czynne w odciążeniu: wskazania

Ćwiczenia czynne w odciążeniu zalecane są w stanach po unieruchomieniu lub gdy nastąpił niepełny zrost kostny np. po złamaniach, w przypadku osłabienia, porażenia lub niedowładów mięśni, zmian zwyrodnieniowych stawów lub zmniejszonej ich ruchomości oraz łagodzą bóle, które występują w obrębie narządu ruchu.

Ćwiczenia czynne w odciążeniu: przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń w odciążeniu dotyczą przede wszystkim stanów zapalnych. Nie można ich robić, jeśli pacjent cierpi na ostre stany zapalne stawów, czy tkanek okołostawowych, ma zapalenie żył lub gdy przechodzi właśnie infekcję z wysoką gorączką. Przeciwwskazaniem jest też silne odczuwanie bólu, m.in. po świeżym urazie (np. zwichnięciu kończyny). Lekarza, który kieruje na serię ćwiczeń czynnych w odciążeniu należy poinformować o ewentualnym nadciśnieniu, niedawno przebytych operacjach, czy badaniach z użyciem kontrastu (np. tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 05.01.2017

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

Najpopularniejsze artykuły
Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego? Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego?

Metoda McKenziego wyróżnia się na tle innych metod leczenia bólu kręgosłupa. Metoda McKenziego...

więcej

146

Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki

Dostajemy skierowanie na zabiegi fizykoterapeutyczne, ale nie zawsze dokładnie wiemy, co nas czeka,...

więcej

145

POLE MAGNETYCZNE nie tylko na ból i obrzęki POLE MAGNETYCZNE nie tylko na ból i obrzęki

Mechanizm działania pola magnetycznego do dzisiaj nie został w pełni wyjaśniony. Wiadomo jednak, że...

więcej

140

JONOFOREZA: bezbolesna metoda fizykoterapii JONOFOREZA: bezbolesna metoda fizykoterapii

Jonoforeza polega na wprowadzeniu do chorego miejsca lekarstwa dzięki przepływowi prądu o stałym...

więcej

132

DlaPacjentow24.pl
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej to dwuetapowy program odchudzania, którego celem jest oczyszczenie organizmu z...

więcej

384

Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący? Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący?

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się...

więcej

298

Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem...

więcej

269

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.