Ćwiczenia czynne w odciążeniu

2017-01-05 9:37

Ćwiczenia czynne w odciążeniu stanowią ważną część rehabilitacji w przypadku m.in. stanów po unieruchomieniu, osłabienia lub niedowładów mięśni, zmian zwyrodnieniowych stawów. Pacjenci chętnie ćwiczą w ten sposób, bo w odciążeniu zakres ruchomości poszczególnych mięśni bądź stawów zwiększa się, co dopinguje ich do dalszej pracy.

Ćwiczenia czynne w odciążeniu
Autor: thinkstockphotos.com Ćwiczenia czynne w odciążeniu stanowią ważną część rehabilitacji w przypadku m.in. stanów po unieruchomieniu, osłabienia lub niedowładów mięśni, zmian zwyrodnieniowych stawów.

Spis treści

  1. Ćwiczenia czynne w odciążeniu: zasady
  2. Ćwiczenia czynne w odciążeniu: wskazania
  3. Ćwiczenia czynne w odciążeniu: przeciwwskazania

Ćwiczenia czynne w odciążeniu polegają na tym, że pacjent sam wykonuje ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę, przy czym poddawana rehabilitacji część ciała zostaje odciążona. Jest kilka sposobów, by znieść siłę działania ciążenia: zabiegi mogą być wykonywane w UGUL (Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego), w wodzie, przy pomocy powierzchni lub urządzeń poślizgowych, np. rolek, na których umieszcza się rehabilitowaną nogę lub rękę bądź manualnie, czyli odciążenie zapewnia podtrzymywanie przez fizjoterapeutę.

Ćwiczenia czynne w odciążeniu: zasady

Najpopularniejsza metoda w przypadku ćwiczeń z odciążeniem to UGUL, czyli system kabin, zbudowanych z metalowych krat, gdzie za pomocą specjalnego osprzętu (linek, taśm, podwieszek, obciążników, pasów) pacjenci ćwiczą samodzielnie. Zazwyczaj jedno ćwiczenie dla określonej grupy mięśni lub stawów trwa ok. 3-5 minut (w niektórych przypadkach nawet 10 minut), po czym wykonuje się następny zestaw ćwiczeń. W zależności od schorzenia lekarze zalecają codzienne ćwiczenia przez co najmniej 10 dni. Spodziewane rezultaty to m.in. zapobieganie przykurczom oraz powstawaniu patologicznych zmian w stawach, wzmocnienie mięśni, powiększenie zakresu ruchomości rehabilitowanego odcinka ciała oraz zmniejszenie bólu. Bez względu na to, czy zajęcia odbywają się w UGUL, w wodzie, czy przy zastosowaniu urządzeń poślizgowych bardzo ważne jest słuchanie poleceń rehabilitanta i dokładne stosowanie się do nich. W ten sposób szybko uda się zoptymalizować skuteczność ćwiczeń. Są one całkowicie bezpieczne i nie mogą powodować dyskomfortu, jeśli tylko wykonuje się je prawidłowo. Zaraz po zabiegu pacjent może odczuwać nieznaczne dolegliwości bólowe, ale powinny one ustąpić najpóźniej po dwóch godzinach od zakończenia zajęć.

Ćwiczenia czynne w odciążeniu: wskazania

Ćwiczenia czynne w odciążeniu zalecane są w stanach po unieruchomieniu lub gdy nastąpił niepełny zrost kostny np. po złamaniach, w przypadku osłabienia, porażenia lub niedowładów mięśni, zmian zwyrodnieniowych stawów lub zmniejszonej ich ruchomości oraz łagodzą bóle, które występują w obrębie narządu ruchu.

Ćwiczenia czynne w odciążeniu: przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń w odciążeniu dotyczą przede wszystkim stanów zapalnych. Nie można ich robić, jeśli pacjent cierpi na ostre stany zapalne stawów, czy tkanek okołostawowych, ma zapalenie żył lub gdy przechodzi właśnie infekcję z wysoką gorączką. Przeciwwskazaniem jest też silne odczuwanie bólu, m.in. po świeżym urazie (np. zwichnięciu kończyny). Lekarza, który kieruje na serię ćwiczeń czynnych w odciążeniu należy poinformować o ewentualnym nadciśnieniu, niedawno przebytych operacjach, czy badaniach z użyciem kontrastu (np. tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza