Choroba Raynauda: zabiegi rehabilitacyjne

Autor: Izabela Orlicz

Rehabilitacja w chorobie Reynauda odgrywa ważną rolę, bo nadal nie ma skutecznego leku na to schorzenie. Gdy palce rąk, rzadziej stóp, stają się blade, wręcz białowoskowe, następnie sine, a potem następuje faza ich przekrwienia – to te symptomy skutecznie można złagodzić, wykonując zabiegi rehabilitacyjne.

Choroba Raynauda to nic innego jak nagły i nadmierny skurcz naczyń krwionośnych, najczęściej w obrębie dłoni. Wywołuje go zazwyczaj ekspozycja na zimno lub sytuacja stresowa. Fazy blednięcia, zasinienia i zaczerwienienia palców mogą trwać kilkanaście minut do parę godzin, u każdego pacjenta choroba przebiega indywidualnie. Nie zawsze obejmuje wszystkie palce, mrowienie, ból, brak czucia mogą mieć różną intensywność. Zespół Raynauda ma charakter pierwotny lub wtórny, w tym drugim wypadku jest wynikiem innych chorób np. tkanki łącznej lub schorzeń naczyniowych.

Choroba Raynauda: jaka rehabilitacja?

W przypadku choroby Raynauda lekarze zalecają rehabilitację, bo nie tylko wpływa ona na zmniejszenie bólu, ale też uelastycznia naczynia krwionośne, poprawia krążenie krwi, a co za tym idzie zmniejsza lub zapobiega gwałtownemu zwężaniu się tętnic. Najlepsze rezultaty przynoszą:

Hydroterapia w chorobie Raynauda

Hydroterapia obejmuje przede wszystkim ręce, czasem, jeśli jest taka konieczność, również stopy. Gdy choroba nie jest w zbyt zaawansowanym stanie, czyli skurcz tętnic nie spowodował ich przerostu czy tendencji do zakrzepów, można stosować kąpiele o stopniowo wzrastającej temperaturze oraz o zmiennej temperaturze. Ten pierwszy zabieg trwa ok. 15 min i polega na zanurzeniu dłoni w wodzie, która ma ok. 32 stopni, a następnie dolewanie coraz cieplejszej, aż do temperatury 39-42 stopni. Skutek? Delikatne pobudzenie układu krążenia, poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Drugi zabieg rozpoczyna się 1-2 minutowym zanurzeniem dłoni w wodzie o temperaturze ok. 38 stopni, potem następuje kilkusekundowa zmiana na wodę o temperaturze ok. 18 stopni i tak pięć lub sześć razy na przemian. Zabieg kończy się zawsze zimną wodą. W rezultacie dochodzi do rozluźnienia mięśni i przekrwienia tkanek, co ma pozytywny wpływ na łagodzenie symptomów choroby. Dobre wyniki daje też kąpiel wirowa kończyn. Dłonie są zanurzone w wodzie, gdzie działa na nie dodatkowo ruch wody, wytworzony np. za pomocą dysz do hydromasażu. Dzięki temu pobudzony zostaje przepływ krwi, co zapobiega jej zastojom, zmniejsza się również obrzęk. Niektórzy fizjoterapeuci polecają też kąpiele siarkowe lub siarczkowo-wodorowe, borowinowe lub z dodatkiem ziół, które mogą wspomagać proces leczenia tego schorzenia.

Elektroterapia w chorobie Raynauda

Elektroterapia w chorobie Raynauda sprowadza się przede wszystkim do zastosowania prądów diadynamicznych, interferencyjnych, Träberta, TENS, galwanizacji. Dobre rezultaty przynosi też jonoforeza, np. z chlorkiem wapnia, jodem, histaminą, czy pole magnetyczne o niskiej częstotliwości lub pole elektromagnetyczne o dużej częstotliwości. Wszystkie tego typu zabiegi mają na celu zapobieganiu skurczom tętnic, poprzez poprawę krążenia krwi i zmniejszaniu napięcia ścian naczyń krwionośnych.

Kinezyterapia w chorobie Raynauda

Kinezyterapia polecana jest przez lekarzy, ponieważ choroba Raynauda należy do zaburzeń naczynioruchowych. Łagodzeniu objawów chorobowych sprzyja gimnastyka ogólnorozwojowa, ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń na ręce i palce (wszelkiego rodzaju zaciskanie, rozluźnianie, zgięcia, wyprosty, trening z przyborami). Można też spróbować masażu dłoni, który również przynosi pozytywne rezultaty i może wpływać na zmniejszenie i częstotliwość skurczy tętnic.

Ważne

Ważne

O rehabilitacji w przypadku choroby Raynauda decyduje lekarz, ale nie ma poważniejszych przeciwwskazań, by zastosować zabiegi fizjoterapii. Nie powinno się ich wykonywać w trakcie infekcji, której towarzyszy stan podgorączkowy oraz w sytuacji stanu zapalnego organizmu. Poważnym przeciwwskazaniem (przynajmniej do części zabiegów) może być zaawansowanie choroby, charakteryzujące się np. owrzodzeniami, tendencją do zakrzepów, martwicy czy zgorzeli palców.

Polecamy
Zespół Raynauda czy choroba Raynauda? Objaw Raynauda - przyczyny i leczenie

Zespół Raynauda czy choroba Raynauda? Objaw Raynauda - przyczyny i leczenie

Zespół Raynauda i choroba Raynauda to nie to samo. Oba schorzenia łączy objaw Raynauda, który polega na tym, że pod ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 29.11.2016

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

Najpopularniejsze artykuły
Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki

Dostajemy skierowanie na zabiegi fizykoterapeutyczne, ale nie zawsze dokładnie wiemy, co nas czeka,...

więcej

60

Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe

Borowina jest jednym z najcenniejszych darów natury. Borowiną wspomaga się leczenie stanów...

więcej

58

Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego? Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego?

Metoda McKenziego wyróżnia się na tle innych metod leczenia bólu kręgosłupa. Metoda McKenziego...

więcej

55

SANATORIUM Z ZUS - jak dostać się do sanatorium z ZUS? SANATORIUM Z ZUS - jak dostać się do sanatorium z ZUS?

Jak dostać się do sanatorium z ZUS? Wystarczy udać się do lekarza prowadzącego leczenie, który...

więcej

48

DlaPacjentow24.pl
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku

Krótkowzroczność i astygmatyzm to najczęściej występujące wady wzroku. Można je skorygować za...

więcej

261

DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej to dwuetapowy program odchudzania, którego celem jest oczyszczenie organizmu z...

więcej

218

Dorada - wartości odżywcze i właściwości Dorada - wartości odżywcze i właściwości

Dorada charakteryzuje się białą barwą i małą ilością ości. Mięso dorady to dobre źródło...

więcej

150

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.