Bioptron: terapia światłem

Autor: Izabela Orlicz

Światłoterapia przy pomocy urządzenia Bioptron łączy w sobie cechy lasera, podczerwieni oraz światła wytwarzanego naturalnie przez słońce, ale bez promieniowania UV. Polega na pobudzaniu reakcji w komórkach, co z kolei przyspiesza procesy regeneracyjne nie tylko skóry, ale też znajdujących się pod nią tkanek. Poprawia mikrokrążenie, wpływa pozytywnie na układ limfatyczny, stymuluje zachodzące w organizmie procesy biologiczne, aktywuje układ odpornościowy, przyspieszając w ten sposób proces leczenia.

Terapia światłem, w tym lampa Bioptron, znajduje coraz szersze zastosowanie w rehabilitacji. Pomaga w przypadku schorzeń reumatologicznych, bólach kręgosłupa, urazów i kontuzji narządu ruchu, zmian skórnych oraz wspomaga gojenie się ran. Wykazuje też działanie przeciwstarzeniowe, dlatego chętnie stosuje się ją również kosmetyce.

Czas naświetlania lampą Bioptron, w zależności od schorzenia i nasilenia dolegliwości, wynosi 6-10 minut raz lub nawet kilka razy dziennie, czasem w szczególnych wypadkach (odleżyny, owrzodzenia) można zwiększyć czas trwania zabiegu do 20 minut. Naświetlany fragment skóry musi być odsłonięty, lampę przystawia się na odległość 5-10 centymetrów od ciała, a pacjentowi w trakcie naświetlań nie powinien towarzyszyć żaden dyskomfort.

Lampa Bioptron: wskazania

Wachlarz wskazań do stosowania światłoterapii Bioptron jest bardzo szeroki. Obejmuje:

 

 

Leczenie tą metodą zalecają również dermatolodzy, bo przynosi wymierne rezultaty w przypadku łuszczycy, trądziku młodzieńczego, opryszczki, atopowego zapalenia skóry, czy innych infekcji wirusowych lub bakteryjnych skóry oraz w schorzeniach laryngologicznych, zwłaszcza w przewlekłym zapaleniu zatok.

Stosuje się ją również w celu uśmierzania bólu, zwłaszcza okolicy szyjnej i lędźwiowej kręgosłupa, w przypadku tzw. łokcia tenisisty, czy zespołu cieśni nadgarstka oraz bólu pourazowego (po złamaniach, zwichnięciach, czy innych tego typu kontuzjach).

Światłoterapia Bioptron polecana jest także osobom cierpiącym na SAD, czyli Sezonowe Zaburzenia Afektywne. Jesienią i zimą, przy niedoborze naturalnego światła słonecznego, część ludzi ma objawy chronicznego zmęczenia, spadku nastroju, większego zapotrzebowania na sen. Terapia światłem poprawia samopoczucie, wpływa na zwiększenie sił witalnych i energii do działania.

Lampa Bioptron: bezpieczna dla dzieci

Terapię światłem Bioptron wykorzystuje się również w leczeniu najmłodszych pacjentów. Ponieważ ich tkanka podskórna jest cieńsza niż u dorosłego światło jest w stanie szybciej i głębiej wniknąć do obszarów poddawanych leczeniu. Lekarze zalecają naświetlania dzieci przy chorobach infekcyjnych nosa, ucha lub gardła, bo w ten sposób zmniejsza się nie tylko ból, ale też odczyn zapalny, dzięki czemu nie dochodzi do rozwoju infekcji lub skraca się czas jej trwania.

Terapię światłem Bioptron można stosować również, by zmniejszyć ból niemowlęcia w czasie trwania kolek, przy zaparciach oraz pieluszkowym zapaleniu skóry. Dobre rezultaty, ale przy dłuższym okresie stosowania, przynosi też, gdy mały pacjent ma zmiany skórne (w tym atopowe zapalenie skóry), egzemy, cierpi na choroby alergiczne układu oddechowego. O długości i częstotliwości trwania zabiegu powinien zadecydować lekarz.

Lampa Bioptron dla urody

Leczenie światłem Bioptron znajduje również zastosowanie w kosmetyce, szczególnie przy zabiegach przeciwzmarszczkowych. Światło działa na skórę i tkanki pod jej powierzchnią, pobudzając w ten sposób produkcję kolagenu i elastyny. Dodatkowo dzięki stymulacji mikrokrążenia skóra twarzy staje się jędrniejsza, a drobne zmarszczki ulegają wygładzeniu. Dla efektów kosmetycznych zaleca się używanie lampy Bioptron przez 5-10 minut dziennie.

Lampa Bioptron: przeciwwskazania

Wielokrotne badania kliniczne terapii światłem Bioptron wykazały, że nie istnieją przeciwwskazania do jej używania. Można ją stosować w trakcie ciąży (nie wolno jedynie naświetlać brzucha w ostatnim trymestrze), ograniczeniem nie są również żylaki, choroby nowotworowe, cukrzyca, czy zmiany skórne na ciele, które tak często są przeciwwskazaniem w innych zabiegach rehabilitacyjnych.

Polecamy
Światłoterapia (fototerapia) czyli leczenie światłem

Światłoterapia (fototerapia) czyli leczenie światłem

Od dawna wiadomo, że światłem można leczyć. Promienie słoneczne zapobiegają przecież krzywicy, poprawiają nastrój i leczą niektóre schorzenia skóry. Współczesna ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 07.02.2017

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

Najpopularniejsze artykuły
POLE MAGNETYCZNE nie tylko na ból i obrzęki POLE MAGNETYCZNE nie tylko na ból i obrzęki

Mechanizm działania pola magnetycznego do dzisiaj nie został w pełni wyjaśniony. Wiadomo jednak, że...

więcej

8

Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe

Borowina jest jednym z najcenniejszych darów natury. Borowiną wspomaga się leczenie stanów...

więcej

8

Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego? Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego?

Metoda McKenziego wyróżnia się na tle innych metod leczenia bólu kręgosłupa. Metoda McKenziego...

więcej

8

Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki

Dostajemy skierowanie na zabiegi fizykoterapeutyczne, ale nie zawsze dokładnie wiemy, co nas czeka,...

więcej

7

DlaPacjentow24.pl
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy ma co drugi Polak. A przecież żylaki odbytu da się pokonać prostymi metodami. Dlatego nie...

więcej

29

ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie

Typowe objawy wskazujące na zespół niespokojnych nóg to nieodparty przymus poruszania...

więcej

26

Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy

Pokrzywa to nie tylko chwast. Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości...

więcej

24

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.