Balneoterapia: zabiegi, wskazania, przeciwwskazania

Autor: Izabela Orlicz

Balneoterapia pomaga cierpiącym na choroby stawów, reumatyzm, bóle kręgosłupa, nerwobóle, otyłość, cukrzycę, dolegliwości skórne, a także przemęczenie czy stres. Pod tą rzadko używaną nazwą nie kryje się nic innego jak zabiegi z wykorzystaniem wody, której terapeutyczne właściwości znane są od wieków. Kto powinien a kto nie korzystać z kąpieli i inhalacji?

Balneoterapia pomaga cierpiącym na choroby stawów, reumatyzm, bóle kręgosłupa, nerwobóle, otyłość, cukrzycę, dolegliwości skórne, a także przemęczenie czy stres.

Balneoterapia: zabiegi, wskazania, przeciwwskazania

Termin balneoterapia pochodzi od łacińskiego słowa balneum, co oznacza łaźnię, kąpiel. Już w starożytności wierzono, że woda nie tylko uzdrawia ciało, ale oczyszcza też duszę. Obecnie terapeutyczne właściwości wody wykorzystuje zarówno hydroterapia, jak i balneoterapia – różnica między tymi dwoma działami fizjoterapii polega na tym, że w tym pierwszym przypadku stosuje się wodę gospodarczą, a w tym drugim wodę mineralną, bogatą w wiele składników, wpływających na zdrowie i urodę.

Balneoterapia czyli kąp się na zdrowie

Balneoterapia obejmuje kurację pitną, opartą na mineralnych wodach leczniczych, np. wodzie Jana (wykazuje działanie moczopędne, stosowana przy kamicy nerkowej), czy zuber (wykorzystywana w leczeniu wątroby i dróg żółciowych, obniża też poziom cukru, zmniejsza zgagę).

Stosuje się też aerozoloterapię (inhalacje), które świetnie działają w przypadku problemów z drogami oddechowymi. Najpopularniejszy jednak dział balneoterapii to kąpiele, a te najczęściej stosowane to kwasowęglowe, siarczkowe i siarczkowo-siarkowodorowe, radoczynne oraz solanki.

  • Kąpiel solankowa – wykorzystuje się wody chlorkowo-sodowe, które często zawierają też jony potasu, magnezu, wapnia, jodu, czy bromu. Poprawia ukrwienie, pobudza przemianę materii, ale też zmniejsza pobudliwość nerwów czuciowych i ruchowych. Dzięki swoim właściwościom kąpiel solankowa przynosi świetne rezultaty m.in. w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów, przewlekłego zapalenia zatok, schorzeń skórnych, nerwic wegetatywnych, otyłości. Kąpiel trwa ok. 10 minut, przy czym z każdym kolejnym zabiegiem ten czas może się wydłużać, maksymalnie do ok. 20 minut. Wykonuje się je zazwyczaj trzy razy w tygodniu, a seria obejmuje standardowo 10 zabiegów. Przeciwwskazania to przede wszystkim niestabilna choroba wieńcowa przebiegająca z dusznicą, stany po zawale serca, ciężka niewydolność krążenia oraz nowotwory.
  • Kąpiel radoczynną (z niewielką ilością pierwiastku radonu) stosuje się przede wszystkim w przypadku schorzeń reumatycznych, miażdżycy, nadciśnienia, reumatoidalnego zapalenia stawów, zaburzeń czynnościowych krążenia obwodowego. Pomaga też przy schorzeniach narządu ruchu, również w stanach po urazach. Łagodzi też niektóre choroby skórne, a także dolegliwości w okresie menopauzy. Zabieg trwa ok. 15 minut, by przyniósł pożądane rezultaty trzeba wykonać całą ich serię (8-10 zabiegów).

Balneoterapia na poprawę nastroju

Kąpiele stosowane w balneoterapii mają jeszcze dwie zalety: wzmacniają ogólną odporność organizmu oraz działają relaksująco. Poza typowym prozdrowotnym aspektem działają wspomagająco w stanach przemęczenia, wyczerpania, nadmiernego stresu. Nie tylko uspokajają, ale też odprężają i poprawiają nastrój.

Polecamy
KĄPIELE LECZNICZE: ziołowe, solankowe, borowinowe w domu

KĄPIELE LECZNICZE: ziołowe, solankowe, borowinowe w domu

Kąpiele lecznicze przeżywają swój renesans. Nic dziwnego – to wyjątkowo przyjemna metoda terapii, łatwa w przygotowaniu i do tego można ją ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 10.08.2017

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

Najpopularniejsze artykuły
Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki

Dostajemy skierowanie na zabiegi fizykoterapeutyczne, ale nie zawsze dokładnie wiemy, co nas czeka,...

więcej

60

Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe

Borowina jest jednym z najcenniejszych darów natury. Borowiną wspomaga się leczenie stanów...

więcej

58

Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego? Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego?

Metoda McKenziego wyróżnia się na tle innych metod leczenia bólu kręgosłupa. Metoda McKenziego...

więcej

55

SANATORIUM Z ZUS - jak dostać się do sanatorium z ZUS? SANATORIUM Z ZUS - jak dostać się do sanatorium z ZUS?

Jak dostać się do sanatorium z ZUS? Wystarczy udać się do lekarza prowadzącego leczenie, który...

więcej

48

DlaPacjentow24.pl
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku

Krótkowzroczność i astygmatyzm to najczęściej występujące wady wzroku. Można je skorygować za...

więcej

261

DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej to dwuetapowy program odchudzania, którego celem jest oczyszczenie organizmu z...

więcej

218

Dorada - wartości odżywcze i właściwości Dorada - wartości odżywcze i właściwości

Dorada charakteryzuje się białą barwą i małą ilością ości. Mięso dorady to dobre źródło...

więcej

150

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.