Balneoterapia: zabiegi, wskazania, przeciwwskazania

2017-08-10 15:47

Balneoterapia pomaga cierpiącym na choroby stawów, reumatyzm, bóle kręgosłupa, nerwobóle, otyłość, cukrzycę, dolegliwości skórne, a także przemęczenie czy stres. Pod tą rzadko używaną nazwą nie kryje się nic innego jak zabiegi z wykorzystaniem wody, której terapeutyczne właściwości znane są od wieków. Kto powinien a kto nie korzystać z kąpieli i inhalacji?

Balneoterapia: zabiegi, wskazania, przeciwwskazania
Autor: thinkstockphotos.com Balneoterapia pomaga cierpiącym na choroby stawów, reumatyzm, bóle kręgosłupa, nerwobóle, otyłość, cukrzycę, dolegliwości skórne, a także przemęczenie czy stres.

Spis treści

  1. Balneoterapia czyli kąp się na zdrowie
  2. Balneoterapia na poprawę nastroju

Termin balneoterapia pochodzi od łacińskiego słowa balneum, co oznacza łaźnię, kąpiel. Już w starożytności wierzono, że woda nie tylko uzdrawia ciało, ale oczyszcza też duszę. Obecnie terapeutyczne właściwości wody wykorzystuje zarówno hydroterapia, jak i balneoterapia – różnica między tymi dwoma działami fizjoterapii polega na tym, że w tym pierwszym przypadku stosuje się wodę gospodarczą, a w tym drugim wodę mineralną, bogatą w wiele składników, wpływających na zdrowie i urodę.

Balneoterapia czyli kąp się na zdrowie

Balneoterapia obejmuje kurację pitną, opartą na mineralnych wodach leczniczych, np. wodzie Jana (wykazuje działanie moczopędne, stosowana przy kamicy nerkowej), czy zuber (wykorzystywana w leczeniu wątroby i dróg żółciowych, obniża też poziom cukru, zmniejsza zgagę).

Stosuje się też aerozoloterapię (inhalacje), które świetnie działają w przypadku problemów z drogami oddechowymi. Najpopularniejszy jednak dział balneoterapii to kąpiele, a te najczęściej stosowane to kwasowęglowe, siarczkowe i siarczkowo-siarkowodorowe, radoczynne oraz solanki.

  • Kąpiel solankowa – wykorzystuje się wody chlorkowo-sodowe, które często zawierają też jony potasu, magnezu, wapnia, jodu, czy bromu. Poprawia ukrwienie, pobudza przemianę materii, ale też zmniejsza pobudliwość nerwów czuciowych i ruchowych. Dzięki swoim właściwościom kąpiel solankowa przynosi świetne rezptaty m.in. w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów, przewlekłego zapalenia zatok, schorzeń skórnych, nerwic wegetatywnych, otyłości. Kąpiel trwa ok. 10 minut, przy czym z każdym kolejnym zabiegiem ten czas może się wydłużać, maksymalnie do ok. 20 minut. Wykonuje się je zazwyczaj trzy razy w tygodniu, a seria obejmuje standardowo 10 zabiegów. Przeciwwskazania to przede wszystkim niestabilna choroba wieńcowa przebiegająca z dusznicą, stany po zawale serca, ciężka niewydolność krążenia oraz nowotwory.
  • Kąpiel radoczynną (z niewielką ilością pierwiastku radonu) stosuje się przede wszystkim w przypadku schorzeń reumatycznych, miażdżycy, nadciśnienia, reumatoidalnego zapalenia stawów, zaburzeń czynnościowych krążenia obwodowego. Pomaga też przy schorzeniach narządu ruchu, również w stanach po urazach. Łagodzi też niektóre choroby skórne, a także dolegliwości w okresie menopauzy. Zabieg trwa ok. 15 minut, by przyniósł pożądane rezptaty trzeba wykonać całą ich serię (8-10 zabiegów).

Balneoterapia na poprawę nastroju

Kąpiele stosowane w balneoterapii mają jeszcze dwie zalety: wzmacniają ogólną odporność organizmu oraz działają relaksująco. Poza typowym prozdrowotnym aspektem działają wspomagająco w stanach przemęczenia, wyczerpania, nadmiernego stresu. Nie tylko uspokajają, ale też odprężają i poprawiają nastrój.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza