Balneoterapia: zabiegi, wskazania, przeciwwskazania

Autor: Izabela Orlicz

Balneoterapia pomaga cierpiącym na choroby stawów, reumatyzm, bóle kręgosłupa, nerwobóle, otyłość, cukrzycę, dolegliwości skórne, a także przemęczenie czy stres. Pod tą rzadko używaną nazwą nie kryje się nic innego jak zabiegi z wykorzystaniem wody, której terapeutyczne właściwości znane są od wieków. Kto powinien a kto nie korzystać z kąpieli i inhalacji?

Balneoterapia pomaga cierpiącym na choroby stawów, reumatyzm, bóle kręgosłupa, nerwobóle, otyłość, cukrzycę, dolegliwości skórne, a także przemęczenie czy stres.

Balneoterapia: zabiegi, wskazania, przeciwwskazania

Termin balneoterapia pochodzi od łacińskiego słowa balneum, co oznacza łaźnię, kąpiel. Już w starożytności wierzono, że woda nie tylko uzdrawia ciało, ale oczyszcza też duszę. Obecnie terapeutyczne właściwości wody wykorzystuje zarówno hydroterapia, jak i balneoterapia – różnica między tymi dwoma działami fizjoterapii polega na tym, że w tym pierwszym przypadku stosuje się wodę gospodarczą, a w tym drugim wodę mineralną, bogatą w wiele składników, wpływających na zdrowie i urodę.

Balneoterapia czyli kąp się na zdrowie

Balneoterapia obejmuje kurację pitną, opartą na mineralnych wodach leczniczych, np. wodzie Jana (wykazuje działanie moczopędne, stosowana przy kamicy nerkowej), czy zuber (wykorzystywana w leczeniu wątroby i dróg żółciowych, obniża też poziom cukru, zmniejsza zgagę).

Stosuje się też aerozoloterapię (inhalacje), które świetnie działają w przypadku problemów z drogami oddechowymi. Najpopularniejszy jednak dział balneoterapii to kąpiele, a te najczęściej stosowane to kwasowęglowe, siarczkowe i siarczkowo-siarkowodorowe, radoczynne oraz solanki.

  • Kąpiel solankowa – wykorzystuje się wody chlorkowo-sodowe, które często zawierają też jony potasu, magnezu, wapnia, jodu, czy bromu. Poprawia ukrwienie, pobudza przemianę materii, ale też zmniejsza pobudliwość nerwów czuciowych i ruchowych. Dzięki swoim właściwościom kąpiel solankowa przynosi świetne rezultaty m.in. w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów, przewlekłego zapalenia zatok, schorzeń skórnych, nerwic wegetatywnych, otyłości. Kąpiel trwa ok. 10 minut, przy czym z każdym kolejnym zabiegiem ten czas może się wydłużać, maksymalnie do ok. 20 minut. Wykonuje się je zazwyczaj trzy razy w tygodniu, a seria obejmuje standardowo 10 zabiegów. Przeciwwskazania to przede wszystkim niestabilna choroba wieńcowa przebiegająca z dusznicą, stany po zawale serca, ciężka niewydolność krążenia oraz nowotwory.
  • Kąpiel radoczynną (z niewielką ilością pierwiastku radonu) stosuje się przede wszystkim w przypadku schorzeń reumatycznych, miażdżycy, nadciśnienia, reumatoidalnego zapalenia stawów, zaburzeń czynnościowych krążenia obwodowego. Pomaga też przy schorzeniach narządu ruchu, również w stanach po urazach. Łagodzi też niektóre choroby skórne, a także dolegliwości w okresie menopauzy. Zabieg trwa ok. 15 minut, by przyniósł pożądane rezultaty trzeba wykonać całą ich serię (8-10 zabiegów).

Balneoterapia na poprawę nastroju

Kąpiele stosowane w balneoterapii mają jeszcze dwie zalety: wzmacniają ogólną odporność organizmu oraz działają relaksująco. Poza typowym prozdrowotnym aspektem działają wspomagająco w stanach przemęczenia, wyczerpania, nadmiernego stresu. Nie tylko uspokajają, ale też odprężają i poprawiają nastrój.

Polecamy
KĄPIELE LECZNICZE: ziołowe, solankowe, borowinowe w domu

KĄPIELE LECZNICZE: ziołowe, solankowe, borowinowe w domu

Kąpiele lecznicze przeżywają swój renesans. Nic dziwnego – to wyjątkowo przyjemna metoda terapii, łatwa w przygotowaniu i do tego można ją ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 02.03.2017

Wybierz kierunek leczenia

lub wpisz nazwę miejscowości

Najpopularniejsze artykuły
POLE MAGNETYCZNE nie tylko na ból i obrzęki POLE MAGNETYCZNE nie tylko na ból i obrzęki

Mechanizm działania pola magnetycznego do dzisiaj nie został w pełni wyjaśniony. Wiadomo jednak, że...

więcej

8

Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe Borowina - na jakie choroby pomagają kąpiele i okłady borowinowe

Borowina jest jednym z najcenniejszych darów natury. Borowiną wspomaga się leczenie stanów...

więcej

8

Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego? Metoda McKenziego na ból kręgosłupa. Na czym polega metoda McKenziego?

Metoda McKenziego wyróżnia się na tle innych metod leczenia bólu kręgosłupa. Metoda McKenziego...

więcej

8

Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki

Dostajemy skierowanie na zabiegi fizykoterapeutyczne, ale nie zawsze dokładnie wiemy, co nas czeka,...

więcej

7

DlaPacjentow24.pl
Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Zobacz także
HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy ma co drugi Polak. A przecież żylaki odbytu da się pokonać prostymi metodami. Dlatego nie...

więcej

29

ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie

Typowe objawy wskazujące na zespół niespokojnych nóg to nieodparty przymus poruszania...

więcej

26

Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy

Pokrzywa to nie tylko chwast. Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości...

więcej

24

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.