Masaże egzotyczne: leczniczy dotyk Wschodu

2015-09-25 9:20

Masaże wschodnie czy też egzotyczne, chociaż różnią się stosowanymi technikami, wszystkie dążą do tego samego – do przywrócenia swobodnego przepływu energii w organizmie. Każdy z nich stanowi swoisty rytuał, który pomaga odzyskać tak bardzo potrzebną harmonię. Nie wyjeżdżając na egzotyczne wakacje, możemy zapewnić sobie odrobinę egzotyki!

Masaże egzotyczne: leczniczy dotyk Wschodu
Autor: thinkstockphotos.com Masaże wschodnie czy też egzotyczne, chociaż różnią się stosowanymi technikami, wszystkie dążą do tego samego – do przywrócenia swobodnego przepływu energii w organizmie.

Spis treści

  1. Masaż Shiatsu: uciskanie palcem
  2. Masaż stemplami ziołowym
  3. Masaż Mau-ri
  4. Masaż balijski
  5. Masaż gorącymi kamieniami
  6. Tybetański dźwięk i dotyk
  7. Lomi Lomi: masaż kochających rąk
  8. Masaż tajski: rozciąganie mięśni

Masaże egzotyczne czy też wschodnie to przede wszystkim shiatsu, mau-ri, balijski, tajski, lomi-lomi, ale też masaż stemplami ziołowymi czy gorącymi kamieniami oraz tybetański dźwięk i dotyk. Ich celem jest nie tylko zrelaksowanie osoby masowanej, ale również uwolnienie drzemiącej w niej energii i oczyszczenie organizmu.

Masaż Shiatsu: uciskanie palcem

Masaż Shiatsu pochodzi z tradycji Dalekiego Wschodu i ma działanie relaksujące oraz ogólnie leczące. W Kraju Kwitnącej Wiśni jego nazwa oznacza "uciskanie palcem". Wykonuje się go na specjalnej macie, a osoba poddająca się masażowi powinna być ubrana ciepło i wygodnie. Jedynym jej zadaniem jest odprężyć się i głęboko, spokojnie oddychać. Masażysta wykonuje techniki uciskowe i rozciągające, które są bardzo łagodne i przyjemne. Istotnym elementem jest atmosfera spokoju i skupienia, która udziela się obu osobom. W czasie wykonywania masażu ciało w sposób naturalny powraca do stanu harmonii i zdrowia. Energia, zablokowana dotychczas w pewnych rejonach ciała, zaczyna swobodnie krążyć, inicjując procesy samoleczenia. Shiatsu wyjątkowo mocno pobudza energię wewnętrzną organizmu, powodując jego oczyszczanie z niepotrzebnych toksyn i złogów. Rozluźnia wszystkie mięśnie, dając poczucie lekkości i witalności.

Masaż stemplami ziołowym

Masaż stemplami ziołowymi też swe źródła ma na Dalekim Wschodzie – w Tajlandii i Indonezji. Zgodnie z tajską tradycją mieszanka leczniczych ziół jest zawijana w bawełniany materiał, podgrzewana i aplikowana na ciało poprzez masaż. Cały zabieg ma charakter bardzo relaksacyjny. Aromat ziół, ich działanie lecznicze i kojące oraz ciepłe stemple pomagają w stanach zmęczenia fizycznego i psychicznego. Usuwają toksyny z organizmu, odżywiają i nawilżają skórę. Stemple w zależności od składu ziół mogą mieć różne działanie, np. energetyczne, uspokajające czy pobudzające.

Masaż Mau-ri

Masaż Mau-ri to odprężający masaż z Polinezji. Podobnie jak Lomi Lomi wykonywany jest całymi przedramionami, w rytm egzotycznej muzyki. Podczas zabiegu stosuje się olejki eteryczne, dobierane w zależności od dolegliwości (np. lawendowego, pomarańczowego używa się dla poprawy nastroju, bergamotowego czy geraniowego przy przewlekłym zmęczeniu). Wykonywany jest na nagim ciele (z ominięciem miejsc intymnych) według uniwersalnej mapy czakr, czyli ośrodków energetycznych w ciele człowieka. Najpierw masowane są plecy, gdzie gromadzi się stres, następnie pośladki, przód ciała, twarz. Zabieg zamyka umycie stóp. Masowanie poszczególnych części ciała ma określoną wymowę, np. ręce i dłonie symbolicznie oznaczają działanie, branie życia we własne ręce; nogi i stopy – pierwsze kroki na nowej drodze lub podążanie w wybranym kierunku; masowanie twarzy to symboliczne dotknięcie maski, za którą chowamy się w codziennym życiu. Zapewnia tak głęboki relaks fizyczny i psychiczny, że wiele osób w jego trakcie zasypia.

Masaż balijski

Masaż balijski pochodzi z egzotycznej wyspy Bali i jest jedną ze starożytnych technik tradycyjnego leczenia wielu przypadłości, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Łączy w sobie elementy akupresury, reflekso- i aromaterapii z użyciem olejków eterycznych, np. jaśminu, róży, bergamotki lub ylang-ylang. Jest wykonywany na specjalnym łóżku do masażu lub na miękkiej macie rozłożonej na podłodze. Olejki stosowane w tym zabiegu mają rozluźnić spięte mięśnie, wywołać fizyczną przyjemność i oddalić niepokój. Pobudza krążenie krwi i system limfatyczny. Polecany jest w szczególności osobom z bólami kręgosłupa, z migrenami, jako lek na bezsenność, na chroniczne i ostre dolegliwości oddechowe wywołane astmą lub alergią.

Masaż gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami zawiera w sobie elementy akupresury, aromaterapii, termoterapii. Kamienie bardzo dobrze utrzymują ciepło, jednocześnie oddając je ciału, na którym są ułożone. W szczególności masaż ten jest polecany w celach relaksacyjnych, ale również prozdrowotnych wynikających z dobrodziejstw, jakie daje ciepło i ucisk. Łagodzi objawy depresji, pobudza krążenie, przyśpiesza metabolizm i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Przynosi także ulgę bolącym plecom. Wyższa temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, na skutek czego zwiększa się przepływ krwi, usprawnione zostają naturalne funkcje organizmu. Poza temperaturą liczy się również nacisk w odpowiednich miejscach. Punkty, w których masażysta umieszcza kamienie, nie są przypadkowe, wedle dalekowschodnich wierzeń leżą na linii  przepływu energii. Masaż daje efekt niesamowitego odprężenia, relaksu, działa niezwykle uspokajająco i łagodzi objawy stresu, przywraca wewnętrzną równowagę, rozluźnia mięśnie i pobudza krążenie.

Tybetański dźwięk i dotyk

Stosowany jest od setek lat przez mnichów z tybetańskich klasztorów. Ma działanie relaksujące i przeciwbólowe, wykonywany jest przy akompaniamencie muzyki. Celem masażu jest otwarcie zablokowanych kanałów energetycznych, przebiegających przez ciało, poprzez silne uciskanie rękami określonych punktów. Chociaż jest niemal bezdotykowy, działa bardzo silnie. Masażysta uciska mocniej jedynie stopy, a skórę na innych częściach ciała tylko muska opuszkami palców. Wykonuje się go w pozycji siedzącej, leżącej na brzuchu i na plecach, a ułożenie osoby masowanej powinno wpływać na rozluźnienie mięśni całego ciała. Działanie masażu często wzmacnia się olejkami ziołowymi i moksą (ogrzewanie wybranych miejsc ciała "cygarami" z liści piołunu tybetańskiego).

Lomi Lomi: masaż kochających rąk

Ma swoją ojczyznę na Hawajach, przez wiele osób jest uznawany za jeden z najcudowniejszych na świecie, nazwany "masażem kochających rąk". Podczas zabiegu, wykonywanego głównie przedramionami w rytm hawajskiej melodii, używa się specjalnych olejków o działaniu aromaterapeutycznym (np. kokosowego). Ruchy masażysty są długie, miękkie i płynne, umiejętnie połączone z krokiem tanecznym. Szacunek okazywany osobie masowanej sprawia, że czuje się ona naprawdę wyjątkowo. Co bardzo ważne, pomaga uwolnić się od przykrych wspomnień, traumatycznych wydarzeń, a skoncentrować się na teraźniejszości. W łagodny sposób pobudza krążenie krwi i limfy, uelastycznia zesztywniałe stawy, zmiękcza stwardniałe tkanki, powodując ogólne odprężenie.

Masaż tajski: rozciąganie mięśni

W masażu przede wszystkim uciskane są określone punkty na całym ciele – począwszy od stóp, a następnie kolejnych partii ciała, idąc w kierunku głowy. Wykonywany jest nie tylko dłońmi, ale także kciukami, nadgarstkami, przedramionami, a nawet łokciami, kolanami i stopami. Legenda głosi, że został stworzony dla Buddy, by dbać o jego zdrowie. Masowana osoba przyjmuje w trakcie masażu wiele różnych pozycji właściwych dla jogi – z tego powodu bywa nazywany "jogą dla leniwych". Rozciąganie mięśni ciała odpowiadające temu, jakie stosowane jest w jodze, powoduje zwiększenie zasięgu ruchów, a także rozluźnienie mięśni. Masaż tajski służy przywróceniu harmonii organizmu – odblokowuje przepływ energii, pozytywnie oddziałuje na krążenie krwi i limfy, wzmacnia układ odpornościowy organizmu. Jednocześnie zapewnia głęboki relaks, który wywołuje w organizmie wiele pozytywnych zmian prowadzących do przywrócenia równowagi i harmonii.

Ważne

Nie każdy może oddawać się przyjemnościom wynikającym z masażu, nie jest on wskazany w przypadku osób cierpiących na:

  • łamliwość kości
  • zapalenie żył
  • nowotwory
  • nadciśnienie
  • krwawienia, krwotoki lub możliwość ich wystąpienia
  • skaza naczyniowa
  • wszelkie stany zapalne
  • ciąża i menstruacja
  • wysoka temperatura ciała
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza